Mosselfraude is topje van ijsberg Coöperatie Zonnig Zuidwest financiert zonnepanelen voor Bonnenboekje 26 ZEELAND 66 Ook wegcontroles horen tot de mogelijkheden van het onderzoek. R ZEELAND analyse Twee jaar was het hommeles bij de PvZ. Ze ontwikkelt zich nu tot een echte partij. Degelijk - en saaier. vrijdag Alle klanten van Delta krijgen deze week Zee land in je hand in de bus, een blinkende brochure .'boordevol Zeeuws voordeel'. Ik begon er thuis met een begerig in te bladeren, be nieuwd welke korting ik bij Zeeuwse bedrijven krijg met de 99 uitscheurbare bonnen. Het voordeelboekje vervangt het vorig jaar afgeschafte spaar systeem Delta Plus. Dat bood trouwe klanten jaarlijks gemid deld 45 euro korting op dien sten van het energiebedrijf. Zelfs de zuunigste Zeeuw zal die met dit bonnenboekje las tig terug kunnen verdienen. Als je klant bent van zaken die in de brochure zijn opgeno men, kun je wat voordeel halen op het menu, filmkaartje of overhemd dat je de komende tijd toch wel zou hebben aange schaft. Wissel je echt veel bon nen in, dan is de kans groter dat je op kosten wordt gejaagd. Ik ga nooit biljartgolfen in Nieuw-Vossemeer, verken Schouwen-Duiveland niet op een eco-scooter en rijd geen po ny in Aagtekerke. Op zich aar dig dat dit bonnenboekje daar wel toe uitnodigt. Ontdek Zee land, stimuleer de lokale econo mie. Ik zie Rutte en Samsom in stemmend knikken, maar als ik alle aanbiedingen zou uitprobe ren, is Gat in je hand een betere naam voor de brochure. Ik ben gek op autodrop, maar ik zie me voor een gratis zak niet van uit Middelburg naar IJzendijke rijden om bij Aersolie minstens 25 liter benzine te tanken. Dat kortingen kunnen oplopen 'tot wel 50 procent" is ook wat misleidend. Bijna altijd wordt slechts de prijs van het twééde toegangskaartje, het twééde hoofdgerecht of de twééde lunch gehalveerd, wat dus een korting betekent van 25 pro cent. En, dacht ik aanvankelijk, discrimineert Delta daarmee niet alle alleenstaanden? Want wat is dan hun voordeel? Tot ik las dat Delta's doel is 'Zeeuwen met elkaar te verbinden'. En verrek, het bonnenboekje blijkt vol te staan met suggesties voor een eerste uitje, van 'dine ren in een unieke ambiance' tot 'een bosje rozen extra'. En dat voor een prikkie. Delta Plus is dus Delta Dating geworden. Verder worden tachtig Belgische verenigingen onder de loep geno men. Daar staat onder meer de vraag centraal of het wel echt ver enigingen zijn of dat ze be schouwd moeten worden als on dernemingen. Daarnaast ligt er nog een dertigtal dossiers van res taurants, groothandels en andere bedrijven die worden uitgeplo zen. Omdat het onderzoek nog loopt willen de belastingdiensten geen namen van bedrijven be kendmaken. De belastingdiensten zijn van plan, als dat nodig is, in het kader van de onderzoeken wegcontroles te houden en trans porten van mosselbedrijven aan te houden. Bijna op de dag af een jaar gele den maakten de Nederlandse en Belgische belastinginspecties be- kend dat ze samen werken als het gaat om controles van bedrijven die in mosselen handelen aan weerszijden van de grens. In eer ste instantie werden zeven onder nemingen er uitgelicht als zijnde risicobedrijven. Van die bedrijven is op gedetailleerde wijze de goe derenstroom, de facturerings- stroom en de financiële stroom op samenhang en volledigheid on derzocht. Dat leidde tot de vondst van be langrijke administratieve hiaten, die volgens de Belgische belasting dienst gevolgen kunnen hebben voor de fiscale situatie van de on derzochte ondernemingen en par tijen die daarmee zaken doen (le veranciers en klanten). De belastingdienst in België meldt dat op dit moment de resul taten van de onderzoeken naar de regionale fiscale controlediensten worden gestuurd, waarna de reke ning kan worden opgemaakt. Een ander aspect van het onder zoek is de grensoverschrijdende mosselhandel. Die richt zich op Belgische bedrijven die in Neder land ingekocht hebben, waarbij in de Nederlandse boekhouding niet de correcte identiteitsgegevens zijn opgenomen. „De belastingad ministraties van beide landen zijn er in geslaagd de link te leggen naar de werkelijke bestemming van de aldus verhandelde goede ren. In België zijn een twintigtal ondernemingen bij dit aspect van het onderzoek betrokken", meldt de fiscus in België. Voor buitenstaanders viel de afgelopen twee jaar veel plezier aan de Partij voor Zee land te beleven. Toen malig partijvoorzitter Pim Kraan hekelde het bezoek van Statenfrac tievoorzitter Johan Robesin aan het