Grasdrogerij Timmerman in Kortgene is in 1913 begonnen en viert dit jaar het honderdjarig bestaan van de fabriek. JUBILEUM 30 ZEELAND II De tweede generatie Timmerman begon in 1940. Dit waren drie broers die samen de gras drogerij zijn begonnen. Daarna, rond 1946, hebben de broers een schip gehad in de Noordoostpolder en in Terneuzen. „Dat von den ze makkelijk, want die polders moesten in kaart gebracht worden en dat was toch maar een tijdelijke zaak. Dus ze dachten, dan zetten we de drogerij op een schip. En als het dan klaar is in de Noordoostpolder dan voer het schip naar Flevoland. Daar was de oogst la ter." In i960 zijn de broers uit elkaar gegaan. „Mijn vader is verder gegaan in Goes en de twee broers gingen iets anders doen", vertelt Theo. De drogerij zat in de 's-Heer Hendrikskinde- rendijk in Goes, maar door onder meer stanko verlast moest de drogerij weg uit Goes. In 1972 heeft Timmerman het pand in Kortge ne gekocht, omdat ze in Goes niet verder kon den uitbreiden. Ze zijn nog wel in Goes geble ven. In 1974 ging de gemeente kijken of ze de drogerij in Goes konden opkopen, vanwege de stank. Hier was niet genoeg geld voor. Later dat jaar brandde de productieafdeling van de grasdrogerij volledig af. De drogerij lag toen enige tijd stil en is om die reden versneld naar Kortgene verhuisd. Na de brand was er een meerderheid in de gemeenteraad voor het ko pen van de drogerij. Voor 1.164.000 gulden kocht de gemeente de grond onder de uitge brande fabriek. In 2002 wilde de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) dat de provincie maatregelen zou ne men tegen de milieuoverlast die de grasdroge rij veroorzaakte. Ook op de locatie in Kortgene waren er klach ten over stank en grote stofhinder, maar ook gezondheidsklachten als hoofdpijn en zere ogen. Volgens de ZMf werkte het bedrijf in 2002 met een twintig jaar oude vergunning. In 2004 is de provincie begonnen met het ma ken van een nieuwe milieuvergunning. Inmid dels is alles goed geregeld. „We bestaan nu honderd jaar en dan wil ik het niet over zulke dingen hebben", geeft Theo Timmerman aan. Wel kan hij vertellen dat het nu allemaal goed zit. „We hebben nu overal een vergunning voor en we voldoen netjes aan de eisen, dus dan is het gewoon goed. We hebben dat ach ter ons gelaten." Ook qua stank houdt de dro gerij zich netjes aan de eisen. „We hebben een geurcirkel en daar moet je binnen blijven. Dat doen we." Boeren planten alleen luzerne omdat het de structuur van de grond verbetert De oogst is ook beter het jaar erna. Grasdrogerij Timmerman in Kortgene vormt al jaren een beeldbepalend element in het Noord-Bevelandse land schap. Het grote gebouw met de enorme schoorste nen is al van veraf te zien. Al 41 jaar staat de grasdrogerij in Kortgene. Sinds een aantal jaar is het zelfs de grootste van Nederland. De familie Timmerman droogt gras, luzerne en soms ook bietenpulp in de drogerij. Tim merman koopt de opbrengst van boeren in de omgeving en maait dit. „Boeren planten al leen luzerne omdat het de structuur van het land verbetert De wortels van luzerne gaan meer dan een meter diep en dat geeft het land rust. De oogst is dan ook beter het jaar erna", vertelt directeur Theo Timmerman. Hij heeft het meest contact met de telers. „We hebben nu ongeveer 250 telers, verspreid over heel Zuid-West-Nederland, van de Hoeksche Waard tot Zeeuws-Vlaanderen. Het gras en de luzerne worden altijd met vrachtwagens naar de fabriek gebracht." Timmerman is de laatste jaren sterk gegroeid en heeft naast het produceren van luzerne- brokken, nu ook (luzerne)producten bestemd voor runderen, paarden, pluimvee en knaag dieren. Jan-Pieter, een van de zonen van Theo Tim merman, is drie jaar geleden afgestudeerd en heeft een marktonderzoek gedaan. Hij houdt zich bezig met de nieuwe verkoopontwikke lingen. Theo heeft vier kinderen van wie er drie op de grasdrogerij werken. Dat is de vier de generatie Timmerman die op de drogerij werkt. Annemarie zit op het kantoor en houdt zich bezig met verkoopontwikkelingen en de administratie van het bedrijf. Gerjan is verant woordelijk voor de organisatie en techniek. In 1913 is de eerste generatie Timmerman be gonnen in Goes als fouragebedrijf. Dit was vooral in hooi en stro. Later is daar nog kunst mest bijgekomen. Grootste grasdrogerij De grasdrogerij in 1951 in de Urkervaart in Toliebeek. De grasdrogerij was toen de grootste drogerij met twee schepen, reproductie Marcelle Davidse Toevoer van gras bij grasdrogerij Timmerman in Kortgene. foto Marcelle Davidse Theo Timmerman door Marina Smits

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30