Met de mosselavond halen we de tafels naar buiten -Ll Lie$Utl\ UMi VUet 2 ZOMERKRANT ZOME; GASTEN EP Wie: Liesbeth van Vliet Woonplaats: Antwerpen Waar Boerencamping Loverendale in Oostka- pelle Als je wakker wordt hoor je de koeien loeien. Én ze hebben hier nog hoorns. Dat vind ik mooi om te zien", vertelt Liesbeth die momenteel op de bio- dynamische boerencamping te Oostkappele ver blijft. „Als je hier door de velden fietst kun je een boeketje plukken. Het leven op de camping is zo heerlijk eenvoudig. Daar kan ik echt van genieten!" Bloemenplukken kan bij meerdere campings, dus wat maakt deze camping zo bijzon der? „Het is de sfeer. Omdat het een kleine camping is, is de sfeer intiem. Dat spreekt mij enorm aan. Wat ik ook belangrijk vind is dat de campinghou ders een pure manier van werken hebben. Daar sta ik volledig achter." Liesbeth, die al een jaar of zeven haar weg weet te vinden naar deze camping, heeft hier door de jaren heen veel vrienden gemaakt. „Van de week komen weer vrienden van me. Een aantal van hen komt hier ook al jaren." Als de groep compleet is, houdt het gezelschap een mosselavond. „Dan halen we de tafels uit de keuken van de cam ping en daar maken we dan één lange tafel van." Kan iedereen dan aanschuiven? „Ja hoor, dat is toch hartstikke gezellig!" Liesbeth moet telefoneren. „Dat is mijn man. Die komt morgen. Nog gezelliger!" Meer weten? Kijk op: I J* Dagelijks gaan vele duikers bij de Grevelingen het water in om de onderwaterwereld van Zeeland te zien en te genieten van het vrije gevoel dat duiken geeft. Zomerkrantverslaggeefster Joanne Karkdijk deed een introductieduik. Duiken is een leuke tijdsbesteding, maar je moet wel weten wat je doet," zegt Ger ter Heege. Hij geeft mij vandaag een introductieduik. Officieel werkt Ger niet bij duikcentrum 'Duiken in Zeeland' in Scharendijke, hij doet dit als hobby. Voordat hij me de onderwaterwereld van Zee land kan laten zien, moet hij ze ker weten dat ik snap wat we gaan doen. En dat ik weet wat ik in ieder geval niet moet doen. Daarom laat hij me eerst een vi deo zien waarin de do's en dont's van het duiken voorbij komen. Zo legt hij uit dat wanneer je druk op je oren voelt, je het beste je neus kunt dichtknijpen of een me ter naar boven kan zwemmen. Wat je in ieder geval niet moet doen, is in paniek raken. Ger: „Dat lijkt nu heel logisch, maar wanneer je onder water bent, is dat een heel ander verhaal. Daar om is de eerste duik ook zo be langrijk, je moet volkomen op je gemak zijn en alle instructies op volgen die je instructeur je geeft." Na het bekijken van de video test Ger met een tiental vragen of ik goed heb opgelet. „Dit doen we om te kijken of je het doorhebt. Als er dan nog onduidelijkheid is, leg ik het je uit." Gelukkig regelt bij een introduc tieduik de instructeur alles voor je. Het enige wat je zelf moet doen is ademhalen en zwemmen. En kijken, natuurlijk. Ger vertelt dat iedereen die het water uit komt verbaasd is over de schoon heid van de bodem van de Greve lingen. Het is tijd dat ik die schoonheid met eigen ogen ga aanschouwen. Als ik mijn wetsuit aanheb, rijden we met een busje van het duik centrum naar de dijk. Daar krijg ik een luchtfles op mijn rug, zwemvliezen aan mijn voeten en lood om mijn middel. Met vijfen twintig kilo op mijn rug loop ik onder begeleiding van Ger de dijk op. Als we beneden aankomen, springt Ger in het water en draagt mrj op hetzelfde te doen. Ik twij fel, opeens voel ik de angst dat ik dan nooit meer boven zal komen door het gewicht dat ik meedraag Ger stelt me gerust. „Dat denkt ie dereen. Maar vergeet niet dat er lucht in je pak zit." Ik spring. En inderdaad, ik kom gewoon weer boven. Voordat we echt gaan duiken, moet ik eerst even wennen aan het ademhalingssysteem. Het is een vreemd gevoel om niet door je neus te kunnen ademen. Als ik mijn hoofd onder water steek, er vaar ik hoe het is om via een mopdstuk verbonden met een zuurstoffies te ademen. Dat is even onwennig, maar geeft tege lijk een gevoel van enorme vrij heid. Als Ger heeft getest of mijn loodgordel genoeg verzwaard is om mij onder water te houden, is het zover. Ger stelt me gerust met de woorden dat hij alles in de ga ten houdt en me daarnaast de he le tijd bij mijn pols zal vasthou den. En dan laten we ons zakken. Vanaf het moment dat we onder water zijn, is het beetje angst dat ik voelde helemaal weg. Het voelt alsof ik door het water zweef en helemaal gewichtloos ben. Ter wijl ik me door Ger naar de mooi ste onderwaterplekjes laat leiden, kijk ik naar de krabben die over de bodem lopen. Voor ons uit zwemt een school visjes. Stiekem voel ik aan een koraal. Ik had geen idee dat die zich op de bodem van de Grevelingen bevonden. Dan wijst Ger naar een steen. Ik kijk, en zie er een paar lange voelsprieten onderuit tevoor schijn komen. Als we nog een stukje zakken zie ik wat het is: een kreeft! Ger krijgt dus gelijk: hij had me van tevoren verzekerd dat ik kreeften zou zien. En dit blijkt niet de enige: als we een maal op zes meter diepte zijn, zien we er nog een stuk of acht. Een uur lang toont Ger nog veel meer fraais. Dan is het tijd om te rug te gaan naar de kant. Ger helpt me het water uit en raadt me aan mijn loodgordel uit te doen, anders wordt het wel heel zwaar. Zelf vond ik het op het laatst wel meevallen, het leek juist of ik steeds lichter werd. Het blijkt al snel hoe dat komt. Mijn loodgordel is nergens te beken nen en ligt ergens op de bodem van het Grevelingenmeer. Geen probleem voor Ger. „Wacht jij hier maar. Dan doe ik nog een rondje." En weg is hij. Terug de verrassend mooie onderwaterwe reld van Zeeland in. door Nouriya Kaur es— Duiken geeft gevoel van eindeloze vrijheid Instructeur Ger ter Heege helpt verslaggeefster Joanne met het aantrekken van het duiktenue. foto Dirk-jan Gjeltema door Joanne Karkdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38