r m» K mm 1 m VERDIEPING 11 2pim De NAVO is geen offensieve organisatie, maar een defensieve. Ze valt alleen aan als een van de eigen leden onder vuur komt of als de VN haar uitnodigt. In Libië lag VN-resolutie 1973 ten grondslag aan de no-flyzone, die vervolgens door de NAVO bewaakt werd. De geografische verschillen zijn echter gigan tisch. De Libische bevolking (5,6 miljoen) concen treert zich aan de kust. Er zijn veel meer Syriërs, na melijk 22 miljoen. Bovendien speelden in Libië buurlanden een veel kleinere rol dan in Syrië. Op z'n zachtst gezegd zou het onhandig zijn om in de regio van Syrië en omstreken militair in te grijpen. Het Witte Huis meldde in juni dat een no-flyzone te kostbaar en 'vele malen moeilijker te realiseren is dan in Libië'. Ook is het risico te groot dat er uitein delijk toch 'laarzen op de grond' aan te pas moeten komen. Zo'n grondoorlog kan al snel leiden tot ja renlange Amerikaanse aanwezigheid. Daar heeft Washington geen trek in na lange operaties in Af ghanistan en Irak die nu beiden ten einde komen. Momenteel zijn er VN-wapeninspecteurs in Syrië. Die kwamen deze week aan, nota bene om drie eer dere beschuldigingen van gifgasaanvallen te onder zoeken in onder meer Horns en Aleppo. De groep experts wil ook de plek van de aanval van deze week inspecteren, maar het is onduidelijk of de Syri sche regering dat zal toestaan. Tekenend voor de onmogelijke positie waarin de VN zich bevindt, is de reactie van de Veiligheids raad op de gifaanval. De verklaring vraagt netjes om 'opheldering'. De raad eist opvallend genoeg niet dat de al in Syrië aanwezige VN-onderzoekers gaan kijken op de plek van de aanval. Verder 'verwelko men' de leden van de Veiligheidsraad 'de vastbera denheid van secretaris-generaal Ban Ki-moon om een onderzoek in te stellen'. Assads steunpilaren Rusland en China zijn vaste leden van de Veilig heidsraad. Ze hebben met hun vetorecht een mach tig wapen in handen om elke verklaring of resolutie te verdunnen tot een smakeloos brouwsel. ■tM j Kan de Arabische Liga nog iets uitrichten? De organisatie waarin 22 Arabische landen zijn vere nigd, is sterk op de hand van de Syrische oppositie. Het heeft die oppositie zelfs de plek in de Liga van het regime in Damascus laten innemen. Tot nu toe is het de organisatie echter niet gelukt te zorgen voor een interventie in Syrië, hoewel het de VN meerdere keren heeft opgeroepen. Niet alle leden van de Liga zijn het eens met de koers die wordt gevaren en de steun aan tegenstan ders van Assad. Onder meer Libanon, Algerije en Irak waren geen voorstanders van het schrappen van Assads zetel. 1 VRIJDAG 23 AUGUSTUS 2013 Kan de NAVO weer een no-flyzone instellen, zoals boven Libië? Wat kan de VN in Syrië doen? v; Met bijdragen van Harald Doornbos, John Jas en Koen Verhelst Beeldbewerking Nourdin Kouch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11