WONEN 19 0 HET HOÉFT NIET HEBBEN Stof tegen stof Minimalistisch opbergen houd van dit compostvat in de vorm van een grote bal wordt al rollend gemengd. Handig om ermee naar een hoopje tuinaf val te rollen. Is de compost klaar, rol hem dan naar de plaats van bestemming en ver spreid de compost. Er wordt een parkeer- ring bijgeleverd, zodat de bal niet zelf aan de wandel gaat. De bal heeft beluchtings pijpjes, zodat de compost voldoende zuur stof krijgt. De inhoud is 270 liter, hij-wordt geleverd als bouwpakket. Prijs: 249 euro. Fermenteren versus composteren Een andere manier keukenafval om te vor men tot vruchtbare grondstof, is fermente ren. De Bokashi-emmer deed al zijn intre de in het Nederlandse keukenkastje. Dit principe is overgewaaid uit Japan. Over een laag keukenafval wordt een laag tarwe zemelen met micro-organismen gestrooid in een zuurstofarme omgeving. Dat zorgt ervoor dat het organische afVal niet gaat rotten, maar meteen fermenteert. Hierdoor worden geurtjes voorkomen en bevat de grond veel micro-organismen. Het fermen- teren van een volle emmer keukenafval duurt ongeveer twee weken. Daarna ont staat een zurig ruikend mengsel dat in de tuin kan worden ingegraven, waar het lang zaam verandert in diepbruine grond. Zo wel fermenteren als composteren levert voedzame grond op, die in de tuin kan wor den gebruikt. Van fermenteren wordt ge zegd dat er meer organisch materiaal be houden blijft en dat er nog extra micro-or ganismen aan worden toegevoegd tijdens het proces. Dit zou bijvoorbeeld de voe dingswaarde van zelfgekweekte groente verhogen. Zo wordt afval weer voedsel. Prijs: 63,55 euro voor een Bokashi-pakket. Losse zakken Bokashi-starter (goed voor ongeveer vier maanden) kosten 6 euro. daar ruimte voor hebben. Een vrijliggende hoop moet minimaal 1,5 meter hoog, breed en lang zijn. Een speciaal frame is handig om compost op een hoop te houden en het eenvoudiger om te kunnen scheppen. Twee bakken naast elkaar is nog handiger, om de grond om te kunnen zetten. Het is ook mogelijk zelf een compostbak te ma ken. Voor wat kleinere tuinen zijn com- postvaten handiger. Deze zijn als gesloten of halfopen systemen verkrijgbaar bij tuin centra. Zorg ervoor dat alles wat gecompos teerd moet worden in kleine stukjes wordt gesneden of gebroken, zodat het sneller composteert. In een compostvat is keren van de inhoud lastig, daarom moet de in houd goed belucht worden. Er zijn ook compostvaten verkrijgbaar die kunnen ronddraaien, zodat de inhoud goed mengt. Ook zijn er geïsoleerde compostvaten die de temperatuur hoog houden, waardoor het composteerproces versnelt. Kringloop in de tuin Wie een behoorlijk grote tuin heeft, heeft vaak veel groenafval; bladeren, uitgebloei de bloemen, takken, gras. Dankzij een com posthoop, -vat of -bak hoeft dat de tuin niet uit. Wie een composthoop wil, moet Sinds de jaren negentig scheiden we groen afval in een speciale kliko. Jaarlijks zamelen we op die manier in Nederland ruim 1,3 mil joen ton gft-afval in. Een prima oplossing, want de gemeente verwerkt dit, waardoor er compost ontstaat Ook wordt gft-afval ge bruikt om bio-energie van te maken. In dat geval wordt het groenafval vergist. Wie zelf niet composteert, maar dat aan de gemeente overlaat, hoeft zich niet be zwaard te voelen. „Het is niet bekend of zelf composteren beter is voor het milieu dan grootschalige compostering van groen te- fruit- en tuinafval", meldt Milieu Cen traal. Wel kost professioneel composte ren meer energie: voor inzamelen, trans porteren, composteerproces en vervol gens voor afvoeren en verspreiden van de compost. Als dank voor