Alert! wil vandalen en vechtersbazen Renesse van eiland afzetten Uitbreiding Pluimpot wordt niet uitgesteld Seniorenraad Borsele in actie tegen Velen beschonken in ongevallen met scootmobielrijders de auto na Mosseldag 24 BEVELANDEN en THOLEN NAAIMACHINES Kees van Vliet uit Goes is tussen de naaimachines geboren. Een leuker vak kan hij zich niet voorstellen. Volgens fractievoorzitter Jos Beije kunnen burgemeesters vanaf 1 ja nuari 2012 mensen die zich heb ben misdragen zo'n gebiedsver bod opleggen. „Daarmee voor kom je dat iemand die vrijdag avond vernielingen heeft ge pleegd of voor ernstige overlast heeft gezorgd dit de volgende dag of een paar daggn later weer kan doen", zegt Beije. „De maxi male termijn voor een gebiedsver bod is twaalf weken, dat is lang ge noeg om iemand de hele zomerva kantie van het eiland te gooien. Dat is precies wat je wil berei ken." Beije heeft naar eigen zeggen de afgelopen weken een 'toernee' ge maakt in Renesse. Met name hore- ca-ondernemers vertelden hem dat zestien- en zeventienjarigen Raadslid (aap Hage had in het vak blad Cobouw een zogeheten bouwbericht gelezen waarin ge wag werd gemaakt van uitstel van de komst van de ongeveer 400 nieuwe vakantiewoningen. Hij maakte daaruit op dat het project werd doorgeschoven tot na 2015. Dat zou de gemeente bijzonder slecht uitkomen, want in dat ge val komt ook het nieuwe zwem bad op het park er pas later. Dat bad is ook bedoeld voor de lokale die op vakantie zijn in Schouwen soms meerdere malen de fout in gaan. „Met een gebiedsverbod kunnen deze mensen van het ei land worden afgestuurd en krij gen de ouders bovendien een brief van de burgemeester op de deurmat." Beije heeft via schriftelijke vragen bij het college van B en W geïnfor meerd of het beleidsinstrument van het gebiedsverbod al wordt toegepast. Mocht het zo zijn dat de burgemeester al eens van de mogelijkheid gebruik heeft ge maakt, dan wil Alert! graag weten voor welk vergrijp dit was. Volgens Beije kan een gebieds- voorwaarde wettelijk gezien al leen onder bepaalde voorwaarden worden ingesteld. Zelf denkt hij met name aan vergrijpen die ern stige overlast jegens anderen ople veren. Alert! wil jongeren die zich misdragen in het uitgaansle ven van Renesse de hele zo mer van het eiland weren. bevolking. Zodra het er is, kan de gemeente het bestaande open luchtzwembad in Sint-Maartens dijk sluiten. Volgens burgemeester en wethou ders is er niets aan de hand. 2015 zou nog altijd het beoogde jaar zijn om te beginnen met de uit breiding van het vakantiepark. Het bericht in Cobouw over uit stel van het project zou gerela teerd zijn aan een eerder bericht waarin 2013 als startdatum werd genoemd. Overigens benadruk ken burgemeester en wethouders dat er geen garanties zijn over wanneer de bouw van het zwem bad begint. „Dit gebeurt pas als 128 recreatiewoningen zijn ver kocht of langdurig kunnen wor den verhuurd." GOES - Zes dagen in de week, en ook nog zeker drie avonden, werkt Kees van Vliet uit Goes tus sen de naaimachines. Hij ver koopt ze in zijn winkel in Breda, die hij samen met zijn vrouw drijft, maar het zijn vooral de repa raties waar hij veel werk in heeft. „Het vak van naaimachinerepara teur is aan het verdwijnen, de vak lui althans. Er is geen opleiding in en oudere monteurs vinden het de moeite niet om al die elektroni ca nog bij te houden. Het is om die reden dat ik voor grote mer ken als Singer en voor grote distri buteurs als Neckermann, alle repa raties moet doen. Er zijn gewoon veel te weinig monteurs." Kees van Vliet zou daarom graag een leerbedrijf worden. „De vaste monteur die mij helpt, heb ik zelf opgeleid en een andere hulp is mijn broer. Maar je moet naar de toekomst kijken en in het naaima chinevak is een goede boterham te verdienen voor jongeren met een beetje technische interesse." Als Kees van Vliet het over naai machines heeft, bedoelt hij ook lockmachines en borduurmachi- nes; alles waarmee je machinaal textiel kunt bewerken. Toen de ouders van Kees in 1967 Van Vliet Naaimachines begon nen op de Opril Grote Markt in Goes met stoffen en fournituren, werden er nog trapmachines en handmachines verkocht. Met de elektrische machines kon je hoog uit zigzaggen. Inmiddels kun je op alle machines wel een beetje borduren en knoopsgaten maken, maar er zijn ook geavanceerde bor- duurmachines in de handel die werkelijk alles kunnen. „Zo'n ding kost bijna 11.000 euro, maar ze worden enorm goed ver kocht. Sommige mensen verdie nen er hun geld op met het bordu ren van T-shirtjes of zo, maar an deren zitten daar particulier op te hobbyen. Ik ken dames die de eer ste blaadjes van het toiletpapier borduren maar ook een mevrouw van 92 jaar die haar vitrage prach tig heeft geborduurd." Dat eenvoudige merknaaimachi- nes regelmatig bij de Lidl en de Aldi voor honderd euro worden verkocht, deert Van Vliet hele maal niet. „Integendeel! Mensen