IJslanders van AZ zijn 'cold as ice* Oranje beleeft avond waarop alles misgaat 32 SPORT EUROPA LEAGUE Rotterdamse ploeg staat na nederlaag in Rusland voor loodzware opgave Of de cooling down echt nodig is? Dat kan voor de twee IJslandse aanvallers van AZ wel worden af gevraagd. Johann Berg Gud- mundsson en Aron Jóhannsson lieten tijdens de wedstrijd name lijk zien zeer koelbloedig te zijn. 'Cold as ice' dus, zoals bij thuis wedstrijden altijd klinkt bij een IJslandse treffer. Gudmundsson en Jóhannsson namen gezamen lijk alle Alkmaarse treffers voor hun rekening en bezorgden AZ zo doende zo goed als zeker een plek in de groepsfase van de Europa League. „Ja, je weet nooit wat er gebeurt, maar als we volgende week ge woon 'ons ding' doen, halen we de groepsfase", zegt Gudmunds son. Hij zette AZ kort na rust op het spoor van de zege. Voorzet Ne- manja Gudelj, aanname op de borst door Gudmundsson en ver volgens een tegendraads schot met het linkerbeen. „Ik zag dat Aron een omhaal wil de maken, maar ik schatte al in dat hij niet bij de bal kon. Dus ik rekende erop dat ik de bal zou krij gen. Ik stond er klaar voor, zeg maar. Die goal was heel belang rijk, zo kort na rust. Daardoor moest Atromitos meer gaan aan vallen en daar hebben we in de tweede helft van geprofiteerd. De tweede en derde goal vielen alle bei uit een counter," aldus Gud mundsson. De 22-jarige linksbuiten maakte in de slotseconden van de blessu retijd ook nog de 1-3 - nadat Dimi- trios Papadopoulos via een penal ty de spanning had terugge bracht. De twee belangrijke goals geven zijn zelfvertrouwen een flinke oppepper, zegt hij in de catacomben van het Peristeri Sta dion. „Ik ben niet altijd overtuigd van mezelf. Hoe dat komt, weet ik ook niet, maar het is zo. Maar van avond ben ik een heel gelukkig man, dat is duidelijk." De opmerkingen van Gertjan Ver beek dat Maarten Martens 'altijd een basisplaats krijgt wanneer hij' fit is', zijn aan Gudmundsson niet voorbijgegaan. „Maarten zou dan op mijn plek moeten spelen. Tsja, dat heb je in sport. Zolang het een eerlijke 'competitie' is, is dat prima. En Maarten is een geweldi ge speler, dus daar valt niets van te zeggen. Maar ik kan ook wel iets, dat heb ik vanavond weer la ten zien. Dus we zullen zien hoe het loopt." Zijn landgenoot Jóhannsson heeft geen concurrentie te duchten. De reservespitsen zijn niet fit of kun nen niet aan hem tippen. In alle vijf officiële duels van dit seizoen heeft Jóhannsson gescoord. Niet uniek, zegt hij zelf. „Bij Aarhus had ik vorig seizoen ook zo'n serie. Ja, natuurlijk is dat voor een spits geweldig. Het geeft je rust in het veld. Ook al heb je zeventig minuten nog geen kans gehad, je weet dat het altijd nog kan." Als de cooling down erop zit, gooit Jóhannsson zijn shirt naar de weinige AZ-fans. „Als dank voor hun steun. Hoeveel het ze kost om hierheen te komen? Ik heb geen flauw idee. Maar ze zijn er toch maar. Daar past wel een bedankje bij, dus gooide ik mijn shirt naar ze toe. Zo heb ik er in elk geval eentje gelukkig ge maakt." KRASNODAR - Natuurlijk is er nog hoop op het bereiken van de pou lefase van de Europa League. Maar na de nederlaag tegen Ku ban Krasnador (1-0) was iedereen bij Feyenoord donderdagavond realistisch genoeg om te beseffen dat de ploeg voor een loodzware opdracht staat. In de eigen Kuip zullen de Rotterdammers volgen de week het initiatief moeten ne men, tegen een sterke Russische ploeg die het heerlijk vindt om te counteren. „Met 1-0 verliezen vind ik een slechte uitslag in Europa", zei Ro nald Koeman. „Dit is wat Kuban graag wilde. Wij brachten in aan vallend opzicht veel te weinig, ter wijl Kuban nog een paar keer meer had kunnen scoren." Voor Feyenoord was het na de slechte start in de eredivisie al de vierde nederlaag op rij. „We hebben al les gegeven, maar het lukt niet om een resultaat neer te zetten", sprak Jordy Clasie. „Ik had nog nooit vier keer achter elkaar verlo ren. Zelfs niet drie keer, geloof ik." De uitslag leek op het eerste oog nog wel perspectief te bieden voor de return. In Krasnodar werd echter duidelijk dat Feye noord heel veel tekortkwam te gen Kuban. De ploeg wil wel, maar soms lijkt het alsof het de grenzen heeft bereikt. Ruben Schaken was onzichtbaar, Bruno Martins Indi vaak te onrustig en Samuel Armenteros alleen voor rust echt balvast. Lex Immers was niet voor de eerste keer één van de zwakke schakels, tegen een ploeg die Feyenoord alleen in fy siek opzicht al overklaste. Kuban kreeg minimaal zes goede