Laatste bakjes kersen vliegen over toonbank Kustlaboratorium onderzoekt hoe «N «w gifalg kan worden tegengehouden van Schouwen ligt voorlopig stil I I 1 1 I 24 SCHOUWEN-DUIVELAND BIBLIOTHEEK De bibliotheek in Zierikzee is tot en met 8 september dicht. Daarna begint de bieb een heel nieuw leven. Het was een opperbest jaar voor het tweetal, dat - nadat ze in 2010 de eerste bomen hebben aange plant - afgelopen zomer eindelijk de eerste vruchten mocht pluk ken. „We hebben geen kers ge veild. Alles is zo verkocht", vertelt Maarten. Aanvankelijk vanuit de schuur van het akkerbouwbedrijf van pa en ma Van de Velde aan de Gaan- derse'sweg. Later vanuit een keet naast de boomgaard. „Leuk als mensen vragen of de kersen van hier komen en je kunt het zo aan wijzen." Ook elders op Schou- wen-Duiveland, langs de Nieuwe Kooiweg en en bij Looperskapel- le, zijn kersen van de Schouwse Kers verkocht. Beide broers gaan nog naar school. Leendert, die op dit mo ment een stage in het buitenland loopt, volgt een mbo-opleiding bij Edudelta in Goes. Maarten be gint dit jaar aan een hbo-oplei- ding tuin en akkerbouw in Eind hoven. De Van de Velde's stortten zich een paar jaar terug, voorgefi- nancierd door pa, in het kersen- avontuur. „We wilden wat gaan doen en in deze omgeving waren er niet zoveel kersen. En het is echt een toeristisch product. Zo mers zijn ze goed." Natuurlijk vergt de kersenboom gaard tussentijds werk en onder houd, maar de grootste klus („Tien weken lang was het erg druk") zit er voor dit jaar op. „We hebben hard gewerkt, maar het was vooral ook heel leuk en gezel lig-" De tweeling heeft sinds 2010 een stuk of acht kersenrassen geplant, verspreid over 35 rijen. Die afwis seling zorgt voor kruisbestuiving en maakt ook dat niet alle kersen op dezelfde dag rijp zijn. De pluk- periode nam een week of acht in beslag. Daarvoor heeft het twee tal hard gewerkt om een speciaal systeem van folie en net te instal leren, dat de kersen beschermt te gen onder meer hagel, regen en vogels. Folie en net zijn los van el kaar te bedienen wat als grote voordeel heeft dat de kersen maxi maal zonlicht kunnen krijgen. Dat laatste maakt het fruit zoet en dat weten klanten te waarde ren. Op de zaterdag in Dreischor gehouden Vlasdag vlogen de Van de Velde's door de voorraad heen. De laatste vier bakken gingen maandag over de toonbank. Naar verwachting wordt de kersenver koop volgend jaar juni hervat. zierikzee - Ze hebben normaal ge sproken een boek of 32.000 in huis. Maar er is, met het oog op de verhuizing, massaal uitge leend. De bibliotheek in Zierik zee is sinds gisteren (maandag) voor een periode van drie weken gesloten. Reden voor veel biebleden om een boek extra in huis te halen. „Gemiddeld is ongeveer eenderde van de banden uitgeleend, maar op dit moment zitten we rond de 45 procent. Er moeten dus nog zo'n 15.000 banden worden over gezet", rekent de Schouwen-Dui- velandse rayonmanager Cathy de Vries van Bibliotheek Oosterschel- de voor. Die boeken naar de 'overkant' krij gen, waar de bibliotheek deel gaat uitmaken van Campus Cultura van Pontes Pieter Zeeman, is niet het grootste probleem van deze megaoperatie. Mensen straks over de drempel van het nieuwe ge bouw krijgen, wordt een veel uit dagender klus. „We hebben best wat commentaar gekregen. Men sen vinden het eng om de school in te lopen of zijn bang dat ze hun auto niet kwijt kunnen", zet De Vries de huiver van sommige mensen op een rij. Voor wie de stap waagt, gaat een wereld open. Aan parkeerplaatsen geen gebrek, in een nieuw fietsen rek wordt nog voorzien en achter de nieuwe ingang van de school (gebouw noord) blijkt een sfeer volle entree schuil te gaan. Met een uitnodigend ogend leescafé, tevens foyer voor het naastliggen de podium. Drie stappen naar links - niets engs aan - ligt de in gang van de bieb. Dankzij het vele glas is de nieuwe boekentempel een licht en ruim onderkomen geworden. Grote houten leestafels beloven prima zitplekken. „Het is een geweldig gebouw, waar heel veel gaat ge beuren. Mensen moeten straks ze ker binnenlopen. Ik denk dat Schouwen-Duiveland hier trots op kan zijn." De afgelopen weken zijn de boe ken en andere bibliotheekproduc ten van nieuwe codes voorzien. Want met de verhuizing gaat ook de hele presentatie van de Zierik- zeese bibliotheek op de schop en wordt het Gronings bibliotheek concept omarmd. Dat komt er grofweg op neer dat romans en in formatieve