|H UtViv if 3 DAAGSE Dorp boos over drie onthoofde katten Agressieve zwaan valt auto's aan Puur natuur friet, en anders niet Hagenaar jaar cel in voor inbraken 28 WALCHEREN 22+23+24 AUGUSTUS mnx denim middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag een 20-jarige inwoner van Den Haag een gevangenisstraf van een jaar opgelegd plus de maand cel die hem nog van een eerder vonnis boven het hoofd hing. Ook moet hij 700 euro schadevergoeding be talen. De officier van justitie had twee weken geleden een iets hoge re celstraf geëist. De rechtbank achtte bewezen dat de Hagenaar de man was die in september 2012 had ingebroken in cafetaria Het Friethuus in Middel burg. Daarbij werden 573 euro en dertig pakjes sigaretten meegeno men. De rechtbank achtte even eens bewezen dat hij had ingebro ken in een woning, waarbij geld en een medaille werden ont vreemd. De politie kwam de man op het spoor door onder meer bloed dat op een glassplinter in Het Friethuus werd gevonden en een dna-match opleverde. GEZELLIG WINKELEN OOE JE IN WINKELSTAOGOES Eén van de beestjes die op deze wijze om het leven is gekomen, is waarschijnlijk Zoë van dorpsbe woonster Melisa Mulder. Zij was Zoë sinds afgelopen vrijdagavond kwijt. „Tijdens de voetbalavond afgelopen dinsdag bij De Patrij zen vertelde dorpsgenoot Wim Capello dat zijn kat vergiftigd was. Zijn kat wist nog wel - met een bebloede bek - thuis te ko men, maar hij stierf daar vervol gens. Wim woont achter Spek Mie Stroop/Kiekieris en zag heel veel meeuwen op het dak. Zo zijn we er achter gekomen dat er dode katten op het dak lagen." Ze vermoedt dat één van die katten van haar is. „Zoë had een korte staart. Eén van de kattenlijk- jes mist ook een kootje in de staart." Het is voor Kees van Damme van Spek Mie Stroop/Kiekieris een raadsel hoe de katten op het dak terecht zijn gekomen. „Het lijkt me sterk dat iemand ze op het dak heeft gegooid. Zoiets zou op vallen. En anders zou iemand die katten in de vuilcontainer hebben gegooid die naast de zaak staat. Ik denk daarom dat meeuwen de do de katten hebben opgepakt om ze vervolgens op mijn dak verder op te eten." De afgelopen tijd zijn in heel Zee land veel katten vergiftigd. Een onthoofding, zoals deze week in 's-Heerenhoek, is echter 'vrij bij zonder', zegt woordvoerster Es ther Boot van de politie Zeeland. „Dit is wel een apart geval. Een hele nare zaak. We gaan er werk van maken." De gloednieuwe auto van buurt bewoner Rens van Liere is al een aantal dagen het doelwit van de zwaan. Met als gevolg vele honder den kleine krasjes op de lak en op de ruiten. „Ook andere voertui gen worden aangevallen." Woordvoerder Christine Reule van de gemeente zegt dat meerde re meldingen over de zwaan zijn binnengekomen. De opzichter van de gemeente houdt de boel in de gaten, maar heeft de zwaan nog niet in actie gezien. Volgens Van Liere heeft de zwaan twee jongen en ziet hij in de don kerkleurige auto's zijn eigen spie gelbeeld en probeert hij die onbe kende zwaan, die zijn territorium binnendringt, te verdrijven. Zijn leasemaatschappij had, zo zegt hij, al eens eerder van een soortge lijke aanval van een zwaan op au to's gehoord. Volgens buurtbewo ner Louis Polfliet is de zwaan al zeker twee weken bezig. „Hij heeft dinsdagochtend de auto van mijn zoon gepakt." Polfliet snapt niet dat de gemeen te de zwanenfamilie niet oppakt en overbrengt naar Park Tooren- vliedt. „Want het is te gek voor woorden wat dat beest allemaal doet." Volgens de Middelburger, die al 43 jaar aan de Herengracht woont, 'is het de eerste keer dat ik een zwaan zo agressief zie doen'. Volgens de man valt het dier niet alleen donkergekleurde auto's aan, maar ook voertuigen met een lichtere tinten. „Ook een lichtgrij ze." Reule stelt dat de gemeente niet zomaar een zwanenfamilie kan oppakken en verkassen. „Dat mo gen we echt niet zomaar doen." Verschillende bewoners van de Herengracht parkeren momenteel hun auto niet voor hun woning, maar zoeken elders een plekje. Volgens Reule overweegt de ge meente een aantal parkeerplek ken langs de Herengracht met lin ten af te zetten zodat daar tijde lijk niet geparkeerd kan worden. Anton Boogaard, wiens familie de hoeve vlak buiten het dorp al en kele generaties bewoont, is nog eens wat je noemt een echte friet- boer. De aardappelen die hij ver bouwt, verlaten het bedrijf als frieten. Daar hebben ze het maar druk mee. „We hebben een ge mengd bedrijf. Aardappelen, maïs, mestkalveren. Maar