het verzamelen van gft-af val organiseren gemeentes jaarlijks in de maand maart een Landelijke Compost- dag. Burgers mogen die dag gratis com post ophalen. www.compostdag.nl VRIJDAG 23 AUGUSTUS 2013 Kledingkasten nemen vaak veel plek in en zijn gemaakt van zware en dik ke materialen. Maar, zo is althans de stellige overtuiging van Meike Harde, de wanden van zo'n kledingkast zijn eigenlijk alleen maar bedoeld om de inhoud - de kleding dus - te bescher men tegen stof, verder niks. Dat kan anders én lichter, bedacht de Duitse ontwerpster. Daarom kwam ze met opbergunits waarbij textiel een pro minente rol speelt. De serie, door haar London gedoopt, bestaat uit vier in kleur en formaat van elkaar verschillende units, waarbij textiel om een metalen frame is getrokken. De kasten hebben daardoor ultradun ne wanden, maar ze beschermen de kleren even goed tegen stof als de London van Meike Harde, foto PR klassieke kledingkast. Bovendien zijn ze door hun lage gewicht mobiel, kunnen ze ook uitstekend voor ande re doeleinden worden gebruikt en is het eens een heel ander gezicht dan zo'n 'ordinaire' kast. De prijzen van de kasten zijn nog niet bekend. www.meikeharde.com Maar er is in een huis natuurlijk veel meer aanwezig dat opgeborgen moet worden dan kleren alleen. Wat te denken van foto's en allerhande kleine prullaria, die eigenlijk veel te leuk zijn om weg te doen, maar vaak voor jaren onzichtbaar worden als ze eenmaal in een kast of lade terecht komen. Voor dergelijke zaken zou Opbergsysteem Veum van Morten Jonas, foto PR het opbergsysteem Veum weieens een uitkomst kunnen zijn. Het is een vondst van het Noorse ontwerpduo Morten Jonas en is gemaakt van hout en wol. Veum biedt plek aan fo to's en al die kleine spulletjes die maar al te vaak tussen wal en schip belanden, maar nu zo leuk op en in de plankjes kunnen worden gezet. Vooralsnog is Veum een prototype. www.morten-jonas.no www.dewiltfang.nl en www.wormenbak.nl Composteren lukt alleen als het mengsel diverse soorten groenafval bevat. Maak dus laagjes van grof en fijn afval en meng veel gras met ander organisch materiaal. Een luchtig mengsel zorgt ervoor dat het afval composteert en niet schimmelt, dus stamp het niet aan. Gooi geen onkruid op de composthoop. Hoe kleiner het materiaal, des te beter het composteert, scheur of knip het groenafval daarom in stukjes. Groenafval moet niet te nat zijn, anders gaat het stinken, maar ook niet te droog. Kies een beschutte, niet te warme plek voor de composthoop of het compostvat. Composteren kan het hele jaar door. Compost is gebruiksklaar als het aanvoelt als droge tuinaarde en ruikt als verse bos grond. Nog niet verteerde resten kunnen terug. Zeef de compost voor gebruik. Bij het composteren kan een broeierige temperatuur ontstaan, hierdoor worden onkruidzaden en ziektekiemen gedood. Gooi geen voedselresten op een open composthoop. Dit trekt ongedierte aan. Composteren duurt ongeveer drie maanden op een hoop, reken voor een compostvat rustig een half jaar. Met speciale middelen kan dat proces eventueel worden versneld. Dat kan ook met mest of kalk. Zoek uit wat wel en wat niet kan worden gecomposteerd. Brood is lastig omdat het erg droog en schimmelgevoelig is. Koffie- pads verteren ook niet goed. Theezakjes en eierschalen zijn juist wel geschikt. www.compostmeester.nl www.bodemacademie.nl 1compostbak; 2. wormentoren De Wilt- fang; 3. compostbal; 4. ronddraaiend com postvat; 5. compostkorf. foto's DesignPress www.eco-cycle.nl www.energieregie.nl en www.eco-logisch.nl www.bokashiworld.wordpress.com reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 19