moge lijkheden om te scoren, Feye noord kwam niet verder dan twee kansen. Het mocht de handen dichtknijpen dat het vandaag niet met een dikke nederlaag het vlieg tuig instapt. Eén van de weinige spelers die een ruime voldoende haalde was Erwin Mulder. De doelman werd in de openingsfase op de doellijn gered door de jonge rechtsback Sven van Beek, maar groeide daar na in de wedstrijd. De Russen zet ten Feyenoord in de openingsfase onder druk, maar na een kwartier zakte Kuban terug op eigen helft. Feyenoord kreeg het initiatiefin de schoot geworpen, maar was aanvallend lange tijd onmachtig. De kracht van Graziano Pellè ligt in het strafschopgebied, maar daar kreeg de Italiaan nauwelijks een bal aangespeeld. Toch leverde de eerste echt goede aanval twee minuten voor rust bijna de 0-1 op. De inzet van Pellè belandde via de hand van doel man Belenov op de paal. Een voor sprong zou niet verdiend zijn ge weest, maar die had Feyenoord wel het nodige vertrouwen gege ven. Nu was er halverwege nog Het duel met de Engelsen was niet hoogstaand, maar wel ontzet tend spannend. Nederland begon niet slecht. Het speelde binnen een kwartier zes strafcorners bij elkaar, maar op het kakelnieuwe, harde veld bleek dat nog geen ga rantie voor doelpunten. Ook niet met Maartje Paumen op de kop van de cirkel. Engeland groeide daardoor langzaam maar zeker in de wedstrijd. De 0-1 kort na rust van kwam uit het niets. Het was de ongelukkige Willemijn Bos die van dichtbij de bal achter keepster Joyce Som broek werkte. Nederland zette ver volgens wel aan, maar maakte te veel technische fouten en verkeer de keuzes. De irritaties op het veld liepen hoog op en waren ook daarbuiten duidelijk te horen. Toch werd het 1-1, via een snoei harde backhand van Eva de Goe de. In het laatste kwartier kon de wedstrijd beide kanten op, maar bleef een score uit. Kenmerkend was een blessuregeval aan Engel se zijde, kort voor tijd. Waar Oran je versplinterd op het veld stond te wachten, was er bij de Engel sen een gezamenlijk overleg. Die eensgezindheid hielp de ploeg door de reguliere speeltijd. Maar Nederland mocht zich ook voor de shoots-outs licht favoriet reke nen. Keepster Joyce Sombroek is er goed in en de ploeg traint er al een paar jaar fanatiek op. Maar de routiniers Eva de Goede, Maartje Paumen en Ellen Hoog misten. Jonkie Roos Drost deed dat niet en Willemijn Bos maakte haar fout goed, 2-2 na ieder vijf pogin gen. Bij de zevende bal schoot Alex Danson opniëuw raak, maar nu miste Drost wel en droop Oranje af. Voor het eerst in 22 jaar geen EK-finale. Bondscoach Max Caldas zal de ne derlaag gebruiken om zijn stelling te ondersteunen dat de top van het vrouwenhockey breder is ge worden en het voor Nederland niet vanzelfsprekend is om een toernooi te winnen. Een ander stokpaardje van de Argentijn, dat Oranje indien niet scherp van veel tegenstanders kan verliezen, gaat echter veel eerder op. Want van dit Engeland had Oranje ei genlijk niet zo veel te vrezen. Het had tot donderdagavond nog geen doelpunt tegen gekregen en er vijftien gemaakt. Maar toen kwam de avond dat alles mising. Feyenoord komt nog goed weg door Theo Brinkman ATHENE - Da's nog eens lekker uitlo pen. Terwijl de supporters van Atromitos na afloop zwaar teleur gesteld de tribunes verlaten, lopen de spelers van AZ op hun gemak rondjes over het veld. Ze krijgen applaus van diezelfde Griekse fans, ook dat nog. „Ze konden ons spel kennelijk wel waarderen", zegt Aron Jóhannsson lachend na de 3-1-uitzege in Athene. Atromitos-AZ 1-3 (0-0). 51. Gud mundsson 0-1, 74. Jóhannsson 0-2, 76. Papadopoulos 1-2 (strafschop), 90+4. Gudmundsson 1-3. Scheidsrech ter: Fernandez Borbalan (Spa). Gele kaart: Fitanidis, Giannoulis (beiden Atromitos), Viergever, Esteban, Over toom (allen AZ). Return volgende week donderdag, aanvang 19.00 uur. door Barry van der Hooft Maartje Paumen was tegen Engeland niet echt gelukkig met haar befaam de strafcorners en evenmin in de shoot-outs. foto Olivier Hoslet/EPA door Rik Spekenbrink BOOM - De verhalen stonden al klaar. Voor een verrassing was geen ruimte, weer zou de EK-finale bij de vrouwen gaan tussen Neder land en Duitsland. Net als bij de vo rige vier edities. Oranje had dit toernooi nog geen goal tegen ge had en zou de matige Engelsen wel verslaan. Maar er was buiten het 'Wonder van Boom' gerekend. Het onaantastbaar geachte Oranje werd via shoot-outs uit de EK-fina- le gehouden. Voor het eerst sinds 1991.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32