Onderzoek materiaal Miranda toegestaan Geheime dienst die te ver ging, krijgt meer mogelijkheden BUITENLAND 9 Dat mag echter alleen met als doel de nationale veiligheid te be schermen. De informatie uit de documenten mag niet in een straf rechtelijk onderzoek worden ge bruikt. Dat heeft de Britse Hoge Raad gisteren beslist. De Britse politie hield de 28-jari- ge Braziliaan zondag urenlang vast op de Londense luchthaven Heathrow op basis van de antiter- rorismewetgeving. Het Britse mi nisterie van Binnenlandse Zaken zei in een verklaring aan de recht bank dat er 'tienduizenden zeer geheime documenten' van Miran da in beslag waren genomen. De advocaat van Miranda zei dat het toepassen van de antiterroris- mewetgeving niet in verhouding stond met het schenden van Mi randa's rechten. De inbeslagname van de documenten was volgens zijn advocaat in strijd met de vrij heid van meningsuiting van jour nalisten. Miranda's partner, Greenwald, had 15.000 tot 20.000 documen ten van de Amerikaanse ex-inlich tingenmedewerker Edward Snow- den gebruikt. Snowden onthulde enkele maanden geleden dat de Amerikaanse veiligheidsdienst NSA heimelijk op grote schaal te lefoon- en internetgegevens verza melt met het spionageprogramma PRISM. De NSA kan ongeveer 75 procent van het internetverkeer in de Verenigde Staten in de ga ten houden. Dat is meer dan rege ringsfunctionarissen tot nu toe hebben gezegd, schreef de krant The Wall Street Journal deze week op basis van gesprekken met medewerkers en oud-mede werkers van de dienst. Volgens de autoriteiten zijn tienduizenden zeer geheime documenten van Miranda in beslag genomen „Heel vaak houdt het slachtoffer zijn mond dicht, omdat hij bang is opnieuw te worden gemarteld." De omstandigheden in gevange nissen in Brazilië zijn schrijnend. Voor de ruim 500.000 gevange nen is voor ongeveer de helft offi cieel geen plek. Mede daardoor ge bruikt het gevangenispersoneel marteling als middel om de disci pline te handhaven. In een gevan genis in de staat Espirito Santo, vlakbij Rio de Janeiro, moesten ruim vijftig gevangenen geduren de twee uur naakt op een verhitte vloer zitten, wat leidde tot ernsti ge brandwonden. Zelfs de minister van Justitie, José Eduardo Cardozo, liet zich eind vorig jaar ontvallen dat hij liever dood zou gaan, dan opgenomen te worden in een gevangenis in Brazilië; een systeem dat hij om schreef als middeleeuws zonder respect voor mensenrechten. Volgens de Braziliaanse wet is marteling verboden, met straffen erop van twee tot acht jaar en zelfs tot zestien jaar als het slacht offer overlijdt aan de gevolgen. Het probleem is echter dat de wet vaker niet dan wel wordt nage leefd en de verantwoordelijken meestal ongestraft blijven. „De da ders wordt vaak de hand boven het hoofd gehouden. En als er geen straf is, blijft de cultuur bin nen de politie bestaan om van de ze praktijken gebruik te maken", zegt Laura Canineu van Human Rights Watch. Om de strafvrijstelling tegen te gaan stelde Braziliaanse president Dilma begin deze maand een on afhankelijke commissie in die marteling door politie en in ge vangenissen moet inperken. Een historisch besluit, volgens sommi ge mensenrechtenorganisaties. „Brazilië ondertekende in 2007 een international protocol tegen marteling en sinds die tijd gebeur de er maar niets. De huidige wet is een belangrijke stap op weg naar betere rechten", zegt Lucia Nader. „In Brazilië is er, zoals al vaker is gebleken, een groot verschil tus sen wat er in een wet staat en hoe deze wet in praktijk wordt uitge voerd", plaatst Mauricio