Topbestuurders onderwijs zijn gevoelig voor moreel appel Accountants laatste jaren voortdurend mikpunt kritiek 66 Derivaten blijken achteraf een bancaire kanker te zijn geweest ECONOMIE 15 Gedupeerden in de Vestia-afFaire kunnen schade gaan claimen omdat de accountant grote fouten maakte. ZWOLLE - Huurders en ontslagen werknemers van Vestia, de groot ste woningcorporatie van Neder land, kunnen schade claimen nu de Accountantskamer een accoun tant van KPMG heeft berispt om dat hij de jaarrekening van 2010 onvoldoende heeft gecontroleerd. Ook woningcorporaties die nood gedwongen samen 700 miljoen euro bij hebben gedragen aan de redding van Vestia kunnen gaan claimen. Vestia herhaalde giste ren 'de schade die het deriva ten-debacle teweeg heeft ge bracht te zullen verhalen op de veroorzakers ervan'. Vestia (89.000 woningen) ging be gin 2012 bijna kopje onder door het nemen van onverantwoorde risico's met derivaten. Redding van Vestia kostte 2 miljard euro en heeft tot gevolg dat de huren van de Rotterdamse corporatie extra stijgen en 260 werknemers hun baan verliezen. Er lopen scha declaims van Vestia en onderzoe ken van justitie tegen oud Ves- tia-directeur Erik Staal, de kasbe heerder van de woningcorporatie en de tussenpersoon die deriva ten afsloot bij negen banken. Vestia had voor 23 miljard euro aan derivaten uitstaan op een le ningportefeuille van 6 miljard. De derivaten waren bedoeld om het risico van stijgende rente af te dekken, maar toen de rente vanaf 2008 daalde, werd Vestia door de banken verplicht geld bij te stor ten tot 1,3 miljard euro, eind 2011. Begin 2012 bleek dat Vestia door de oplopende risico's op deriva ten dreigde te bezwijken. De Accountantskamer in Zwolle heeft gisteren bepaald dat KPMG-accountant Marco Noorlan- der berispt wordt, omdat hij de bewuste jaarrekening 'met onvol doende diepgang en met onvol doende professioneel kritische in stelling' heeft gecontroleerd. Noorlander is inmiddels geen ac countant meer en heeft gezegd dit beroep nooit meer te willen uitoefenen. Deloitte-accountant Pieter Klop, die eerdere jaarrekeningen van Vestia controleerde, ontspringt de dans. Volgens de Accountantska mer zijn de klachten tegen Deloit- te verjaard en ongegrond. De klachten waren ingediend door de stichting SOBI, AFM en Vestia zelf. „Deze uitspraak is een waar schuwing aan alle accountants die te maken krijgen met jaarreke ningen met derivaten. Dat blijkt achteraf een bancaire kanker te zijn geweest", aldus directeur Pie ter Lakeman van SOBI. Volgens hem zijn mkb-bedrijven 'volgeplempt met derivaten'. Dat Vestia zelf schade claimt bij KPMG' vindt hij 'onlogisch'. „Ze hebben er zelf aan bijgedragen dat de jaarrekening op onjuiste wijze tot stand is gekomen." AFM zegt zich door de uitspraak van de Accountantskamer 'ge steund te voelen' in haar toezichtstaak. KPMG zegt vorig jaar al maatregelen te hebben ge troffen om de boekencontroles te verscherpen. KPMG gaat het von nis bestuderen en laat zich niet uit over mogelijke schadeclaims. AMSTERDAM - Accountants staan de laatste jaren voortdurend bloot aan kritiek van met name de AFM, de toezichthouder op de fi nanciële markten. In september 2013 verweet de AFM de vier gro te accountantskantoren (Deloitte, KPMG, Ernst Young en PWC) 'een onvoldoende professionele instelling' bij uitvoering van ac countantscontroles. Vorig jaar de cember kregen de vier ervan langs omdat ze onvoldoende toe zicht hadden uitgevoerd bij de woningcorporaties waar ze de jaarstukken voor opstellen. In maart verweet de AFM de grote accountantskantoren regels te om zeilen die advisering verbiedt van klanten waarvoor ook de jaarstuk ken worden opgemaakt. In juni kreeg KPMG twee boetes van teza men bijna 9 ton wegens tekort schietend kwaliteitsbeleid en on juiste interne procedures. Eerder, in januari, kreeg Ernst 8c Young een boete van bijna 55.000 euro wegens het 'niet naleven van de zorgplicht". Vorige maand consta teerde AFM dat ook de kleinere ac countantskantoren tekortschie ten. Van de onderzochte kantoren voerde 80 procent de wettelijke controles niet goed uit. ABN, zo meldde het FD gisteren, is door De Nederlandsche Bank beboet omdat de witwasregels in de Vestia-zaak niet zijn nageleefd. De bewindslieden deden hun op roep in februari, nadat de Wet Normering Topfunctionarissen (WNT) was ingegaan. De 26 be stuurders zitten qua salaris boven de toen gestelde normen. Aange zien lopende contracten