Kamer wil uitleg over steun aan Grieken 'Kabinet wil groen licht geven voor proefboringen naar schaliegas' CDA: privacy niet heilig bij fraudeur Milaan BINNENLAND 5 JJL heid te vertellen. Want vrijwel el ke econoom weet inmiddels te vertellen dat Griekenland zijn schulden nooit meer afbetalen kan. Maar aan kwijtschelden van die schulden moet Nederland niet denken. Vooral Rutte komen de uitlatin gen van zijn minister slecht uit. Het moment is beroerd: net nu het kabinet broedt op nog eens 6 miljard euro aan extra bezuinigin gen en lastenverzwaringen. De meeste burgers weten inmiddels wel dat hulp aan Griekenland nooit helemaal gratis is, zelfs als nieuwe leningen zouden uitblij ven. En anders zijn er wel opposi tiepartijen die hun kiezers daar luidkeels aan zullen herinneren. Zo blijft het Griekse spook Mark Rutte achtervolgen. Zijn geloof waardigheid is, opnieuw, in het geding. SP, CDA en Christenunie willen dat de minister en Eurogroepvoor- zitter meer uitleg geeft over een mogelijk nieuwe steunoperatie na 2014, als het nu lopende hulppro gramma eindigt. WD en PvdA houden een debat echter tegen. Dijsselbloem deed zijn uitlatin gen in het Financieele Dagblad. Zijn woordvoerster benadrukt dat 'steun' niet per se een pakket met nieuwe leningen betekent. Later zei Dijsselbloem in een toelich ting dat hij niet bang is dat de Grieken achterover zullen leunen, omdat ze denken dat ze na 2014 opnieuw geholpen worden. „Als de Grieken zich niet aan de afspra ken houden, zullen de eurolan den geen extra steun verlenen. Dat is heel precies afgesproken in december." Eind november zei Dijsselbloem in de Tweede Kamer dat een nieuw steunprogramma 'niet uit gesloten' was. Anders dan bijvoor beeld de SP, wilde hij het woord 'onvermijdelijk' toen niet in de mond nemen. SP-Kamerlid Ar nold Merkies vindt dat Dijssel bloem de Kamer een rad voor ogen heeft gedraaid. „Hij moet niet doen alsof hij dit altijd al zei." CDA'er Van Hijum vindt juist dat Dijsselbloem voor zijn beurt heeft gesproken: „Dit is voortij dig. We moeten druk op de ketel houden, dus deze opmerkingen van de minister zijn ontijdig en onverstandig." Ook PW-leider Geert Wilders heeft kritiek. Hij spreekt van 'verraad'. VVD-Ka- merlid Mark Harbers is blij dat Dijsselbloem benadrukt dat 'steun' iets anders is dan nieuwe leningen of kwijtschelding. Ver der wil hij niet speculeren over wat er na 2014 moet gebeuren. Schaliegas is aardgas dat met een omstreden methode te winnen is uit keiharde leisteenlagen in die pe ondergrond. Er bestaan zorgen over trillingen, bodemdaling, gaslekken en drinkwatervervui ling. Minister Henk Kamp (Econo mische Zaken) liet daarom onder zoek uitvoeren naar de risico's. Volgens meerdere bronnen is de conclusie dat winning van schalie gas veilig kan. GroenLinks gelooft nog niet dat het veilig is en wil dat kabinet vasthoudt aan het ver bod op schaliegasboringen. Twee de Kamerlid Liesbeth van Tonge ren: „Als je er maar veel geld te genaan gooit, kun je de risico's van schaliegasboringen beperken, maar de kans blijft bestaan dat het grondwater ernstig vervuild raakt. Boren naar conventioneel aardgas leidt nu al in Nederland tot aardbevingen." Milieudefensie noemt het voorgenomen kabinets besluit roekeloos en gebaseerd op broddelwerk. De milieuorganisa tie hoopt dat de PvdA in de Twee de Kamer de rug recht houdt. Het partijcongres van de PvdA bepaal de eerder dat de fractie niet mag instemmen met proefboringen. Partijleider Samsom heeft gezegd dat hij het besluit opnieuw aan de leden zal voorleggen als de win ning schoon en veilig kan. De fraudeopsporing wordt nu te veel gehinderd door politici die, in navolging van privacywaakhon- den, hameren op de bescherming van persoonsgegevens. „Terwijl we op Facebook ons hele hebben en houwen tonen", aldus Brink man. De CDA-senator vindt fraudebe strijding steeds belangrijker naar mate de belastingen omhoog gaan. „Dat is beter dan de redene ring 'het is allemaal ingewikkeld en het mag niet van verdrag zus of advocaat zo'. Op een moment dat we bij de mensen die er ge woon hard voor werken, met een soort 'pluk-ze' actie aankloppen, zijn we dan bezig het paard ach ter de wagen te spannen." Brinkman ziet in nieuwe lasten verzwaringen van de coalitie - als onderdeel van het extra bezuini gingspakket van zes miljard euro - een bedreiging voor de belasting- moraal en het rechtvaardigheids gevoel. „De belastingschroef is dol aan het draaien. En genoeg rapporten wijzen erop dat er in Nederland ook een grijs en zwart circuit ont staat. Je moet mensen niet op ideeën brengen." Op het wetsvoorstel van minister Lodewijk Asscher (PvdA, Sociale Zaken) om verschillende overheidsinformatiesystemen aan elkaar te koppelen, klonk kritiek over privacyrisico's. Begin mei meldde het kabinet dat de fraude met toeslagen in totaal om ruim 95 miljoen euro draait. In 2011 werd voor 153 miljoen euro aan uitkeringsfraude ontdekt. Vluchten vanaf (Bergamo) VRIJDAG 23 AUGUSTUS 2013 nog dwars Mark Rutte zwaait als hij aankomt bij het ministerie van Financiën. Daar sprak hij gisteren over een nieuw bezuinigingspakket. foto Martijn Beekman/ANP DEN HAAG - De oppositie in de Tweede Kamer wil opheldering van minister Jeroen Dijsselbloem (Fi nanciën, PvdA) over nieuwe steun aan Griekenland. Dijsselbloem noemde nieuwe hulp voor de Grie ken na 2014 gisteren 'onvermijde lijk'. DEN HAAG - Boren naar schaliegas kan zonder grote risico's en het ka binet wil groen licht geven voor ge plande proefboringen. Een brief met die strekking ligt vandaag op tafel bij de ministerraad, bevestig den bronnen gisteren naar aanlei ding van een bericht van RTL Nieuws. Milieudefensie noemt het mogelijke kabinetsbesluit roekeloos en gebaseerd op broddelwerk door Niels Klaassen en Laurens Kok DEN HAAG - Doorgeschoten privacy bescherming belemmert de aanpak van fraude met toeslagen en uitke ringen. Dat vindt CDA-fractieleider in de Eerste Kamer Elco Brinkman. Kijk op Ryanairxora voor meer informatie. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5