Al-Qaeda heeft eerder treinen tot doelwit gemaakt CIA: Tito was geen Joegoslaaf Emotionele Oscar Pistorius 6 BUITENLAND Egyptische media onder grote druk om Moslimbroeders systematisch als 'terroristen' af te schilderen. 'Mubarak mogelijk deze week vrij' Het is niet voor het eerst dat de terreurorganisatie treinen als doel wit uitkiest. Dit voorjaar meldden de Canadese autoriteiten dat ze een aanslag hadden voorkomen op een passagierstrein op de lijn Toronto - New York. Twee al langer in Canada wonen de mannen van Midden-Oosterse komaf zouden door de Iraanse tak van al-Qaeda zijn gerekruteerd en ook geïnstrueerd een VIA-interci- ty te laten ontsporen. Twee jaar geleden werden op de computers van de door Ameri kaanse elitetroepen geliquideerde leider Osama bin Laden ook al plannen gevonden voor al-Q_aeda- aanslagen op treinen in Amerika. "Rissen uit diens schuilplaats mee genomen documenten zouden handgeschreven notities zijn ge vonden voor een grote aanslag op een trein in de Verenigde Staten, ter gelegenheid van de tiende ver jaardag van de aanslagen van 11 september in New York. Een pas sagierstrein zou op een niet nader aangeduid tracé moeten ontspo ren op een brug of naast een ra vijn om zo veel mogelijk slachtof fers te maken. Bij de aanslagen op forensentrei nen in Madrid in 2004 (191 doden en 1400 gewonden) werden ook links met aan al-Qaeda verbon den moslimextremisten gevon den. In België is de aanwezigheid van agenten in de grote internationale treinstations inmiddels weer te ruggeschroefd. Begin augustus was er nog een terreurdreigingsalarm afgekon digd. Maar kort voor het weekein de is besloten om de situatie weer terug te brengen tot normale be waking, aldus een woordvoerder van de Belgische spoorwegen NMBS gisteren. De exploitanten van de hogesnelheidslijnen Tha- lys en Eurostar wilden niet in gaan op bijkomende veiligheids maatregelen die hen zijn opge legd door veiligheidsdiensten van de overheden. Duitsland heeft gisteren mediabe richten over dreigende terreuraan- vallen op treinen in Europa gerela tiveerd. „De veiligheidssituatie is niet veranderd", aldus het Duitse ministerie van Binnenlandse Za ken gisteren. Het betreft een analyse van Tito's uitspraak van het Servokroatisch (de officiële taal van het toenmali ge Joegoslavië) tijdens een in 1977 gehouden toespraak. Volgens de ze fonologische analyse sprak Tito medeklinkers zo uit dat hij 'met een buitenlands accent' sprak. De auteurs stellen dan ook dat de oud-president geen Joegoslavi sche wortels had. Het is volgens hen aannemelijker dat hij een Rus of een Pool was. In Joegosla vië deden altijd al hardnekkige ge ruchten de ronde over Tito's niet-Joegoslavische afkomst. Op het verspreiden daarvan stonden hoge straffen. Zo ging in de jaren '70 het verhaal dat Tito eigenlijk een Russische prins was die door de communistische dictator Jozef Stalin was opgeleid om de com munistische partij van Joegosla vië te leiden. Tito speelde een be langrijke bemiddelende rol tus sen de bevolkingsgroepen in Joe goslavië. Na zijn dood in 1980 viel het land op bloedige wijze uiteen. dere lezing van het bloedbad dwongen de aanvallers de busjes te stoppen en executeerden ze de agenten naast de voertuigen. Maar de Arabische nieuwszender al-Jazeera kon van de moordpartij niet meer ter plaatse verslag doen. De Egyptische autoriteiten sloten het kantoor van de zender afgelo pen weekeinde en arresteerden verslaggever Abdullah el-Shamy op beschuldiging van 'aanzetten tot moord en sektarisch geweld'. De autoriteiten slaan daarmee te rug na kritische berichtgeving van al-Jazeera over de honderden doden die vielen bij ontruimin gen van pleinen die waren bezet door aanhangers van de verdre ven president Mursi. Ook wester se verslaggevers werden de afgelo pen dagen op het matje geroepen door regeringsvoorlichters. De mi litaire machthebbers wensen meer nadruk op het 'feit' dat de te genstand van terroristen komt. Daarmee wordt dan verwezen naar leden en sympathisanten van de Moslimbroederschap die zich blijven verzetten tegen het af zetten van hun president. Onder anderen Matt Bradley van de Wall Street Journal meldde te zijn gemolesteerd door veiligheidstroepen die ook zijn aantekeningenboekje afnamen. Waarnemers horen in de offi ciële, nog resterende Egyptische media eigenlijk nog maar één boodschap: die van de militairen. Zij hebben de Moslimbroeder schap weer tot een 'terreurbewe ging' verklaard die mogelijk verbo den zal worden. Hetzelfde deed de toenmalige Egyptische presi dent Nasser in de jaren '50 om kri tiek de kop in te drukken. Politicoloog Mona el-Ghobashy van de Columbia University in New York volgde de laatste acht maanden de berichtgeving in de Egyptische media. „Het is het klas sieke verhaal van islamisten en terroristen die van buiten zouden komen en dus geen echte Egypte- naren kunnen zijn", aldus el-Gho bashy. Hij ziet een patroon: het re gime 'ontmenselijkt' de tegenstan der. Zonder bewijs beweert het le ger dat er Syriërs en Palestijnen mee demonstreren. CAIRO - Dat journalisten in Egyp te niet meer objectief kunnen ver- slaggeven, bleek gisteren toen ze ker 24 agenten bij de Egyptische grensplaats Rafah gedood werden en drie gewond raakten in een hinderlaag. De twee politiebusjes werden niet ver van de grens van de Palestijnse Gazastrook en Egypte aangevallen. De staatsom roep meldde direct dat de politie agenten onder vuur werden geno men toen ze op weg waren naar hun kazerne in Rafah. In een an- De Egyptische oud-president Hosni Mubarak komt mogelijk de ze week vrij. Dat stelt zijn advo caat, nadat de aanklager een ver denking van corruptie liet vallen. Mubarak heeft ook nog een pro ces in het vooruitzicht voor mede plichtigheid aan de moord op be togers, tijdens de opstand in 2011. BERLIJN - Het terreurnetwerk al-Qaeda plant aanslagen op trei nen in Europa. Dat meldde de Duit se krant Bild gisteren op basis van informatie van de veiligheidsdien sten. Leger keert zich tegen journalisten BELGRADO - Josip Broz Tito, de in 1980 overleden president van het voormalige Joegoslavië, was zelf geen Joegoslaaf. Dat meldde de Ser vische krant Blic gisteren op basis van een in de VS vrijgegeven ClA-document. ACHTERGROND EGYPTE door onze redactie buitenland Hosni Mubarak foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6