Tweede Wereldoorlog in 100 voorwerpen Historicus Ad van Liempt stelt een expositie samen van 100 voorwerpen over de Tweede Wereldoorlog. 26 ZEELAND TWEEDE WERELDOORLOG Twee voorwerpen uit het Bevrij dingsmuseum Zeeland zijn door Ad van Liempt uitgekozen voor 'De Tweede Wereldoorlog in 100 voorwerpen'. Het zijn een M29C Weasel en een Duits model pistoolmitrailleur MP40. Van Liempt heeft die twee voorwerpen uitge zocht na een bezoek aan het bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp. „Hij zou maar een uur komen, maar is uitein delijk de hele middag gebleven", vertelt Stef Traas van het museum. „Ik denk dat hij deze twee objecten heeft uitgekozen door de verha len die er aan vast zitten." De Weasel is als amfibisch rupsvoertuig eind 1944 op grote schaal ingezet bij de landingen in Westkapelle en Vlissingen. Geallieerde troe pen kwamen daar aan land met onder meer Weasels en Buffalo's. De voertuigen hebben een belangrijke rol gespeeld in de Slag om de Schelde. Het is een amfibievoertuig, voorzien van communicatieapparatuur. Het tweede 'Zeeuwse' voorwerp dat naar de expositie in februari naar de Kunsthal in Rot terdam gaat is een Duits model pistoolmitrail leur kaliber 9 mm. Het is het wapen van luite nant Bas Groeneweg. Die heeft dit wapen in Zeeuws-Vlaanderen van een Duitse krijgsge vangene afgepakt. Hij gebruikte het daar bij de ordedienst. Daarna heeft hij het wapen als persoonlijk wapen gebruikt in Nederlands-In- dië. In 2006 heeft de weduwe van Groeneweg het wapen en andere objecten aan het Bevrijdings museum Zeeland geschonken. De objecten la gen onder haar bed (in een oude koffer) in een bejaardenhuis in het Friese plaatsje Harde- garijp. Kees Traas: „Toen ze de koffer kwam brengen en ik de mitrailleur er in zag zitten zei ik nog tegen haar: zo u bent goed bewa pend in het bejaardenhuis. Maar het was niet gevaarlijk hoor. De slagpin was er uit." Het bevrijdingsmuseum heeft op dit moment 40.000 objecten in de verzameling, waarvan er 2200 daadwerkelijk in het museum te zien zijn. Stef: „Elke week komt er wel iemand langs om spullen aan te bieden voor de collec tie. We zien die mensen graag komen, zeker als ze er een verhaal bij hebben. De vrijwilli gers van het museum kennen die verhalen ook en vertellen ze graag aan de bezoekers." Kees en Stef Traas kennen ook het verhaal van Bas Groeneweg, die na het aanbreken van de oorlog door de Duitsers naar Duitsland werd gestuurd om te werken. Toen hij daar weg kon komen kwam hij uiteindelijk als tolk bij de ge allieerden terecht en belandde in Zeeuws-Vlaanderen. Daar besloot Groene weg zich aan te sluiten bij het Zeeuws ba taljon in oprichting. Om uiteindelijk in Nederlands-Indië terecht te komen. De twee Traasen zitten vol met dergelij ke verhalen. Bijvoorbeeld over een be bloed uniform dat onlangs werd aangebo den. Van een militair die bij Dordrecht in de rug was geschoten. Althans dat was het oorspronkelijke verhaal. Na veel uit- zoekerij bleek dat de man een scherf van een Duitse stuka in zijn rug had gekregen. Die scherf was via de knopen afgeketst, onder zijn ribben doorgegaan en in 's mans schouder terechtgekomen. De soldaat was al door de arts van het veldhospitaal afgeschreven, maar de vader van de militair (een kinderarts) haalde zijn zoon uit het veldhospitaal en opereerde zijn zoon thuis op de keukentafel. Het zijn dergelijke verha len waar Ad van Liempt naar op zoek is. Die de herinnering aan de oorlog generaties lang levend houden. Over dit project is meer te zien op de website: www.tweedewereld- oorlog.nl Televisiemaker en publicist Ad van Liempt is op zoek naar vijf voorwerpen uit de Tweede We reldoorlog van het Nederlandse publiek. Daarmee wil hij een col lectie van honderd voorwerpen volmaken die vanaf 4 februari in de Rotterdamse Kunsthal te zien is. Aan de samenstelling van de collectie wer ken 25 Nederlandse óorlogs- en verzetsmu sea mee, waaronder het bevrijdingsmu seum uit Nieuwdorp. De musea bezitten unieke collecties die verschillende aspec ten van de Tweede Wereldoorlog vertellen. Op de website tweedewereldoorlog.nl is al le informatie over deze musea te vinden. Als voorproefje zijn nu al vijf voorwerpen uit de tentoonstelling De Tweede Wereld oorlog in 100 voorwerpen online te zien. Tot de opening op 4 februari 2014 worden telkens nieuwe objecten aan de website toe gevoegd. Ad van Liempt heeft de afgelopen maan den het land afgereisd op zoek naar voor werpen met een bijzonder verhaal. In de depots van de deelnemende musea, andere musea en privécollecties heeft hij inmid dels 95 voorwerpen uitgezocht. Omdat veel mensen thuis prachtige voor werpen uit de oorlog bewaren, roept hij hen op deze aan te melden via www.twee- dewereldoorlog.nl Van Liempt kiest als curator van de ten toonstelling uit de aanmeldingen vijf voor werpen die in de tentoonstelling worden opgenomen. De hele collectie wordt nog niet openbaar gemaakt. Dat gebeurt medio september als een aanloop naar de officiële opening op 4 februari in Rotterdam. door René Schrier Dit is de Weasel die in bruikleen zal worden uitgeleend aan de collectie 'De Tweede Wereldoorlog in 100 voorwerpen'van Ad van Liempt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52