iORDEEL* auping Pronkstuk badhuis of beerput? AuoinG lup'mg bedbodems met matrassen 6 BINNENLAND Hoogleraar betwijfelt of komst Tesla naar Nederland de doorbraak voor elektrisch autorijden betekent. Zondag a.s. geopend! Kijk op www.auping.nl Auping nights, Better days Een goede nacht begint bij: uw Auping Plaza en Auping Premium dealer Axel: Pot Interieur, Nieuwendijk 89 - Goes: Auping Plaza, Marconistraat 32 Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) - Koudekerke: Woontrend Zeeland, Duinstraat 18A TILBURG - In een lange rij staan de eerste fonkelnieuwe elektrische auto's van Tesla klaar voor klan ten uit Nederland, Duitsland en België. Michael Stegen is speciaal naar Tilburg afgereisd om hoogst persoonlijk z'n rode aanwinst van een ton op te halen. Hij kan niet wachten. „Ik sta al sinds 2009 op de wachtlijst voor de Tesla S", stelt de Rotterdammer, onderne mer in elektrotechniek. „Het is voor mij de ultieme gadget." Of de assemblagefabriek van Tes la in Tilburg de doorbraak van de elektrische auto in Nederland be tekent? Hoogleraar vervoersecono- mie Piet Rietveld (Vrije Universi teit) waagt het te betwijfelen. „Het was eerlijk gezegd een enor me verrassing voor mij dat Tesla zo'n investering in Europa doet. Dat moet toch betekenen dat zij er in ieder geval in geloven." Op het moment dat in Tilburg de allereerste Tesla's gisteren werden afgeleverd aan hun eigenaren, re den er volgens de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) on geveer tweeduizend elektrische auto's door Nederland. Daarnaast zijn er bijna 100.000 hybride-au to's. Het Amerikaanse bedrijf Tesla is zeer voorzichtig met prognoses. Dit jaar lijkt het af te koersen op een afzet van 20.000 exemplaren. Volgend jaar hoopt Tesla wereld wijd 30.000 auto's af te kunnen zetten, waarvan 10.000 in Europa. De markt voor 'groene' auto's groeit, maar veel minder dan ge dacht, zegt Rietveld. „Als je de 'projecties' uit het verleden ziet, dan moet je vaststellen dat ieder een veel te optimistisch was." Dat komt volgens Rietveld vooral doordat er aan het groene gedrag een stevig prijskaartje hangt. Het basismodel van de Tesla S staat in de catalogus voor een prijs van 72.600 euro. „Dan moet je wel heel erg groen of een ontzettende fan van vernieuwingen zijn om zo'n bedrag neer te tellen", stelt hij vast. Of een eigen bedrijf heb ben en gebruik kunnen maken van alle subsidies die op de aan schaf van de auto worden gege ven. „Klopt. Dat is ook de reden waarom Tesla naar Nederland is gekomen. Nergens in Europa wordt zoveel subsidie gegeven op elektrisch rijden als bij ons." Overigens vindt Rietveld die over- 'heidssteun prima. „Daar is niets mis mee, je mag zoiets als elek trisch rijden best een steuntje in de rug geven, het zien als een proeftuin. Maar dat moet natuur lijk ook een keertje ophouden." Of elektrisch rijden al dan niet een succesverhaal wordt, hangt volgens Rietveld vooral af van de Ik sta al sinds 2009 op de wachtlijst Het is voor mij de ultieme gadget ontwikkelingen op de brandstof- markt. „Tien jaar geleden had nog niemand van schaliegas gehoord. En nu wordt er gesproken van een revolutie. Als de prijs van brandstof daalt, dan kan elek trisch het vergeten." Tesla koos voor Tilburg, onder meer vanwe ge de centrale ligging. In de as semblagehal worden de wagens klaargemaakt voor 'verzending.' „De auto's komen bijna klaar van de fabriek in Amerika in zeecon tainers via Rotterdam naar Til burg", vertelt verkoopdirecteur Bryan Batista. „Hier wordt nog de grote batterij (accu) geplaatst. Dat zelfde geldt voor de motor die de wielen aandrijft." Na enkele tests kan de elektrische auto naar de klant. Ook onderhoud en repara tie van de wagens wordt uitge voerd in het bedrijfspand van 19.000 vierkante meter in Tilburg. „We werken nu met vijftig men sen. Maar dat kunnen er honderd worden als het goed loopt." VENLO - Er zijn ernstige twijfels of het 'middeleeuwse mikwe' in Ven- lo - pronkstuk in een speciaal daar voor gebouwde vleugel van het Limburgs Museum in de stad - ook daadwerkelijk een joods ritueel badhuis is. Diverse deskundigen, onder wie de Venlose stadsarcheoloog Jacob Schotten, betwisten dat de in 2004 opgegraven restanten die functie hadden. De gemeente Venlo schuift alle twijfels terzijde en houdt vast aan de conclusie dat het een mikwe, een joods bad huis dus, is. Archeoloog Schotten zou dit voor jaar zelfs een verbod hebben ge kregen om op persoonlijke titel een andere interpretatie te publi ceren. Hij denkt dat het gaat om een beerput, aangebouwd tegen een voorloper van het huidige Venlose stadhuis. Omdat Schot ten ook stadsarcheoloog van Ven lo is, had hij met die interpretatie een 'pettenprobleem', stelt ge meentewoordvoerder Max Timp. „Er is geen reden om te twijfelen aan de authenticiteit van het mik we." Ook conservator Edward van Voolen van het Joods Historisch Museum in Amsterdam denkt dat er géén sprake is van een mikwe, omdat in geen enkele bron mel ding wordt gemaakt van joodse aanwezigheid in Venlo eind 13e eeuw, de bouwtijd van het ver meende mikwe. Venlo draait de redenering om: volgens de ge meente bewijst de vondst juist dat joden al veel eerder dan be kend naar de stad aan de Maas kwamen. Deskundigen, onder wie een Venlose stadsarcheo loog, betwisten dat restan ten van joods badhuis zijn De Auping matrassen Adagio, Cresto en Vivo tijn uitgeroepen als 'Beste uit de test'. 20% op combinatie of 15% op losse bodem óf matras. Kijk voor de actievoorwaarden op www.auping.nl/summersale. Deze actie geldt van 15 juli t/m 1 september 2013. groen en kostbaar Tesla: door Michel Koster en Wilko Voordouw Michael Stegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6