'Proef boerenerven maakt landschap aantrekkelijker' Havendagen van start 3 DAAGSE Woede over onthoofde katten 44 De kerstkransjes en boterletters waren nergens zo lekker als bij bakker Boot" 28 SCHOUWEN-DUIVELAND LAATSTE WINKEL WEG 22+23+24 AUGUSTUS Jan Boot uit Ouwerkerk is ermee gestopt. Daarmee is het dorp de laatste winkel kwijt. Het college van burgemeester en wethouders reageert daarmee op de opdracht van de Raad van Sta te om nog eens haarfijn uit te leg gen waarom het plan om aan de Heereweg zes nieuwe woningen te bouwen past in het zogenoem de pilotproject Experiment Boe renerven. De bouw van de zes woningen is onderdeel van een groter plan van Stoffel en Monique van der Wek ken (MoStof BV). MoStof wil stop pen met twee agrarische bedrij ven (intensieve veehouderij), oude agrarische gebouwen slopen en zes woningen en een garage of wel wagenschuur laten bouwen in de vorm van een boerenerf. Ook wil MoStof BV een bedrijfs woning herbestemmen tot recrea tiewoning en een paardenpen- sion met stal realiseren. Twee bu ren hebben bij de Raad van State bezwaar gemaakt tegen het plan. De een omdat hij uitbreiding van zijn bedrijf in gevaar ziet komen, de ander omdat de geplande hui zen erg dicht bij haar eigen wo ning komen en ze overlast vreest. De Raad van State verwerpt de meeste bezwaren, maar heeft wel twijfels bij de ruimtelijke onder bouwing door de gemeente. Die stelt in reactie op de uit spraak van. Raad van State dat het project zoals Stoffel en Monique van der Wekken dat voor ogen hebben zowel ter plaatse als in de directe omgeving ruimtelijk én milieutechnisch een flinke verbe tering is. Volgens de gemeente is er in de huidige situatie sprake van grootschalige detonerende be bouwing. Bebouwing, bovendien, die voor een deel al jaren niet meer in gebruik is en zichtbaar verpaupert. Een op instorten staande schuur is eerder al ge sloopt. De voor sloop voorgedragen agra rische bebouwing beslaat een klei ne 3200 vierkante meter. De nieu we bebouwing neemt minder dan 1500 vierkante meter in be slag: de helft minder bebouwing. Die bebouwing wordt, betoogt de gemeente, groen ingepast. „Door de komst van nieuwe vormen van bebouwing en groene landschap pelijke inpassing wordt een aan trekkelijker landschap gecreëerd." ZIERIKZEE - De Zierikzeese Haven dagen zijn weer begonnen. Giste ren, donderdag, werd aan de En gelse Kade de 'Eetwal' geopend. Hongerige slenteraars kunnen daar - ook vandaag en morgen - terecht voor mosselen met frites of brood. Vandaag is de eetwal ouwerkerk - Het dorp zal bakker Boot missen. Niet alleen vanwege zijn fameuze kerstkransjes en bo terletters, maar ook vanwege zijn inzet voor de gemeenschap. „Je kon altijd een beroep op hem doen. Of het nou was voor oliebol - lenbeslag of palmpasenbroodjes", zegt dorpsraadvoorzitter Peter Vij verberg. „En daar willen we hem voor bedanken." Jan Boot trad in 1971 in de voetspo ren van vader Jacob Boot. Jan nam de winkel en de bakkerij over. Vij verberg: „En hij deed het allemaal in zijn eentje. Hij deed het bak ken zelf, maar stond ook zelf in de winkel. En dan ging hij 's avonds nog eens brood bezorgen in de polder." De Ouwerkerkers gingen niet alleen voor het brood naar bakker boot. „Banket was toch wel z'n specialiteit", stelt Vij verberg. „De kerstkransjes en bo terletters waren nergens zo lekker als bij Boot. En hij maakte ook heerlijke tompouces." Ouwerkerk heeft bakker Boot al tijd in ere gehouden. Toen hij in 2006 zijn zestigste verjaardag vier de, lieten de dorpelingen dat niet ongemerkt voorbij gaan. Lokale muziekvereniging Nieuw Leven bracht de dorpsbakker een auba de en aansluitend werd Jan Boot door toenmalig dorpsraadsvoorzit- ter Cees van Marle uitgeroepen tot 'erebakker' van Ouwerkerk. Een ereburgerschap was nog over wogen, maar daar was - te veel ge