4 Na de aanval met gifgas is Syrië weer het middelpunt van het nieuws. De afschu welijke beelden van woens dag staan nog op ieders net vlies. Acht vragen over het land waar al tweeëneenhalf jaar een burgeroorlog woedt. 10 VERDIEPING SYRIË I WÊÊÊÊKM/m Welke buitenlandse 'spelers' staan aan de kant van de rebellen? Het gaat om onder meer Frankrijk, het Verenigd Ko ninkrijk, de VS, Q_atar, Saudi-Arabië en Turkije. De eerste drie leveren lichte wapens, strategische infor matie en honderden miljoenen dollars aan enkele rebellengroepen. Ook worden er in omringende lan den militaire trainingen gegeven aan de rebellen. Saudi-Arabië en Q_atar hebben vooral de portemon nee getrokken: vijf miljard euro is naar schatting nu richting de rebellen gegaan. Het gaat mede om zen- 1 dingen (via omwegen) van lichte wapens. Tlirkije speelt een heel prominente rol. Het her bergt onder meer de top van het Vrije Syrische Le ger en doet aan trainingen van strijders. Van bond genoot van Assad is de Tlirkse premier Erdogan uit gegroeid tot een van zijn grootste tegenstanders. Daarbij heeft Tlirkije onder meer Nederlandse NA- VO-afweerinstallaties op zijn grondgebied staan om zich te beschermen tegen Syrische luchtaanval len. 2 Welke partijen strijden tegen Assad? Eerst waren er de gematigde moslims van het Vrije Syrische Leger (FSA). De laatste tijd verliezen ze veel steun. Daarnaast zijn er partijen zoals Ah- rar-as-Sham die vinden dat het FSA niet islamitisch genoeg is. Zij willen een theocratie vestigen. De radicaalste tak bevat groepen als Jabhat al Nusra en ISIS (Islamic State of Iraq and Shaam/Syria). Ze willen Syrië gebruiken voor aanvallen op buurlan den en de rest van de wereld. Al-Qaeda in Syrië wordt steeds populairder en sterker. Ze zijn inmid dels de dominante strijdgroepen in Oost-Aleppo en een paar oostelijke steden. Dan zijn er nog de buitenlandse strijders die nauw verbonden zijn met al-Qaeda. Volgens schattingen ter plekke zijn tot nu toe tussen de tienduizend en vijftigduizend jihadisten vanuit de hele wereld via Tlirkije naar Syrië gereisd om met de oppositie mee te vechten. Ten slotte nemen ongeveer twee mil joen Koerden deel aan de strijd. Hun groep heet YPG. Die is slechts gericht op het verdedigen van plekken waar Koerden wonen, in het noordoosten. 1 Heeft Assad de aanval met gifgas echt op zijn geweten? De oppositie twijfelt niet dat het Assad was. Im mers, het regime heeft eerder toegeven dat het be schikt over zulk soort wapens. Daar is men het aan Assads zijde vanzelfsprekend niet mee eens. Het zou wel erg stupide zijn om chemische wapens in te zetten net drie dagen nadat er wapeninspecteurs van de VN zijn gearriveerd in Damascus. Boven dien is Assad aan de winnende hand, zeker in de di recte omgeving van Damascus. Aanhangers van het regime vinden dat 'de wereld voor de gek worden gehouden' door de oppositie. Critici van die oppositie wijzen erop dat de Türkse autoriteiten in de stad Adana eind mei twaalf Sy- riërs van Jabhat al Nusrah - een aan al-Qaeda ge- linkte club - aanhielden. Zij hadden twee kilo sarin bij zich en wilden dat naar verluidt gebruiken te gen een NAVO-basis in de buurt. Sarin kan ge bruikt worden voor gifgasaanvallen. In april gingen geruchten over een sarin-aanval in Syrië zelf. 5 Waarom zijn China en Rusland bij de VN steeds tegen resoluties aangaande Syrië? Beide landen lijken als een blok te opereren, maar hun intenties verschillen nogal. Voor Rusland is het belangrijk zijn militaire basis in de haven Tar- tus te behouden. Het is tegenwoordig een van de weinige marinebases die de Russen buiten hun ei gen land nog hebben. Maar misschien nog belangrijker is het voor Mos kou om totalitaire, bevriende buurstaten, die vroe ger deel uitmaakten van de Sovjet-Unie, ervan te overtuigen dat Rusland geen eventuele rebellen in hun land zal steunen. Voor China gelden andere redenen. Peking is een bondgenoot van Iran. Daarmee heeff het invloed in de regio. Als Assad verdwijnt, levert Iran aan macht in. En daarmee ook China. Vandaar dat Peking reso luut tegen ingrijpen is. 3 Wie zijn de 'spelers' buiten Syrië die in het kamp van Assad zitten? Via de strijders van Hezbollah, vanuit het zuiden van Libanon, helpt Iran zijn oude bondgenoot As sad. Het is een lijfelijke aanwezigheid die de presi dent het laatste halfjaar behoorlijk heeft geholpen in zijn strijd tegen de rebellen. Mede dankzij Hez bollah is hij uit haast verloren positie teruggeko men. Ook Rusland is een belangrijke steunpilaar van de president met levering van wapens als tanks en luchtafweergeschut. Bovendien zorgen de Rus sen voor het onderhoud van deze wapens. Dit is 'ge heel in overeenstemming met oude contracten', zegt Moskou. De Russen zijn tot nog toe totaal niet gevoelig gebleken voor het buitenlandse argument dat bij gebruik van de wapens tegen burgers de hulp gestaakt moet worden. Hoe nu verder?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10