Egypte verdeeld over vrijlating Hosni Mubarak Kelder in Tallinn eerbetoon aan Depeche Mode 66 Vaak houdt het slachtoffer zijn mond, omdat hij bang is opnieuw te worden gemarteld 8 BUITENLAND BRAZILIË Martelen is verboden in Brazilië, maar bij politie en justitie is het er schering en inslag. Nederlander in Egypte vrijgelaten Een Nederlandse journalist die dinsdag in Egypte was opgepakt, is gisteren vrijgela ten. Dat heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken ge meld. Het gaat om Tahir Os man Hamde, die in Cairo werkt voor een Turks pers agentschap. Eerder was niet gemeld dat hij de Nederland se nationaliteit had. Prostituees in kelder gemarteld Een 34-jarige Oostenrijker moet elf jaar de cel in omdat hij drie prostituees urenlang heeft gemarteld in zijn kel der. Dat heeft de rechter in Wiener Neustadt gisteren besloten. De monteur liet de prostituees naar zijn huis ko men. Na afloop van de folte ring zette hij de dames af bij een snelwegrestaurant. Manning wil verder als vrouw De Amerikaanse militair Bradley Manning, die we gens het lekken van een ko lossale hoeveelheid vertrou welijke informatie tot 35 jaar cel is veroordeeld, wil in het leven verder als vrouw met de naam Chelsea. „Ik wil zo snel mogelijk met hormoon therapie beginnen", aldus zijn verklaring gisteren. Vondst schip met Hollandse borden Maritiem archeologen heb ben voor de kust van de Turkse badplaats Urla een i7e-eeuws Ottomaans koop vaardijschip met een kostba re lading Nederlandse bor den gevonden. Gespeciali seerde bergingsbedrijven kunnen een bod doen op het recht schip en lading bo ven water te krijgen. Toeriste overleden na aanval haai De toeriste van wie vorige week een arm was afgebe ten door een haai bij Hawaï, is gisteren alsnog overleden. De 20-jarige Duitse was aan het snorkelen bij het eiland Maui toen de haai toesloeg. De haaienaanval was de vier de in Maui dit jaar. De laat ste dodelijke aanval in Ha waï was in 2004. In Caïro reageren de mensen ver schillend op het nieuws. Moha- med (34), een uitbater van een kleine kruidenierswinkel kijkt verslagen voor zich uit. „Natuur lijk is het verkeerd, het is te gek voor woorden", zegt hij. Maar Egypte heeft het laatste jaar de gekste dingen meegemaakt, dus het verbaast Mohamed ook niet meer. „Onder Mubarak leefden we dertig jaar in onrecht en angst, maar er was stabiliteit. Het laatste jaar was er geen angst, dan weer wel angst, maar zeker geen stabiliteit. Afgelopen jaar hebben we dingen gezien die we in de daarvoor liggende drie decennia nooit voor mogelijk hadden ge houden." Zijn winkel bevindt zich om de hoek van het parlement, een van de plekken waar veel van de on rust zich de afgelopen twee jaar af speelde. „Onder Mursi is alles mis gegaan", vervolgt Mohamed. „De rechtszaak tegen Mubarak was op los zand gebouwd. Er waren sim pelweg te weinig bewijzen om hem snel te veroordelen, en nu hebben we dit. We hebben dit over onszelf afgeroepen. Ik ben he lemaal klaar met de politiek. Men sen worden gedood op straat, dat was vroeger niet zo", zegt hij, ter wijl hij de eieren van een klant in een plastic tasje verpakt. Elders in de stad is fietsenmaker Fathy minder somber. Hij vindt het prima dat Mubarak vrij is. „Het afgelopen jaar met Mursi was een mislukt experiment. Dat weten we nu. En Mubarak was zo slecht nog niet, ook dat weten we nu", zegt hij grijnzend. „Het afge lopen jaar wisten we niet wat de volgende dag zou brengen. Dus daarom: Mubarak welkom terug", lacht hij met zijn bruine tanden ontbloot. Mubarak mag dan vrijkomen, de kans is klein dat hij zijn straf zal ontlopen. Het nieuwe regime wil niet al te veel de indruk wekken dat het leden van het oude regi me de hand boven het hoofd houdt. Een vrije Mubarak kan po litiek gezien schadelijk zijn voor de populariteit van Abdel Fattah al-Sissi, de huidige opperbevelheb ber van het leger. Op Egyptische sociale netwerksi tes doet sinds enkele weken een foto de ronde waarop een jeugdi ge al-Sissi de hand schudt van toenmalig president Mubarak. De foto is volgens sommigen hét be wijs dat al-Sissi in het geheim sympathiseert met de 85-jarige ex-dictator en de macht van het voormalige regime wil herstellen. De vrijlating van Mubarak lijkt in veler ogen deze theorie te bevesti gen. De vrijlating is echter een logisch besluit, vindt het Egyptische Ini tiatief voor Persoonlijke Rechten (EIPR), een gerenommeerde men senrechtenorganisatie. In een ver klaring stelt de organisatie dat er nog altijd vier rechtszaken lopen tegen Mubarak, en dat zijn vrijla ting niet betekent dat hij wordt vrijgesproken. De maximale voor lopige hechtenis van twee jaar voor misdaden waarop de dood straf staat, is echter voorbij en daarmee is vrijlating onvermijde lijk, stelt de organisatie. De oud-president zal op 25 augus tus, wanneer zijn proces wordt hervat, weer in de rechtszaal moe ten verschijnen. RIO DE JANEIRO - Amarildo Souza Lima is sinds half juli spoorloos verdwenen. De 42-jarige inwoner van de krottenwijk Rocinha in Rio de Janeiro werd door de poli tie, achteraf ten onrechte, aange zien voor een drugsdealer en mee genomen voor verhoor. Hij is sindsdien onvindbaar. 