Alicante Trapani Warschau Oorlogsheld Winckel (100) overleden Egyptenaren Nederland boos over staken hulp 66 Toen zijn BINNENLAND 5 Gelijkenis met zaak Australië Vluchten vanaf (Chopin) zien en met ze gebeden. Op dat moment werd me duidelijk dat ze na het ontvangen van smarten geld, de aanklacht tegen Tim zou den intrekken." Wijtvliet: „Arjen is naar de familie gegaan om hem een gezicht te geven. Om te laten zien dat hij geen onverschillige crimineel is, maar een doodgewo ne, sociale, introverte jongen die op het verkeerde moment op de voorarrest werd verlengd en hij naar de gevangenis moest, brak hij verkeerde plek was." Vrienden hebben nu de stichting Vietfam Foundation opgericht om smarten geld in te zamelen. Wijtvliet: „We hopen zo de strafeis positief te beïnvloeden." „Wij bemoeien ons niet met de rechtsgang in Vietnam", zegt na mens het ministerie van Buiten landse zaken woordvoerder Toon van Wijk. Tim krijgt bezoek van ambassadepersoneel en een beet je zakgeld, dertig euro per maand, om bijvoorbeeld extra eten te ko pen. Volgens Van Wijk zitten er zelden Nederlanders in het bui tenland vast voor een verkeerson geval. „Meestal wordt volstaan met een korte detentie of boete." Een feit waar de familie van Tim nu even niets aan heeft. „Maar we zitten niet stil", aldus Arjen Rug genberg die doelt op de founda tion en het starten van de inzame ling. „Met uiteindelijk maar één doel. Tim heel snel terugkrijgen." Slachtoffer of dader? Die vraag speelde vorig jaar ook in Australië toen de Nederlandse Linda Huis kamp werd aangehouden na een dodelijk ongeval waarbij haar reis- maatje om het leven kwam. Ze werd vervolgd voor het veroorza ken van dit ongeval, op een ono verzichtelijk kruispunt, waarbij ze zelf gewond raakte. Ze werd vrijgesproken. De juridische kos ten liepen op tot 100.000 euro. Dit bedrag werd met een benefiet avond ingezameld. Winckel werd beroemd door zijn actie tijdens een Japanse luchtaan val op het vliegveld van Broome, in West-Australië, op 3 maart 1942. Hij maakte daar net een tus senlanding om bij te tanken toen negen Japanse gevechtsvliegtui gen aanvielen. De Nederlander pakte een mitrailleur en slaagde erin eigenhandig vanaf de grond een lapans vliegtuig te raken, dat in zee neerstortte. De andere vliegtuigen keerden daarop terug naar hun basis in Timor. Bij de aanval op Broome kwamen meer dan zestig Nederlanders om, het leeuwendeel burgers en kinderen. Winckel kreeg voor zijn daden het Bronzen Kruis met Eervolle Samenwerkende organisaties van Egyptenaren overwegen nu een grote demonstratie te houden om hem op andere gedachten te brengen. „Het is echt verschrikkelijk, dit gaat helemaal de verkeerde kant op", zegt Esam Ebid van de Neder landse Koptische Stichting. De kopten, christenen in Egypte, zijn juist voor steun aan het huidige regime en willen dat de Moslim broederschap wordt bestempeld als terroristische organisatie. Maandag verkondigde Ebid zijn standpunt bij leden van de Twee de Kamer. Egyptenaren toonden zich daar eensgezind in hun steun voor de regering in Cairo, al bleken ze verdeeld over de vraag of de Moslimbroederschap verbo den moet worden. Timmermans heeft vandaag een spoedoverleg met zijn Europese collega's over het geweld tussen het leger en aanhangers van de Moslimbroederschap. Gisteren stuurde hij een brief met zijn standpunt naar de Kamer. „Ik vind dat je nu niet het Egyptische leger van militair materieel moet voorzien. Ik vind ook dat we niet van regering tot regering aan hulp moeten doen", aldus de be windsman. Handelssancties zijn wat hem betreft nog niet aan de orde. Volgens minister Timmermans verlaten steeds meer Nederlandse toeristen Egypte en negeren maar weinigen het advies om er niet heen te gaan. Reisorganisaties meldden eerder dat er nog 5500 Nederlandse toe risten in Egypte verblijven, maar dat aantal ligt waarschijnlijk in middels al lager. Vermelding en de Bronzen Leeuw. Later kreeg hij het Vlieger- kruis. Winckel was in Australië bekender dan in Nederland. Vorig jaar werd de Japanse aanval op Broome van 70 jaar geleden nog groots herdacht. Na de oorlog keerde Winckel terug naar Neder lands Oost-Indië en vond daar zijn vriendin terug, van wie hij dacht dat ze als lapans gevangene was omgekomen. Ze trouwden en woonden afwisselend in Austra lië en Nieuw-Zeeland. RYAN Al R WOENSDAG 21 AUGUSTUS 2013 Arjen Ruggenberg, vriend en reisgenoot van Tim Valk Tim Valk (vooraan) en Arjen Rug genberg tijdens hun vakantie in Vietnam. CANBERRA - De Nederlandse oor logsheld Gus Winckel is in Austra lië overleden. De Australische auto riteiten hebben dat dinsdag ge meld. De voormalige luitenant-vlie ger bij de Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (KNIL) is 100 jaar geworden. in cel als dader door Lucas van Houtert DEN HAAG - Nederlandse Egyptena ren zijn woedend over de opstel ling van minister Frans Timmer mans van Buitenlandse Zaken. De PvdA-bewindsman gaat er vandaag in Brussel voor pleiten om de hulp aan Egypte stop te zetten en geen militair materieel meer te leveren. Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5