boeken niet langer ge scheiden worden aangeboden, maar dat ze voortaan gezamenlijk via bepaalde thema's (ook wel we relden genoemd) worden gepre senteerd. Voor een groot deel 'frontaal', met de voorkant van de omslag naar boven. Alleen de on derste planken van de kasten wor den nog voor de ouderwetse 'ma gazijnopstelling' gebruikt. Ook worden op verschillende plaatsen presentatietafels neergezet. Verlei den inderdaad, geeft De Vries aan. „Omdat we heel graag willen dat mensen veel lezen. Het ver ruimt je wereld en je blik. En het is ontspannend en leerzaam." OPENING EN NIEUWE WERKWIJZE De dinoflagellaat alexandrium ostenfeldii dook vorig jaar voor het eerst op in de Ouwerkerkse kreek. Begin deze maand kwam de alg opnieuw tot 'bloei'. Direc teur Marten Hemminga van Het Zeeuwse Landschap acht de kans gering dat in de bassins van het Kustlaboratorium de alg tot bloei komt, maar wil het zekere voor het onzekere nemen. „We laten wetenschappelijk onderzoeksinsti tuut Imares onderzoeken wat de risico's zijn dat deze toxische alg tot bloei komt in het Kustlaborato rium. Daarnaast hebben we de vraag neergelegd wat we zouden kunnen doen in het ontwerp van het Kustlaboratorium om, als het risico inderdaad aanwezig is, al- genbloei te voorkomen." Door dit extra onderzoek en ande re vragen die aanvullende studie vergden, komt de ruimtelijke pro cedure later op gang dan ver wacht, geeft Hemminga toe. „We hopen dat het college van B en W na de zomer het besluit neemt om het bestemmingsplan aan te passen. Daarna gaat de gebruikelij ke procedure van start." In het veld waar het Kustlaborato rium moet komen, grofweg tus sen Burghsluis en de aanzet van de stormvloedkering, zijn de eer ste graafmachines al bezig ge weest. Dit was echter niet voor de aanleg, maar voor onderzoeksdoel einden. Zo zijn installaties inge graven waarmee Deltares heeft ge meten hoe snel het water weg zakt in de bodem. „De resultaten waren gunstig. Belangrijk, want niet alle bodems van de bassins zijn bedekt met folie."s NIEUWERKERK - Op een landbouw- perceel aan de Platte Capelledijk bij Nieuwerkerk wordt zaterdag 31 augustus gestreden om het ploegkampioenschap van Schou wen-Duiveland. Ook dit jaar is als publiekstrekker een aantal antie ke trekkers met dito ploegen en een aantal paardentracties pre sent. De beste ploegers gaan - per categorie - door naar de provincia le ploegkampioenschappen. Deze worden de eerste zaterdag van september gehouden in de Wil- helminapolder. Opgave voor deel name aan het ploegkampioen schap kan bij D. J. de Bree, 0111- 695040/06-53534900. BRUINISSE - Het onderzoek naar het ongeval bij de Grevelingen- dam waarbij een 45-jarige vrouw uit België om het leven is geko men, ligt stil. „We kunnen er niet mee verder totdat zich nieuwe ontwikkelingen voordoen", zegt een politiewoordvoerder. Tot op heden heeft de politie nie mand kunnen spreken die zag wat er donderdag 1 augustus met de vrouw gebeurde. Uit de ver wondingen van het slachtoffer viel op te maken dat ze is overva ren. De vrouw verbleef met haar man op de Grevelingendam. In de buurt van de snelvaarzone is ze een stukje gaan zwemmen. SP I Maarten met de laatste kersen foto Dirk-Jan Cjeitema door Esme Soesman DREISCHOR - Hier en daar hangt nog een enkele onopgemerkte vrucht tussen de bomen, maar het kersenseizoen zit er voor de twee lingbroers Maarten en Leendert van de Velde (20) van de Schouw- se Kers uit Dreischor officieel op. Nieuwe bieb helpt mensen drempel over door Esme Soesman 4 thema's staan in de nieuwe bieb centraal. Literatuur cultuur, young, spannend ac tief en liefde leven Op maandag 9 september gaat de bibliotheek in Zierikzee weer open. De officiële opening van Campus Cultura is vrijdag 11 oktober ge pland. Die dag houdt de biblio theek open huis. Tot die tijd wordt verhuisd, de bieb volgens de nieuwe uitgangs punten ingericht en de medewer kers getraind om ook volgens die nieuwe inzichten te werken. De Vries: „Maar dat komt goed. Dit is een gouden team." Ook de apparatuur moet overge heveld, aangesloten en getest. De nieuwe bibliotheek wordt uit gerust met drie inname- en uit- leenwanden en een betaalauto maat. door Joeri Wisse BURCHSLUIS - Stichting Het Zeeuw se Landschap laat onderzoeken hoe de giftige alg uit de Ouwer- kerkse kreek geweerd kan worden uit de bassins van het toekomstige Kustlaboratorium bij Burghsluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46