'Waar is Amarildo' is sindsdien een vraag die in heel Brazilië wordt gesteld. De politie krijgt zware kritiek te verduren, aangezien er berichten zijn dat Amarildo zou zijn bezwe ken aan de gevolgen van mishan deling. Het is een van de vele voorbeel den waarin de politie een loopje neemt met de mensenrechten. Niemand die precies weet wat er is gebeurd en de betrokkenen wor den van bovenaf beschermd. „Het probleem van martelingen is haast iets onzichtbaars. Er be staan geen exacte data over hoe veel personen worden gemarteld en waar het gebeurt", zegt Lucia Nader van de organisatie Conec tas Direitos Humanos. Het zijn echter niet alleen de mili taire en civiele politie die gebruik maken van marteling. Veel vindt plaats achter de deuren van de ge vangenis. Nader: „Tijdens bezoe ken aan gevangenissen blijkt dat marteling er de norm is." Het mar telen door overheidsfunctionaris sen is iets dat in heel Brazilië ge beurt. Een onderzoek van de Pas toral Prison Commission in 2010 toonde tussen 1997 en 2009 meer dan tweehonderd gevallen van marteling in 20 van de 27 staten in het Zuid-Amerikaanse land. „Maar nog veel meer gevallen zijn niet bekend", stelt Nader. In de DM-bar draait het volledig om de Britse band Depeche Mo de, bekend van hits als Personal Je sus. Wie het vanwege de naam, de muziek of de foto's niet geraden heeft, hoeft alleen maar op de cocktailkaart te kijken. Dames twijfelen tussen Blue Dress (wod ka, seven-up en blue Curasao) en A Question of Time (whiskey, ama- retto), de heren gaan unaniem voor Enjoy the Silence, een kleuri ge mix van wodka, suikersiroop en sinaasappelsap. In de donkere kelder in een steegje in de prachti ge oude stad van Tallinn hangt het vol posters, platen en gesig neerde T-shirts van de band. Sla- va, een 27-jarige ex-atleet, is een van de stamgasten. Hij lacht wan neer dezelfde hit voor de vijfde keer die avond voorbij komt. „Het aardige aan Depeche Mode is dat je het op een gegeven ogenblik niet meer hoort." Zijn eigen verza meling platen en cd's van de band heeft hij vorig jaar de deur uit ge daan. „Wanneer je hier een paar keer per week komt, zet je thuis natuurlijk echt geen Depeche Mo de meer op. Er zijn grenzen." Op een zaterdagavond klinkt het Ests, Russisch en het Engels door elkaar heen. Toeristen staan schouder aan schouder met Russi sche motorrijders en Estse studen ten. De bar moet het hebben van de verkoop van dvd's, mokken, aanstekers en T-shirts, allemaal voor woekerprijzen. Niet alleen in Estland, maar in de hele voormalige Sovjet-Unie is Depeche Mode razend populair. Voor een hele generatie staat de muziek symbool voor de hoop en vrijheid tijdens de perestrojka en de val van de Muur. Barman Aleksej, een vroege derti ger die in zijn eentje de zaak runt, ontfermt zich ook over de muziek. Het liefst draait hij con certregistraties. „Daar zit meer energie in, en ik hoef er anderhalf uur niet naar om te kijken." Na vraag bij vaste klanten leert dat hij al zes jaar de bar draaiende houdt. „Zestien uur per dag, zes dagen per week", zegt hij later zelf met enige trots. „Al krijg ik er soms wel genoeg van", lacht Aleksej wanneer hij om vier uur 's ochtends de laatste klanten met moeite de deur uit werkt. „Van Tallinn bedoel ik, de ze stad is soms te klein. Van Depe che Mode krijg ik nooit genoeg." CAIRO WIENER NEUSTADT ik Bradley 'Chelsea' Manning FORT MEADE U RL A HONOLULU Marteling Oud-dictator van Egypte Een vrije Mubarak kan met helikopter van schadelijk zijn voor de gevangenis naar militair populariteit van ziekenhuis gebracht legerleider al-Sissi door onze correspondent Dirk Wanrooij CAIRO - De Egyptische oud-presi dent Hosni Mubarak heeft gisteren de Tora-gevangenis bij Caïro verla ten. Hij is met een helikopter naar een militair hospitaal in de hoofd stad gebracht, meldden de Egypti sche autoriteiten. door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust Lucia Nader van de organisatie Conectas Direitos Humanos door onze correspondent Olaf Koens TALLINN - De DM-bar in de Estse hoofdstad Tallinn staat hoog in de top-10 van 's werelds meest bizar re dranklokalen. Het café draait al veertien jaar lang alleen maar mu ziek van Depeche Mode. Dag in, dag uit. De muziek staat symbool voor de hoop en vrijheid tijdens de perestrojka en de val van de Muur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8