die met zo'n machine beginnen, willen meer als ze er lol in krij gen. Bovendien ben ik degene die ze repareert als ze kapot gaan. Vaak gaat het in het begin mis om dat de mensen niet weten hoe ze ermee moeten omgaan. Naaima chines verkopen is namelijk ook een vak. Wij geven er een kleine cursus bij als zo'n ding over de toonbank gaat." Toen de winkel in Goes na het overlijden van zijn vader dicht moest, is Kees verder gegaan in de de verkoop, het onderhoud en de reparatie. „Acht jaar geleden nam ik een winkel over in Breda, waar ook fournituren worden verkocht. Het loopt als een malle. Iets derge lijks zou ik in Goes ook wel wil len, want er is behoefte aan." Zijn reparatiewerkplaats heeft Kees van Vliet in zijn woonplaats Goes in Poel III. Daar staat ook de enorme voorraad inruilmachines, die moeten worden nagekeken voor Rwanda. „Die inruilmachines koopt hier niemand meer, maar in Rwanda kunnen ze die heel goed gebrui ken. Vrouwen die verkracht zijn, aids hebben of een kind van de 'vijand', worden daar verstoten. Er zijn projecten waar ze leren naaien. Als ze volleerd zijn, mo gen de machine houden. Daar gaan die machines heen en ik ben al een keer een reparatiecursus gaan geven. Vaak is er geen stroom en dan zijn trapstellen handig, maar het kost veel geld om die te vervoeren. De trapstel len die we hier krijgen, verkopen we voor 150 euro en daar kopen we zes trapstellen in India voor. In Rwanda zijn ze creatief genoeg om van een elektrische machine een trapnaaimachine te maken. Dit jaar alleen al hebben we er 120 opgestuurd." In samenwerking met Minder Va liden Belangengroep Borsele (Mi- vabel) en het VrijwilligersHuis houdt de Seniorenraad een scoot- mobielcursus. Dit is een rijvaardigheidstraining voor gebruikers van scootmobie- len en elektrische rolstoelen. De bedoeling is om scootmobielge- bruikers, die niet zo zeker zijn in het verkeer en (nog) niet zo bedre ven zijn met hun scootmobiel, in een drietal bijeenkomsten over de ze angst heen te helpen. Tijdens de eerste les op 10 septem ber in woonzorgcentrum Fontey- ne in Heinkenszand komt de theo rie aan bod. Op 17 september staat de praktijk centraal. Op het ter rein van de gemeentewerkplaats is een parcours waar de scootmo bielrijders kunnen oefenen met onder meer manoeuvreren, sla lom en over drempels rijden, ach teruitrijden en keren in een smal le gang. Voor de derde bijeen komst op 24 september is een oe- fenrit uitgezet in Heinkenszand. De deelnemers worden begeleid door ervaren scootmobielrijders. De cursus biedt plaats aan vijftien deelnemers. De cursisten dienen hun eigen scootmobiel of elektri sche rolstoel mee te nemen naar de cursus. De organisatie heeft bij de provin cie Zeeland subsidie aangevraagd voor deze cursus. Kosten voor deelname aan deze cursus bedra gen tien euro. Belangstellenden kunnen voor aanmeldingen contact opnemen met het VrijwilligersHuis of een mail sturen naar info@vrijwiIligershuis.nl Een 38-jarige man uit Venlo had de hoogste score; 575 ug/l. Zijn rij bewijs werd direct ingevorderd. Een 49-jarige vrouw uit de ge meente Reimerswaal viel op om dat ze op haar fiets erg slingerend en midden op de weg reed. Zij blies 570 ug/l. Een 26-jarige man uit Krabbendijke blies 435 ug/l. Hij bleek bovendien geen rijbe wijs te hebben. Een 29-jarige man uit de gemeente Kapelle blies 225 ug/l en daarmee onder de bekeu- ringsgrens, maar hij bleek vorige week ook al gepakt te zijn voor rij den onder invloed. Ook in aanmerking voor boetes en tijdelijke rijontzeggingen kwa men een 49-jarige man uit de ge meente Reimerswaal, een 37-jari- ge man uit Goes, een 43-jarige vrouw uit Goes, een 56-jarige man uit Goes en diverse toeristen uit België, Duitsland en Neder land. Naaimachines repareren is een uitstervend vak door Joeri Wisse RENESSE - De gemeenteraadsfractie van Alert! pleit voor het toepassen van de mogelijkheid om jonge va kantiegangers die danig over de schreef gaan een gebiedsverbod op te leggen voor de gemeente Schou- wen-Duiveland. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De uitbrei ding van vakantiepark De Pluimpot bij Sint-Maartensdijk wordt niet uit gesteld tot na 2015. Dat antwoordt het college op vragen van de CU. door Mieke van der Jagt inruilnaaimachines von den alleen al dit jaar hun weg naar Rwanda. Vrouwen bouwen er een leven mee op. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De Seniorenraad Borsele komt in actie tegen onge vallen met scootmobielrijders. De laatste tijd zijn weer relatief veel scootmobielers betrokken bij onge vallen. door Claudia Sondervan YERSEKE - Tijdens een alcoholcon trole op de avond van Mosseldag in Yerseke, zaterdag, betrapte de politie veertien bestuurders op een te hoog alcoholgehalte in hun bloed. Tussen zaterdagavond 20.30 uur en zondagochtend 4.00 uur moesten 1200 bestuurders blazen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50