BAM schrapt opnieuw veel banen Schappen supers Besluit Lilian Janse verrast partijtop SCP IN HET NIEUWS 3 Man veroordeeld voor stelen van bankgegevens Het nu aangekondigde banenver lies volgt op de eind vorig jaar aan gekondigde reorganisatie, die 650 banen kostte. De nieuwe ronde kost het bedrijf dit jaar ongeveer 25 miljoen euro. BAM had eind vo rig jaar in totaal 23.734 medewer kers in dienst. Volgens bestuursvoorzitter Nico de Vries was ook het tweede kwartaal van dit jaar teleurstel lend voor BAM. De Nederlandse bouwsector kromp nog harder dan verwacht, terwijl de concur rentie toenam. Hierdoor kwamen de marges van de Nederlandse ac tiviteiten verder onder druk te staan en nam de orderportefeuille af. Ook bij enkele onderdelen bui ten Nederland werden door de moeilijke marktomstandigheden verliezen geleden. BAM zag de totale omzet het afge lopen halfjaar met 127 miljoen eu ro dalen tot 3,23 miljard euro. De brutowinst zakte en BAM boekte een nettowinst van 16 miljoen eu ro, tegen een verlies van bijna 250 miljoen euro een jaar eerder. De opbrengsten van de afdeling bouw en techniek zakten het afge lopen halfjaar met 9 procent, vooral door de verslechteringen op de Nederlandse markt voor wo ning- en utiliteitsbouw. Bij 'infra' stegen de opbrengsten met 2 pro cent door buitenlandse activitei ten. De Duitser verkocht zijn buit voor 1,1 miljoen euro aan de belas tingdienst in zijn land. De be klaagde bekende schuld en heeft een 'deal' gesloten met de aankla gers. Een deel van de opgelegde gevangenisstraf is daarom voor waardelijk. De man zei dat hij met het geld zijn eigen belastingschuld bij de Duitse fiscus wilde afbetalen. Jus titie neemt in het kader van de be straffing ook waardevolle bezittin gen van de veroordeelde af, inclu sief banktegoeden ter waarde van 190.000 euro. De man had in de periode okto ber tot en met december 2011 on geveer 2700 dossiers verzameld van rijke Duitsers en Nederlan ders. In tegenstelling tot Duits land kochten de Nederlandse au toriteiten de gegevens niet. er uitzonderingen. Op basis van omzet was bijvoorbeeld de intro ductie van Lays Patatje Jop- pie-chips een flink succes, vol gens onderzoeksbureau Sympho- nylRI. Net als de minitomaten van The Greenery, onder de merk naam 'Fred en Ed Groenvoer'. Volgens Rutte proberen super markten het boodschappen doen steeds meer tot een aangename, comfortabele ervaring te maken. Zo zijn er mobiele apps die aan biedingen tonen en wordt beta len met de mobiele telefoon mis schien wel gemeengoed. Ook heb ben meerdere supermarkten pers machines waar klanten hun eigen sinaasappels kunnen persen. „De machines zijn een echte hit. Die dingen zorgen absoluut voor meer omzet." Echte productinnovaties komen volgens het Wageningse onder zoek nog slechts van een beperkt aantal bedrijven, waaronder vol gens Rutte Albert Heijn. Moeder bedrijf Ahold meldde gisteren dat de omzet in Nederland het afgelo pen kwartaal met 5,6 procent steeg, mede door nieuwe AH-ves- tigingen en Pick-Up-Points waar klanten online bestelde bood schappen oppikken. Rutte: „Maar AH behaalt ook nog steeds omzet groei met nieuwe introducties, .zo als allerlei visproducten en kant-en-klaarmaaltijden." Landelijk voorzitter Maarten van Leeuwen heeft laten weten dat de partij de ontwikkeling niet toe juicht. De top had er niet op gere kend dat er na het in april geno men besluit om vrouwelijke kan didaten toe te laten al zo snel daadwerkelijk een vrouw zich zou melden. Dat verklaarde voor zitter Van Leeuwen tegenover het Reformatorisch Dagblad: „Ik had niet direct verwacht dat dit bij de raadsverkiezingen voor 2014 zou gebeuren." Van Leeuwen betreurt het dat Jan- se tot haar besluit kwam nadat di verse mannelijke kandidaten 'nee' zeiden tegen het lijsttrekker schap. Volgens hem wijst dat op een gebrek aan verantwoordelijk heid bij 'de leden'. Janse zal overigens geen stro breed in de weg worden gelegd. Uiteindelijk beslist namelijk de Vlissingse kiesvereniging over de kandidatenlijst. Daar mengt het hoofdbestuur zich niet in. plots in een kwaad daglicht te staan. Hetzelfde gebeurde na de beelden van de Iraakse gevange nis in Abu Ghraib. De stemming in de publieke opinie sloeg direct om." Die omslag kan leiden naar een periode van herbezinning, zegt Hermes, en dat is 'positief. Twijfelen aan beelden is volko men gerechtvaardigd, vindt Wijf jes. Met beelden kan heel eenvou dig worden gemanipuleerd en een ogenschijnlijk simpele wereld worden geschapen waarin de ene partij alleen goed is en de andere partij puur slecht. De werkelijk heid is vaak gecompliceerder, geeft de mediahistoricus aan. Bij zowel Barnouw als Wijfjes schieten de beelden van uitgehon gerde mannen achter prikkel draad tijdens de Balkanoorlog te binnen. Het deed het Westen den ken aan de vernietigingskampen uit Tweede Wereldoorlog. „Maar de mannen bleken aan de andere kant van het prikkeldraad te staan", legt Barnouw uit. De film ploeg zelf bevond zich in het kamp. Dergelijke voorbeelden ge ven maar weer aan dat snel ingrij pen in een conflict, puur op basis van een beeld en een emotie, on verstandig is, aldus Wijffels. Eerst moeten alle feiten helder zijn. VRIJDAG 23 AUGUSTUS 2013 BUNNIK - BAM ging gisteren hard onderuit op de beurs na een winst waarschuwing. Het bouwbedrijf ver wacht dit jaar een 'aanzienlijk' lage re winst dan in 2012. Door de aan houdende malaise op de woning markt verdwijnen opnieuw vijfhon derd banen. BELLINZONA - Een 54-jarige compu terspecialist uit Duitsland moet voor de diefstal van bankgegevens van Duitse en Nederlandse klanten van de Zwitserse bank Julius Bar 3 jaar de cel in. Dat heeft een recht bank in het Zwitserse Bellinzona donderdag bepaald. VLISSINGEN - Het besluit van Lilian Janse-Van der Weele uit Vlissingen om een gooi te doen naar het lijst trekkerschap van de SGP bij de ge meenteraadsverkiezingen is de top van de partij rauw op het dak geval len. Dat blijkt uit de reactie van het hoofdbestuur van de partij. V.l.n.r. met de klok mee: Uitgehon gerde mannen achter de goede kant van het prikkeldraad in Bosnië (YouTube), een Iraakse ge vangene in de Abu Ghraib-gevan- genis (EPA), het lichaam van een Amerikaanse militair wordt meege sleept door de straten van Moga dishu (AFP) en het Vietnamese meisje Kim Phuc vlucht voor een napalm-aanval (AP). dat we niet vergeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3