doe met zo'n receptie in Zierik- zee - van af gezien, liet Van Marle weten. Met het sluiten van de bak kerij is de laatste winkel verdwe nen uit Ouwerkerk. Vijverberg: „Vroeger had je hier twee bakkers en nog een kleine supermarkt, te genover het café. Maar die super markt is al tientallen jaren weg." Na het sluiten van de supermarkt schakelden veel Ouwerkerkers over op boodschappen doen in buurdorp Nieuwerkerk. De kleine winkel bij de bakkerij van Boot werd er vooral een voor de verge ten boodschappen. Desondanks hield Boot vol. Hij stopt nu om ge zondheidsredenen. „En hij heeft geen opvolger." Vooral de oudere dorpelingen zul len moeite hebben met het feit dat het dorp het nu zonder bak ker moet stellen. Want, weet Vij verberg, wat weg is, is weg en komt niet meer terug. „De men sen kunnen voor brood naar de campingwinkel. Maar da's toch an ders." Een dorpsbakker is, stelt Vijverberg, meer dan een man waar je terecht kunt voor brood en banket. „De bakkerij van Boot was ook altijd een punt waar je el kaar als dorpelingen ontmoette. En ja, dat loopje heb je nu niet meer. Het zal best stil worden op de dorpsring." Jan Boot was gisterenavond zicht baar aangedaan door het eerbe toon van zijn dorpsgenoten. Ik heb het altijd met plezier gedaan. Maar dank jullie wel" vanaf 16.00 uur open. Verder op het programma de Dikke Banden race (16.00 uur), wielerronde Zie- rikzee 18.30-20.30 uur), een lam pionoptocht (20.30 uur) en optre dens van bands vanaf 21.00 uur ge spreid over drie podia, foto Ronald den Dekker Een van de beestjes die op deze wijze om het leven is gekomen, is Zoë van dorpsbewoonster Melisa Mulder. Zij was Zoë sinds afgelo pen vrijdagavond kwijt. Het beest je kwam niet meer thuis. Op diverse plekken in het dorp hing ze flyers op. „Tijdens de voet balavond, afgelopen dinsdag bij De Patrijzen, vertelde dorpsge noot Wim Capello dat zijn kat ver giftigd was. Zijn kat wist - met een bebloede bek - nog wel thuis te komen, maar stierf daar. Wim woont achter Spek Mie Stroop/ Kiekieris en zag heel veel meeu wen op het dak. Zo zijn we er ach ter gekomen dat er dode katten op het dak lagen." Ze vermoedt dat een van die kat ten van haar is. „Zoë had een kor te staart. Een van de kattenlijkjes heeft mist een kootje in de staart. Ik denk daarom dat een van die katten mijn kat is." Kees van Damme van Spek Mie Stroop/Kiekieris werd gealar meerd door buurtbewoners. „Toen ik even later ging kijken, zag ik de onthoofde kattenlijken. Ik ben zelf een dierenliefhebber. Als je een hekel aan katten hebt omdat ze in je tuin zitten, zet je er een tuinslang op. Maar zoiets doe je toch niet?" Het is voor Van Damme een raadsel hoe de katten op het dak zijn terecht gekomen. Opvallend is dat de afgelopen tijd in heel Zeeland veel katten wor den vergiftigd. Een onthoofding, zoals deze week in 's-Heeren- hoek, is echter 'vrij bijzonder', zegt Esther Boot van de politie Zeeland. Zowel Melisa Mulder als Kees van Damme hebben het voorval bij de politie gemeld. door Piet Kleemans NOORDCOUWE - Als aan de Heere- weg bij Noordgouwe oude agrari sche gebouwen worden gesloopt en daar woningen voor in de plaats komen, gaat het landschap er op vooruit. Dat stelt Schouwen-Duive- lands dagelijks gemeentebestuur. Bedankje voor door Piet Kleemans Peter Vijverberg, dorpsraad Als dank voor bewezen diensten kreeg bakker Jan Boot - naast een serenade - een pakket met allerlei lekkers. En een bon om eens lek ker te gaan eten bij knipcafé de Barbier, foto Ronald den Dekker door Frank van Cooten 'S-HEERENHOEK - Op het dak van Spek Mie Stroop/Kiekieris in 's-Heerenhoek zijn twee onthoofde kattenlijken aangetroffen. Een der de lag op het dak van de honden kennel van het restaurant. Het dorp is in rep en roer. Want wie doet zoiets?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50