Santoro van Amnesty International een kanttekening bij het optimisme. „Natuurlijk kan de commissie overal binnenkomen, maar de lo kale autoriteiten zullen proberen die het werken onmogelijk te ma ken en er is een grote kans op inti midatie en bedreigingen. Er is nog een lange weg te gaan." In het vervolg mag de geheime dienst GCSB mailtjes en telefoon tjes van alle Nieuw-Zeelanders be kijken. Critici vrezen dat Nieuw-Zeeland zich laat ringelo ren door de VS en dat het een poli tiestaat wordt. Officieel mocht de geheime dienst haar eigen burgers tot nu toe niet bespioneren. Na de arres tatie van Kim Dotcom bleek dat de dienst die wet had overtreden. De Duitse internetondernemer werd vorig jaar op verzoek van de Amerikanen opgepakt omdat hij op grote schaal copyright zou heb ben geschonden met zijn site Me- gaupload.com. Dotcom heeft een verblijfsvergunning voor Nieuw- Zeeland en zijn telefoon- en inter netverkeer hadden dan ook niet mogen worden afgetapt. Nader on derzoek leerde dat de dienst wel vaker buiten zijn boekje ging. In plaats van een tik op de vin gers te geven, besloot de regering De geheime dienst krijgt geen tik op de vingers, maar de regering breidt de bevoegdheden juist uit de bevoegdheden van de dienst uit te breiden. Onder de nieuwe bevoegdheden mag de GCSB Nieuw-Zeelanders volgen om hulp te bieden aan overheidsin stanties als politie en binnenland se veiligheidsdienst. Ook krijgt de dienst als taak cybersecurity te or ganiseren voor de overheid en be langrijke ondernemingen. Het wetsvoorstel heeft heel wat losgemaakt. Velen vrezen dat Nieuw-Zeeland een soort DDR wordt waar de regering voortdu rend over de schouders meekijkt. Hoewel premier John Key verze kert dat er voldoende waarborgen zijn om misbruik te voorkomen, is er veel wantrouwen. Volgens de Nieuw-Zeelandse advocatenor- ganisatie is de wet te vaag om schreven en staat die open voor meerdere interpretaties. Ook Dot com reageerde: „De overheid ver hoogt nu de maximumsnelheid omdat de geheime dienst een boe te heeft gekregen voor te hard rij den." Een andere zorg is de innige band met buitenlandse geheime dien sten. Nieuw-Zeeland, Amerika, Groot-Brittanië, Australië en Ca nada werken nauw samen en wis selen onderling gegevens uit. Hoe- Velen vrezen dat Nieuw- Zeeland een soort DDR wordt waar de regering voortdurend meekijkt wel de timing toeval is, hebben re cente onthullingen over de spio- nagepraktijken van de Amerikaan se NSA geleid tot extra wantrou wen en weerstand. De regering wil niet zeggen of ze gebruik maakt van of toegang heeft tot het internet-spionagesysteem PRISM van de NSA. Een voorstel om te voorkomen dat gegevens van Nieuw-Zeelanders in het bui tenland worden gebruikt, haalde het niet. Hoewel Nieuw-Zeeland geen gro te terroristische dreiging kent, be nadrukte premier Key de urgen tie van ruimere bevoegdheden voor de geheime dienst. „Als ik kon vertellen welke dingen ik zo al hoor, dan was het snel gedaan met een deel van het protest." VRIJDAG 23 AUGUSTUS 2013 LONDEN - De Britse autoriteiten mogen doorgaan met het onder zoeken van de documenten van Da vid Miranda, de partner van The Guardianjournalist Glenn Green- wald. achter de politiedeur Een massale betoging eerder deze maand in Rio de Janeiro, waarbij werd gevraagd om opheldering over de verdwijning van Amarildo Souza. foto Nelson Ameida/AFP door onze correspondent Robert Portier SYDNEY - Nieuw-Zeeland heeft een wet aangenomen waardoor het mo gelijk wordt om eigen burgers te bespioneren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9