TOS FZC I 'Kraken' van nek straks taboe Waarschuwing van psychologe: autisme valt niet op bij meisjes I 1 1 1 66 Chiropractoren claimen dat ze ADHD of dyslexie met kraken kunnen genezen 2 IN HET NIEUWS COLOFON Maak iemand abonnee! MANUELE THERAPIE Het kraken van de nek is verre van veilig. Al denken professionals daar heel uiteenlopend over. EP j m PAUL KUSTERS D ©ROEIENt>E KRITIEK OP RUTTE Aanleiding om de therapie ter dis cussie te stellen, is een rapportage door de Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ). Die kreeg in 2012 drie meldingen van patiënten die een beroerte kregen tijdens de be handeling door manueel therapeu ten. Bij het manipuleren van de bovenste wervelkolommen, was in 2009 al eens iemand overleden en ook in 2006 is een beroerte ge meld. De signalen van de IGZ waren voor het bestuur van de Neder landse Vereniging voor Manuele Therapie (NVMT) reden om een onderzoek in te stellen naar de ef fecten van de officieel 'hoog cervi- cale manipulatie' hetende behan deling. Nu de NVMT afstand neemt van het kraken van de nek, vindt de IGZ dat ook behandelaars een eind moeten maken aan het ge bruik van deze techniek. Binnen kort vinden daarover gesprekken plaats met onder meer de chi- ropractoren. Bij 'vastzittende' hoge ruggenwer- vels kan het losmaken door een therapeut tot verlichting van klachten voor de patiënt leiden. Klachten waarbij de hoog cervica- le manipulatie wordt toegepast, zijn onder meer hoofdpijn, nek- of rugklachten en stress. Chi- ropractoren bieden de therapie echter ook aan als remedie voor huilbaby's en voor kinderen met ADHD of dyslexie. In de wereld van de (para-)medici leidt het standpunt van het NVMT-bestuur tot discussies. Ook in het verleden gaf de prak tijk van het kraken al aanleiding tot discussie, omdat die in veel ge vallen 'kwakzalverij' zou zijn. UTRECHT - De wereld van manueel therapeuten, fysiotherapeuten, or- thomanueel artsen, osteopaten en chiropractoren schudt op zijn grondvesten. Een stel desastreus verlopen behandelingen van ma nueel therapeuten heeft het kra ken van de nek veranderd van een degelijke en alom aangeboden be handeling in een af te raden thera pie. En nu ligt er dus het voorstel om de zogenoemde 'hoog cervicale manipulatie' uit het aanbod te schrappen en er verder onderzoek naar te verrichten. De meldingen die de laatste jaren zijn binnengekomen bij de Inspec tie voor de Gezondheidszorg (IGZ) van beroertes en een sterf geval, waren niet de eerste inci denten die zich bij kraken heb ben voorgedaan. In meerdere lan den is al eerder een negatief ad vies over kraken afgegeven. 'Poten tieel dodelijk' luidt de waarschu wing in tal van artikelen. En toch hebben heel veel mensen baat (gehad) bij kraken van de nek. Een behandeling die tamelijk eenvoudig lijkt, weinig tijd kost en ogenschijnlijk ongevaarlijk is. Annelies Pool, fysio- en manueel therapeut en onderzoekster aan het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam is voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Ma nueel Therapeuten (NVMT). Zij behartigt de belangen van de vier duizend manueel therapeuten die ons land telt. Ze noemt het onont koombaar dat kraken nu binnen de beroepsgroep als onverant woorde therapie wordt aange merkt. „Er zijn te veel bij- en na werkingen gemeld. In meer dan 90 procent kun je patiënten met risico op deze bij- en nawerkin gen goed uitsluiten. Maar je moet ongelukken tot 100 procent ver mijden. Ons oordeel is dat het met deze risico's onverantwoord is deze behandeling aan te bie den." Er zijn goede alternatieven, meent Pool, zoals het specifiek 'mobiliseren' van de nek. Ma nueel therapeuten kunnen ook de ze alternatieven aanbieden. „On derzoek heeft aangetoond dat de effecten van deze alternatieven ze ker zo goed helpen bij hoofd- en nekpijnklachten. Ze scoren ook hoger dan de effecten van behan delingen door de huisarts of de fy siotherapeut." De beroering die is ontstaan in de beroepsgroep noemt Pool 'begrij pelijk'. „Maar we moeten kiezen voor de patiënten. En dus kiezen voor de veiligere techniek." Een absoluut verbod kan de NVMT niet uitvaardigen, maar als een lid van de vereniging de be handeling toch aanbiedt en er gaat iets fout, dan is hij of zij tuchtrechtelijk aanspreekbaar. Chiropractoren en osteopaten kunnen strafrechtelijk worden vervolgd als er een calamiteit op treedt bij een behandeling. Manueel therapeut Wout Baayen uit Amsterdam is het oneens met zijn beroepsvereniging: „Veel kin deren, die worden bestempeld als probleemkind (met ADHD, autis- eindhoven - Artsen merken autis me bij meisjes niet of pas veel te laat op. Dat komt doordat de stoor nis zich bij meisjes anders uit dan bij jongens. Klinisch psychologe Annelies Spek van het Centrum Autisme Volwassenen van GGZ Eindhoven waarschuwt medici in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde om beter op de vrouwelijke signalen van autisme te letten. Een kwart van de mensen met een 'autisme spectrum stoornis' is vrouw. Direct na de kleutertijd treden er duidelijke verschillen op tussen jongens en meisjes met autisme, zegt Spek. Waar jongens zich sociaal terugtrekken, maken meisjes juist wel contact, maar op een claimende, dwingende ma nier. Jongens met autisme zijn vaak gefascineerd door een spe ciaal onderwerp, zoals treinen. Bij de meisjes gaat het vaak om 'ge wonere' interesses, zoals in dieren en prinsessen. „Het afwijkende zit hem in de intensiteit waarin zij zich bezighouden met deze in teresses en de neiging zich erin te verliezen. Ze wanen zich echt al tijd de prinses." Doordat deze meisjes zich min der terugtrekken en hun fascina ties minder afwijkend zijn, komt hun gedrag normaler en minder autistisch over. Meisjes met autisme hebben zich allerlei 'trucjes aangeleerd om nor maal te lijken', merkte de psycho loge tijdens de behandeling van volwassen vrouwen bij wie autis me pas laat was ontdekt. Leven in de samenleving met an deren, kost deze vrouwen veel energie en moeite, zegt Spek. „Ze worden er vaak angstig of depres sief van." Deze signalen worden vaak wel opgepikt en behandeld door artsen. De echte oorzaak wordt dan echter over het hoofd gezien. -TjTr- IK. HEB ©ELUKKl© ©EEN VERSTAMO VAN politiek... Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties T: 088-013M95*8 r82'° E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale producten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee "Voorwaarde i& dat u én de nieuwe a mintmaai 6 maanden abonnee bliiver www.pzc.nl/abonneewerftabonnee UTRECHT - Het 'kraken' van de nek is een niet-verantwoorde, gevaarlij ke behandeling. Dat concludeert het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Manuele Therapie. In november beslist deze vereni ging over een voorstel om de be handeling niet langer aan te beve len. Beroering door Paulus Smits Illustratie Mark Reijntjens Ron Allard, fysiotherapeut door Floor Ligtvoet i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2