MANTELZORG Mantelzorgers maken het leven in het tehuis een stuk prettiger. Voor bewoners en het personeel BERGAMBACHT - Nel de Langen kan bewoners prima helpen met eten en tegelijkertijd een gezellig eindje wegkletsen. „Ik zorg voor een beetje reuring hier", zegt de uitbundige mantelzorger op de kleinschalige woongroep voor de menterenden. Met haar hand wrijft ze troostend over de schouders van haar wat gedesoriënteerde schoonmoeder. Die heeft dit weekend een korte beroerte (TIA) gehad. Door de val zit ze onder de blauwe plekken. „Normaal kletst ze honderduit maar nu is ze erg stil", zegt Nel. Haar handen zijn ondertussen al weer druk met de volgende klus. Hup, daar verdwijnt een hapje ijs met vruchtjes in de mond van een bewoonster. Bij een andere vrouw aan de tafel haalt ze met een zakdoekje snel wat gemorst vanilleijs van de neus en kin. Nel vindt het de gewoonste zaak van de wereld. „Als je hier bent help je anderen toch ook even? Dan maak je toch met iedereen een praatje?" De vrouw springt geregeld bij op de kleine woongroep. Toen de da me die 's avonds standaard voor de groep ouderen kookt met va kantie ging, nam Nel haar taken twee weken over, vertelt echtge noot Arie. „Dan was ze om vier uur 's middags van huis en kwam ze om half acht 's avonds terug." Mensen hoeven tegen Nel niet te zeuren dat vier uur mantelzorg, die het tehuis per maand als actie ve bijdrage van familie vraagt, nu zo veel is. „Wat is nou vier uur? Dat is nog geen uur per week." meeste familieleden het hier mee menterenden dan hun eigen Zorgorganisatie Vierstroom koes- eens. Ruim 80 procent ging zon- ouder om te gaan, snapt verpleeg- tert mensen als Nel. Maar dat dermeer akkoord met vier uur kundige Rik Remmerswaal goed. mensen met een familielid, goede mantelzorg geven per maand. Ze „Maar de groepen zijn klein en je vriend of lieve buur in één van kwamen koffie drinken en een merkt al snel dat het goed gaat. Ik hun tehuizen zelf ook wat voor praatje maken, namen bewoners leg ook altijd uit hoe sommige be de bewoners doen, vinden ze er mee voor een wandelingetje of woners kunnen reageren, zodat niet meer dan normaal. speelden een spelletje met ze. Ech- mensen die hier komen helpen Dat is hun 'morele verplichting,' te zorgtaken werden aan het per- dat weten." Daarnaast is het ook zegt bestuursvoorzitter Jeroen soneel overgelaten. gewoon leren leven met wat de van den Oever. In een experi- Dat sommige familieleden aan- dag brengt. Dat geldt voor bewo- ment, dat de zorginstelling op vankelijk misschien nog wat hui- ners, personeel, familie en kennis drie vestigingen hield, bleken de verig waren om met andere de- sen. „Een spelletjesmiddag hou den is leuk maar als bewoners die dag erg onrustig zijn is het toch geen goed idee. Dan kunnen we beter in de tuin gaan zitten." Niet alleen de mantelzorgers von den het experiment spannend, zegt hij. Het personeel ook. „Je bent toch bevreesd dat familiele den je op de vingers gaan kijken en dat je de regie kwijt raakt. Maar als je alles goed met elkaar be spreekt is er niets aan de hand." Remmerswaal vindt de hulp van zoons, dochters, buren of vrien den van bewoners prettig. „Wan- Zie www.kras.nl/51851 Zie www.kras.nl/51519 Zie www.kras.nl/52531 Handje helpen is door Floor Ligtvoet Mantelzorger Nel de Langen helpt graag de bewoners in het tehuis waar haar moeder woont, foto Pim Mul 2- t/m 5-daagse autovakantie incl. ontbijt 3-sterren Hotel Royal Restaurant Bottles in Sas van Gent, met binnenzwembad en sauna bezoek Gent en ontdek de Belgische charme 2-/3-daagse autovakantie incl. ontbijt en 1 x diner comfortabel 4-sterren NH Leeuwenhorst aan de rand van Noordwijkerhout, met binnenzwembad en sauna ontdek de steden Amsterdam, Leiden en Haarlem 3-daagse autovakantie incl. ontbijt en 1 x high tea 4-sterren Grand Hotel Ter Duin op Schouwen- Duiveland in Burgh Haamstede, beoordeeld met een 8* geniet van het strand en bezoek Middelburg Aankomstdata: van 27/8 t/m 31/12 Aankomstdata: van 27/8 t/m 26/10 Aankomstdata: van 1/9 t/m 21/12 waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4