Iedereen kan leren composteren PZC WONEN 17 2 3 VRUCHTBARE GROND douche, keuken en terras, op maat. Wie meer wil dan 10 vierkante meter, kan mo dules koppelen. „De Hubbel staat in één dag en kan in één dag worden afgebroken." De basisprijs is circa 24.000 euro. Hij is vooral bekend van grote projecten, maar de Italiaanse architect Renzo Piano toont zich ook meester op kleine schaal. Diogenes - genoemd naar de Griekse filo soof die in een kruik zou hebben gewoond - is niet zomaar een tuinhuis of blokhut, maar een vernuftige en complete woon ruimte. „Die zou je uitstekend kunnen ge bruiken als weekendverblijf of als studiolo, een losstaande werkplek", legt Piano uit. Het gebouwtje van nog geen 3 bij 3 meter, in een archetypische huisvorm met punt dak, is gemaakt van met aluminium be kleed hout. Op het dak zitten zonnepane len, die het huisje van energie voorzien. Diogenes bestaat uit twee delen. Aan de voorkant is de leefruimte, met een bankje dat tot bed kan worden gemaakt, een klap tafel, stoelen en bergruimte. Aan de achter kant, na een scheidingswand, zitten een kleine keuken en een natte cel met douche en toilet. Het huisje heeft blankhouten be kleding aan de binnenkant, knaloranje op- bergnissen en deuren en een rvs-keuken. Het is nu nog een prototype, de bedoeling is dat de Diogenes straks te koop is voor een bedrag van ongeveer 15.000 euro. Hoeveel woonruimte hebben we nodig? Maximaal 10 vier kante meter menen sommige architecten. Verschillende in genieuze micro-huizen zagen al het licht. Al is het misschien wat al te optimistisch er echt in te gaan wonen, ze zijn wel zeer geschikt als buitenhuis, logeerplek of werkruimte. Het kostte zes jaar vol uitvinden, doorzet ten en overtuigen. Maar de zelfstandig wer kende architecten Floris van der Kleij en Piet van der Werf wisten dat ze iets bijzon ders op het spoor waren, toen ze begonnen aan wat nu de Hubbel is. Van der Werf: „We hadden een opdrachtgever die een huisje in de tuin wilde. Hij had weinig bud get, maar wel veel wensen." De architecten gingen aan de slag en bedachten een inven tief systeem, waarmee je simpel, snel, duur zaam en relatief voordelig een mobiel huis je hebt. Het prototype won een prijs, sinds deze zomer is de Hubbel te koop. De toe passingen zijn legio, de interesse is groot. Van der Kleij: „Mensen willen een Hubbel in de tuin om iemand te kunnen verzor gen, als tweede huisje in de natuur of als studentenkamer. Maar hij is ook geschikt voor Het Nieuwe Werken, waarbij werkne mers met een goede draadloze internetver binding overal kunnen werken. Werkge vers met visie snappen dat Het Nieuwe Werken meer is dan bezuiniging op vier kante meters kantoorruimte. Het maakt werknemers flexibeler en verkort de reis tijd enorm. Een Hubbel kan een goede tij delijke werkplek opleveren. Dichtbij huis." Een Hubbel bestaat uit een geraamte van met glasvezel versterkt kunststof. Net zo sterk als staal, maar veel lichter. Vervolgens bepalen de panelen de uitstraling van de Hubbel, waarin veel mogelijk is: platen van duurzaam Accoya-hout, metaal, glas of be planting. Een paneel bestaat verder uit iso latie en aan de binnenkant staal. „Daar is bewust voor gekozen, ook omdat het mag netisch is. Alle losse onderdelen, van meter kast tot behang, kun je met magneten be vestigen." De Hubbel heeft standaard vloer verwarming en is uit te breiden met toilet, Huisjes in het wild, zo noemt de Parijse ontwerper Matali Crasset ze ook wel. Voor het Le vent des forêts, bos en beeldentuin in Frankrijk, bedacht zij vier verplaatsbare boshuisjes, die dienst kunnen doen als vol ledig ecologische logeerverblijven. Vier ver schillende boskamers ontwierp ze, met na men als 'hazelnoot' en 'vogelhuisje'. Vorig jaar bouwde ze de uit staal, acacia- en den nenhout opgetrokken hutjes, samen met vrijwilligers van de beeldentuin en inwo ners van de zes dorpen die in het bos lig gen. Sindsdien is het mogelijk te logeren in het bos op de manier die Crasset voor ogen had toen ze de boshutjes bedacht. „Ik hoop dat mensen weer één kunnen zijn met de natuur en de magie van het bos beleven als ze hier logeren. Ik wilde de ultieme plek waar je kunt ontspannen, dromen, eten, ge woon voor je uit kijken, maar vooral kunt léven. Dat op zich is al een ongeëvenaarde ervaring in deze hectische tijd." Alle hutjes - amper groter dan to vierkante meter - hebben een woonkamer met bed, een terras, een buitenschommel voor de ul tieme bosbeleving. Er zijn plannen het con cept verder te verspreiden. „De lichtge wicht huisjes hebben geen fundering no dig en kunnen overal in de natuur worden geplaatst zonder schade aan te richten of het ecosysteem in de war te schoppen." VRIJDAG 23 AUGUSTUS 2013 Wone www.hubbels.eu DIOGENES HUISJE www.vitra.com door Renske Schriemer Klein én fijn www.leventdesforets.org reageren? wonen@depersdienst.nl HAPPY IN EEN HUBBEL 1 en 2. Diogenes van Renzo Piano is nog een prototype; 3. 'wild huisje' van Matali Crasset; 4. Piet van der Werf en Floris van der Kleij ontwierpen de Hubbel. foto's DesignPress BOSHUTJES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17