Torentje van minister-presi dent Mark Rutte in het voorjaar van 2011, Robesin vond het niet nodig Kraan te informeren over zijn besluit de ontpoldering van de Hedwigepolder als een poli tiek feit te beschouwen en Kraan moest vooral zijn mond houden tijdens de vergaderingen van de Statenfractie. Het lukte niet Robesin en Kraan de vredespijp te laten roken en be gin dit jaar stuurden de leden van de PvZ de voorzitter weg. Een in terim-bestuur met Mare Rijk als voorzitter is er sindsdien in ge slaagd de partij in rustiger vaarwa ter te loodsen. En dat bevalt de le den, zodanig dat de definitieve be noeming van Rijk en de zijnen dit najaar slechts een formaliteit lijkt te zijn. Rijk is er niet alleen in geslaagd de neuzen binnen de PvZ dezelf de kant op te krijgen, hij heeft ook de verhoudingen met de On afhankelijke Senaats Fractie (OSF) hersteld. Die waren mede door toedoen van Robesin danig verstoord. De OSF vertegenwoor digt de ongebonden lokale en pro vinciale partijen in de Eerste Ka mer. Robesin vond evenwel dat de senator een vazal van de partij 5oPlus dreigde te worden en bracht bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer in mei 2011 zijn stem op iemand anders uit: van de VVD of- waarschijnlijker - van de PW. Dat werd hem niet in dank afgenomen en de PvZ dreigde zich van de OSF te ver vreemden. Op initiatief van Rijk is nu de breuk geheeld. De PvZ is en blijft lid van de OSF en Robesin stelt zich daarbij positief kritisch op. Misschien zelfs met de nadruk op positief, want de OSF is zeer geïn teresseerd in het plan van Rijk c.s. de activiteiten van de PvZ uit te breiden naar het gemeentelijke ni veau. Daarmee kan de partij echt een platform zijn voor ongebon den lokale en provinciale politiek. Dat was weliswaar altijd het stre ven, maar als partij leek de PvZ in de praktijk als los zand aan elkaar te hangen en goeddeels te drijven op de voorbeeldige inzet van Sta tenlid Robesin. De OSF beschouwt het project 'PvZ gaat lokaal' als voorbeeld dat ook in andere delen van het land kan worden opgepikt. Zo ontstaat mogelijk een achterban van waar uit met kans op succes aan verkie zingen voor de Tweede Kamer kan worden meegedaan. Daar voor heeft Robesin vóór zijn ruzie met de OSF steeds sterk geijverd: het geluid van de ongebonden po litiek laten klinken in de Tweede Kamer. Mare Rijk Volgens woordvoerder Paul Peene is het Rooftop Energy-concept vooral interessant voor kleine en middelgrote stroomafnemers. Be drijven dus, maar ook scholen en verenigingen en stichtingen met een pand. „Vanaf een verbruik van 8000 kWh wordt Rooftop Energy financieel aantrekkelijk. Dan kun je tussen 5 tot 35 procent op je stroomverbruik besparen", zegt Peene. Het concept neemt de klant alle beslommeringen uit handen, on derstreept hij. „De klant hoeft al leen over te stappen naar Rooftop Energy. Die zorgt dat er zonnepa nelen op het dak komen te liggen. Ook het onderhoud neemt ze voor haar rekening. De klant be taalt alleen een afnametarief dat voor tien jaar wordt vastgezet." Volgens Peene is die constructie voor beide partijen lucratief. „De energieprijzen blijven niet eeu wig laag. Ze zullen in de toe komst stijgen, zeker als de econo mie weer aantrekt." Peene denkt dat het Rooftop-plan vooral het midden- en kleinbe drijf over de streep kan trekken. Doordat de tijden economisch on zeker zijn, stellen bedrijven inves teringen uit. „Nu financiert Roof top de zonnepanelen als het ware voor. Je kunt het groene pad in slaan, zonder zelf zwaar te investe ren." Binnen Zonnig Zuidwest kopen de partners gezamenlijk in. Ze werken met 'kwaliteitspanelen en dito garantie', aldus Peene. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door René Schrier YERSEKE - Dat er fraude in de mos selsector is gepleegd is zeker. Hoe groot de omvang van die fraude is, moet nog blijken. Op dit moment hebben de Belgische en Nederland se belastingdiensten een aantal dossiers geselecteerd die ze nader uitpluizen. Daar zitten in ieder ge val drie bedrijven in Nederland bij. Woordvoerster Belgische fiscus Ongebondenen staken geruzie door Ben Jansen I Johan Robesin I Ellen de Neef door Frank Balkenende MIDDELBURG - Zonnepanelen op je dak zonder dat je er als onderne mer zelf duizenden euro's in moet investeren. Dat concept voor groe ne stroom biedt Zonnig Zuidwest, een nieuwe zonne-energie-coöpera- tie van (elektrotechnische) installa teurs in Zuid-West-Nederland. Het gros van hen is Zeeuws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26