niet opengebroken kunnen worden, deden Bussemaker en Dekker een klemmend beroep op de bestuur ders om te matigen. Het gaat om vier bestuurders in het weten schappelijk onderwijs, elf in het hbo, vijf in het mbo, twee in het voortgezet onderwijs, een in de cultuur en drie personen in de media. Van hen weigerden er vier om vrijwillig een stap terug te doen. Het kwartet wordt nu door de be windslieden uitgenodigd voor 'een gesprek'. Volgens de woord voerder van Bussemaker zal hen 'in overweging worden gegeven alsnog te matigen'. Van drie is het antwoord nog onbekend. De WNT legt vast dat een top functionaris, zoals een bestuurder van een universiteit, maximaal 228.599 euro mag verdienen. Voor het hbo en mbo ligt de norm op 198.279 euro en bij het voortgezet onderwijs geldt een maximum van 182.948 euro. Paul de Beer, hoogleraar arbeids verhoudingen aan de Universiteit van Amsterdam, noemt het 'be grijpelijk' dat de meerderheid van bestuurders akkoord is met salaris verlaging. „Het zijn toch meestal mensen die gemotiveerd zijn om bij een publieke organisatie te werken. Het gaat hen minder om In dat gesprek wordt het morele appel nog een beetje moreler het hoge salaris. Deze mensen zijn niet wat in de volksmond 'graaiers' worden genoemd." Volgens De Beer konden Busse maker en Dekker weinig meer doen dan een appel aan de be stuurders, 'die meer verdienen dan de nieuwe norm'. Toch verwijt hij de overheid een dubbele houding bij het op af stand zetten van semi-publieke instellingen. „De overheid wil zo weinig mogelijk taken hebben. Te gelijkertijd zie je dat als zo'n in stelling niet precies doet wat die zelfde overheid wil, er meteen wordt ingegrepen. Dat wringt." Verder, zegt De Beer, moet de overheid oppassen met het opleg gen van al te strikte inkomensei sen. „Natuurlijk verdienen die top bestuurders in het onderwijs een hoog salaris. Maar de overheid moet waken dat het verschil tus sen de publieke sector en de markt niet te groot wordt. Je wilt de beste bestuurders in allerlei grote, complexe organisaties. Daar moet je wel wat voor over heb ben. Als het verschil met de marktsector te groot is, dan kan je als topbestuurder misschien wel idealen hebben, maar op een be paald moment wordt ook het sala- ris een factor die zwaar meetelt." De Beer verwacht overigens dat de vier die tot nu toe weigeren tij- dens het komende gesprek ('dan gaan ze de druk nog een beetje extra opvoeren, dan wordt het een nóg moreler appel') uiteinde lijk wel overstag zullen gaan. DINSDAG 20 AUGUSTUS 2013 Weg naar schadeclaim is open Waarde derivaten Vestia x miljoen euro 2008 2009 2010 2011 ■762 -149 -558 -1.700 Stortingen Vestia bij banken door waardeverandering derivaten x miljoen euro 2008 255 Begin 2012 komt Vestia, de grootste woningcorporatie van Nederland, in grote financiële problemen door extreem riskante derivaten waarmee rente-risico's zijn afgedekt De van fraude ver dachte kasbeheerder zou miljoenen aan deze transac ties hebben verdiend. Vestia is met noodsteun van 700 miljoen euro van andere corporaties overeind gehou den. Vestia bereikte akkoord met elf banken over een af koopsom van 2 miljard euro. Om schulden terug te betalen moet Vestia 15.000 woningen verkopen en bouwprojecten staken. Tot en met 2016 schrapt Vestia circa 2.350 sociale huurwoningen, 2.170 koop woningen, 270 grootscha lige renovatiewoningen en 50 andere complexen zoals een zorghotel, een school, een zwembad een 'kinder campus' en 160 groepswo ningen. Oud-voorzitter van de raad van commissarissen Peter Noordanus (boven) mag van de rechtbank door Vestia worden verhoord over ver trekpremie van 3,5 miljoen euro die topman Erik Staal (onder) vorig jaar meekreeg na zijn gedwongen vertrek bij Vestia. Vestia legt beslag op de villa op Bonaire van oud-topman Staal. Hij wordt aansprake lijk gesteld voor de geleden schade van 1,9 miljard euro. De voormalige accountant van KPMC is nu berispt van wege het goedkeuren van de jaarrekening van Vestia over 2010. door Chris van Alem Pieter Lakeman, SOBI door Wilko Voordouw DEN HAAC - Negentien van 26 top bestuurders in het onderwijs, de cultuur en de media leveren vrijwil lig salaris in. Dat doen ze na een moreel appel op hen door minister Jet Bussemaker en staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs. Vier bestuurders weigeren vooralsnog loon in te leveren. Professor Paul de Beer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15