18 WONEN VRAAG ANTWOORD Stekken Onkruid Groente-, fruit- en tuinafval gaan vaak gedachteloos in de groene container. Zonde, want er is eenvoudig zelf vruchtbare grond van te maken. Met deze handige producten kan iedereen leren composteren. is als voedsel voor planten. De wormen wandelen door de toren en zorgen ervoor dat keukenafval reukloos en snel wordt ver werkt tot een voedselrijk compost. Zelf op jacht naar regenwormen is niet nodig; die worden desgewenst los bijgeleverd. Hiin- webwinkel De Wiltfang heeft een wormen toren ontwikkeld. Het is ook mogelijk er eentje zelf te maken. Zorg er wel voor dat het systeem goed dichtzit, anders gaan de wormen op pad in het keukenkastje. Rollen met die compost Mixen van de inhoud van een compostvat is belangrijk, anders verandert groenafval in een droge, schimmelige substantie die slecht composteert. Bovendien gaat slecht beluchte compost stinken en kunnen gas sen vrijkomen. Voor het composteerproces is vocht en zuurstof nodig, zodat de bacteri ën en schimmels goed hun werk kunnen doen. Alleen is dat keren een hele klus. Op lossing: gebruik een compostbal. De in Goede compost is een goed groeimiddel voor planten. Het houdt vocht vast als de grond droog wordt. Boven dien verbetert het de struc tuur van de bodem, stimu leert het het bodemleven en stelt het voedingsmiddelen ter beschik king aan de wortels. Composteren kan op diverse manieren, met behulp van handige systemen voor in het keukenkastje. Maar uiteraard voldoet een gewone compost- hoop in de tuin ook nog altijd. Bacteriën, wormen en schimmels zorgen ervoor dat groenafval verandert in voedzame grond. Wormen aan het werk Geen plek in de tuin? Een wormentoren past in elk keukenkastje. De kunststof bak met drie compartimenten maakt van keu kenafval niet alleen compost, maar ook zo genoemde compostthee, dat via een kraan tje uit de wormentoren geschonken kan worden. Compostthee is een vloeibaar ex tract, dat sterk verdund met water geschikt VR In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is een voormalig kweker, auteur van tal van tuinboe- ken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. H. Metz heeft eind vorige maand Viburnum opulus compactum en Cercidiphyllum Japonicum gestekt. „Ik vermoed dat de stekjes nu worte len. Binnen enkele weken wil ik ze uit- planten. Kan ik dat het best in een pot met potgrond doen of direct in de volle grond? En hoe krijg ik deze stekken de winter door? Het zijn blad verliezende struiken." „Viburnum opulus compactum is ta melijk gemakkelijk te stekken, maar ik ben verbaasd over het succes met de Cercidiphyllum. Het stekken daar van is een hele toer", steekt Romke van de Kaa zijn bewondering niet on der stoelen of banken. „Laat de be- wortelde stekken in hun potten staan Cercidiphyllum Japonicum. en geef regelmatig water en heel wei nig vloeibare mest totdat hun blad valt. Laat de potten vorstvrij overwin teren. Plant de bewortelde stekken pas in het volgend voorjaar uit." Sinds 1995 vecht G. Janssen al tegen het hardnekkige onkruid in zijn voor tuin. „Wat het precies is, weet ik niet. Akkerpest, kattenstaart, heermoes, paardenstaart... Ik heb het aan diver se mensen laten zien en allemaal zeg gen ze iets anders. Ik weet alleen dat het niet reageert op bestrijdingsmid delen, ook niet op Roundup. Ik blijf dus maar met de hand verwijderen, wat zeer lastig is vanwege de snel bre kende stengels en wortels. Maar nu dreigt het alsnog fout te gaan omdat de buurman niet graag tuiniert. Wat kan ik nog meer doen?" „Heermoes, kattenstaart, paarden staart, akkerpest: het zijn allemaal na men voor hetzelfde hardnekkige on kruid. De identificatie is niet moeilijk, maar de bestrijding wel. Heermoes is een van de lastigste onkruiden, voor al omdat de wortels zo diep de grond ingaan. Blijf trekken; iets anders zit er niet op. En bouw een barrière tussen uw tuin en die van de buurman. Graaf bijvoorbeeld plastic golfplaten in." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Bellen kan ook: 024-3650509 composteren Prijs wormentoren De Wiltfang: 111,49 euro (exclusief een halve kilo wormen a 27,50 euro). www.dewiltfang.nl; http://bit.ly/18EpA4T door Suzanne Dijkstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18