de hoofdmoot vormen de aardappe len. Vijftien hectare met zeven rassen: premier, Frieslanders, Uka- ma, Bildstar, Victoria, Agria en de Challenger, die het vroegere bin tje heeft vervangen. Het bedrijf draaide goed, maar ik denk altijd na over de toekomst. Tien jaar ge leden besloot ik dat er een neven tak moest komen. Iets waarmee we ons bedrijf konden uitbrei den." De keuze voor de neventak was gauw gemaakt. „We moesten iets met onze aardappelen, die ge woon heel goed zijn. Iets met ge mak, want dat wil de klant, en iets met biologisch, wat toen een beetje begon op te komen. We gingen er zelf frieten van schillen. Toen nog met de hand, dus meer dan tweehonderd kilo per dag zat er niet in. Maar binnen de kortste keren meldden zich twee cafeta ria's in de buurt." Inmiddels is dat aantal klanten flink toegenomen, door heel Zee land. De frieten uit Meliskerke, ge prezen om hun volle smaak, lig gen vacuüm verpakt in groente winkels en gebakken op borden in toprestaurants. Nu de schilmes- jes hebben plaatsgemaakt voor machines, gaat er wel duizend ki lo per dag uit. In steeltjes met een dikte van acht, tien, elf of sinds kort zelfs twaalf millimeter. Va kantiekracht Andries Wouters, die werktuigbouwkunde stu deert, was namelijk zo handig om een speciaal messenblok te ont- werpen, om met de mode van dik ke frieten mee te kunnen gaan. Maar niet voordat zijn collega's er de laatste plekjes en putjes heb ben gepit. Met de hand, aan de lo pende band. Rotwerk, zou je den ken, zeker toen de nieuwe oogst er nog niet was. Maar volgens Mat thijs Minderhoud (13) en Jacob Meijers (15) is niets minder waar. „Het is juist leuk werk! In elk ge val veel leuker dan achter de com puter zitten", zegt Matthijs, die het schoonmaken van de machi nes en de vloer eigenlijk nog het leukst vindt. „Dan zie je echt re sultaat." Jacob sjouwt graag met zware kratten. Daar kweek je im mers spierballen mee. De jongens krijgen hulp van Cor, de jongste telg van het gezin Boog aard. „Elk van onze kinderen, we hebben er vijf in de leeftijd van tien tot twintig, helpt mee in het bedrijf', vertelt moeder Tineke. „Als zij daar geen plezier in zou den hebben, zou het voor ons ook geen doen zijn. Een boerenbedrijf is namelijk nooit klaar. Je blijft be zig. Maar de kinderen zijn dat ook. Zo heeft ieder z'n dier. Scha pen, vaarzen, konijnen, kippen, vissen, een hond. Ze zijn er zo mee bezig dat de oudste twee zelfs veehouderij hebben gekozen op school." Ook de vakantiekrachten blijven komen. Niet alleen op zaterdag, om te werken, maar ook in hun vrije tijd. Eigenlijk, vertelt Tineke, komt iedereen elke week even langs om te kletsen. Of om een huwelijksfeest te vieren, zoals vas te medewerker Jasper Minder houd volgende week doet. Of om een speciaal ontworpen sorteer- machine te installeren, zoals Andries ook nog eens deed. Die maakte ook een schematische be- drijfskringloop, die fier in de kof fieruimte hangt. De pijltjes gaan van de voedingsstoffen naar de aardappelen naar de schillen naar het vee naar hun mest en weer te rug naar voedingsstoffen, waar mee de cirkel rond is. Niets wordt weggegooid, volgens de trotse frietboer. „We werken zo duurzaam mogelijk. Geen haar ook op ons hoofd die eraan denkt sulfiet bij de aardappelen te gooien, zoals sommige fabrikan ten doen, om ze maar niet te la ten verkleuren. Wij laten de aard appelen gewoon onder water lig gen. Puur natuur, en anders niet." VI door Frank van Cooten 'S-HEERENHOEK - Op het dak van restaurant annex discotheek Spek Mie Stroop/Kiekieris in 's-Heeren- hoek zijn twee onthoofde kattenlij- ken aangetroffen. Een derde lag op het dak van de hondenkennel van het restaurant. Het dorp is in rep en roer. door Emile Calon MIDDELBURG - Een agressieve zwaan heeft het momenteel voor zien op glimmend gepoetste don kerkleurige auto's langs de Heren gracht in Middelburg. Een witte zwaan valt donkere au to's aan in Middelburg. door Wendy Wagenmakers MELISKERKE - Het is maar stil op Hoeve Rapenburg in Meliskerke, nu de jeugdige frietschillers weer naar school zijn. Geen moppen en gezang meer, nog voordat de zon boven de velden komt. Toch draait het bedrijf gewoon door - en niet zo'n beetje ook. Jacob Meijers (links) en Matthijs Minderhoud (midden) doen vakantiewerk in de frietfabriek van Anton Boogaard bij Melikserke. Zoon Cor Boogaard (rechts) werkt mee in het bedrijf, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28