Ouders kijken verder dan de examenscores I Sprankje hoop ZEELAND 23 commentaar Dief gepakt s Verwachting van Zeeuwse ondernemers Het Zeeuwse bedrijfs leven is helemaal niet onder de in druk van de licht puntjes in de conjunctuur. Dit blijkt uit onderzoek van de Kamer van Koophandel. Zake lijk Zeeland verwacht eerst nog een moeilijke tijd met flin ke omzetdalingen, met ontsla gen en met heel weinig ruimte om te investeren. Verder vreest men de traditioneel trage reac tie van de Zeeuwse bedrijvig heid: gaat het landelijk beter, dan duurt het meestal even voor Zeeland volop mee profi teert. Het lijkt er dus op dat deze pro vincie nog wel enige tijd flink last zal hebben van de recessie. Gevreesd moet worden dat de werkloosheid verder zal stij gen. Toch spreekt men hier en daar voorzichtig over de bo dem van het dal en over een mogelijke opleving volgend jaar. Zo is er wel een beetje uitzicht op herstel. Dat helpt om de zware tijd door te ko men. Hoop maakt werken aan de toekomst een stuk prettiger. De gemeenteraad van Terneuzen telt 31 zetels. Niet 29, zoals giste ren gemeld. Dat leidt tot andere percentages voor het aandeel van de lokale partijen in Terneuzen (26) en in Zeeuws-Vlaanderen (42). Het percentage raadszetels van lokale partijen in heel Zee land blijft ongewijzigd: 25. VLISSINGEN - Dankzij een opletten de badgast is gistermiddag op het Vlissingse Badstrand een dief aan gehouden die een mobiele tele foon had gestolen uit de strand- spullen van twee Duitse jongens. De dief werd overgedragen aan de politie ZEEUWSE ECONOMIE KRIMPT Ontwikkeling economisch klimaat Zeeland Zeeuwse scholieren presteren in het exa menjaar beter dan leerlingen in de rest van Nederland. Dat is de conclusie uit onderzoek van de ze krant naar slagingspercentages, eerder deze week. Tussen de scho len bestaan flinke verschillen. Een examenleerling van het Rey- naertcollege in Hulst doet het be ter dan een scholier op de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren. Maar dat betekent niet dat de ene school vanzelfsprekend be ter is dan de andere. Prestaties van scholen staan steeds vaker in de schijnwerpers. Eerder dit jaar was er ophef in het basisonderwijs toen staatssecreta ris Sander Dekker de citoscores openbaar wilde maken na een ver zoek van RTL Nieuws. Hoogleraar Jaap Dronkers van de Universiteit Maastricht stelt jaarlijks een lijst van prestaties van scholen samen. Weekblad Elsevier publiceert elk jaar een overzicht van de beste en slechtste scholen van Nederland. En de onderwijsinspectie houdt slagingspercentages, gemiddelde examencijfers, doorstroomcijfers en andere gegevens nauwlettend in de gaten. Alle cijfers van mid delbare scholen zijn tot achter de komma terug te vinden op het in ternet, bijvoorbeeld op de website www.schoolvo.nl. Goede prestaties leveren de scho len iets op, blijkt uit een onder zoek van het Centraal Plan Bu reau (CPB) in 2010. Een topposi tie in de ranglijst van Trouw kan een vwo-afdeling tot zestien extra leerlingen opleveren. Maar als leerlingen ver moeten rei zen, gaat de school die minder presteert tóch voor, zo blijkt uit de resultaten van het CPB-onder- zoek. Uit drie andere recente on derzoeken in Hellevoetsluis, Am sterdam en Bunschoten blijkt dat ouders en aankomende brugklas sers in hun schoolkeuze weinig re kening houden met prestaties van de school. De goede sfeer, de vei ligheid van leerlingen, afstand tot huis, aandacht voor kinderen, openheid van de school en - in sommige kerkelijke kringen - de religieuze achtergrond blijken de belangrijkste beweegredenen om voor een school te kiezen. Inhou delijke zaken als het vakman schap van leraren, het aanbod van vakken en leermiddelen staan veel lager in de lijsten met keuze motieven. Ouders willen kennelijk een school waar hun kind het naar de zin heeft en zich dus het best kan ontwikkelen. Een aankomende brugklasser wil zich goed voelen op zijn of haar nieuwe school: de overstap is immers al spannend genoeg. En als een kind gepest wordt op school, bestaat het risico dat het de eindstreep niet haalt, hoe goed de docenten ook zijn in het uitleggen van de stelling van Pythagoras of vervoegingen van Franse werkwoorden. Piet de Witte, rector van het Rey- naertcollege in Hulst, gaf in deze krant al aan dat voor hem niet zo zeer de hoge examenresultaten of ranglijstjes het belangrijkst zijn, maar of leerlingen zich op hun ge mak voelen en met plezier naar school gaan. En die kwaliteiten van een school zijn nauwelijks in cijfers uit te drukken. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2013 0,1 0 1 2 1 -13,9 a realisatie verwachting ■20 2e kwartaal 20133e kwartaal 2013 ',t r jbkm RaaHMV Industrie Handel, toerisme en horeca g realisatie verwachting 2e kwartaal 2013 3e kwartaal 2013 5-gt Zeeland Nederland economisch klimaat omzet export personeels- investeringen winst sterkte gevendheid -15 -20 -25 Hl verslechtering m verbetering saldo Zeeland saldo Nederland 10 kwartaal Economisch herstel van de Zeeuwse economie blijft uit. Ruim 29 procent van de ondernemers verwacht in het derde kwartaal een daling van de omzet, 18 procent voorziet een omzetstijging. de verwachtingen (per saldo) van verschillende sectoren. Bouw I Zeeland Nederland realisatie 2e kwartaal 20 verwachting 3e kwartaal 2013 ANALYSE door Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23