over even 'Ik neem nu de tijd om te genieten 12 GEZOND 1 nen. Toch voelde ik meteen een enorme vechtlust opborrelen. Waarschijnlijk doordat mijn moe der ook kanker heeft gehad. Ze ga ven haar ooit drie maanden, maar nu, twintig jaar later, is ze er nog steeds. Die wetenschap gaf mij steun en kracht. Ik heb verschillende keren chemo en transplantaties gehad, maar de kanker komt steeds terug. Dat is lastig om mee te dealen: ik zie er best goed uit, maar in mijn lijf woekert het voort. Als ik mensen hoor mopperen over een kleinig heid, wil ik het wel uitschreeu wen: waar zeur je over, ik ben hartstikke ziek. De emotionele im pact van mijn situatie is groot. Vroeger denderde ik maar door, nu neem ik de tijd om te genie ten. In het begin van mijn ziekte was ik in mezelf gekeerd en ge strest. Kwam ook omdat ik alles zelf wilde doen; inmiddels heb ik geleerd om dingen uit handen te geven. Omdat ik vaak rugpijn heb en snel moe ben, heb ik gas terug moeten nemen. Overdag moet ik vaak even gaan liggen en mijn avonden zijn kort. De toekomst is onzeker. Dat is heftig, vooral als ik aan de kinderen denk. Zie ik ze wel groot worden? Niemand heeft het antwoord. Voor ik ziek werd, was ik assistent manager in het restaurant van een golfclub. Maar na jaren hard wer ken, ben ik ontslagen. Dat heeft me veel verdriet gedaan. Ik ben nu huisvrouw, mama en echtge note, maar vanaf september ga ik een keer per week yogales geven. Yoga heeft me veel plezier ge bracht. Het zorgt voor rust in mijn hoofd, houdt me soepel en het is fijn te zien wat je lijf nog wél kan. Als ik me écht goed voel, maak ik daarnaast yogatassen. Van tafel doek. Ik begon met een exem plaar voor mezelf, maar de reac ties waren zo enthousiast, dat ik ze nu via Facebook verkoop. Een deel van de opbrengst gaat naar het KWF. Misschien vinden ze een medicijn dat me helpt." In Nederland krijgt 1 op de 10.000 mensen Ménière, een ziekte die het leven totaal kan verlammen. Diverse behandelingen kunnen nu in elk geval de vervelende, beangstigende aanvallen van draaiduizeligheid voorkomen. „Het geeft rust als je daar niet meer bang voor hoeft te zijn." Als René Alkema (52) een aan val van draaiduizeligheid krijgt, kan hij helemaal niets meer. „Alles om me heen draait, mijn ogen schieten al le kanten op. Het lijkt alsof er iets los zit in mijn hoofd. Zeker de eerste keer is dat een heel beang stigende ervaring. Verder ben je dood- en doodziek; elke prikkeling is mij te veel. Ik kan alleen maar in het donker liggen wach ten tot de aanval voorbij is." Alkema lijdt al achttien jaar aan de ziekte van Ménière, een nare binnenooraandoe ning, die behalve draaiduizelingen ook tin nitus (oorsuizen) en gehoorverlies met zich mee brengt. Mensen die eraan lijden, hebben niet permanent last van alle drie de symptomen. Draaiduizelingen dienen zich bij de ene persoon twee keer per jaar aan, een ander ligt elke maand plat. Ook de ernst ervan varieert per patiënt; een aanval kan uren tot zelfs dagen duren, terwijl som mige mensen de dag na een aanval fluitend aan het werk gaan. Maar Alkema zit door de ziekte sinds 2008 volledig thuis. „De eerste paar jaar van mijn ziekte ben ik als inkoper bij Schiphol nog gewoon blijven werken. Maar door de vele heftige aanvallen kreeg ik neurologi sche bijverschijnselen: ik ben altijd moe, kan me slecht concentreren, moeilijk le zen. Tja, mijn hoogbejaarde moeder doet nu meer op een dag dan ik." In Nederland krijgt 1 op de 10.000 mensen Ménière; de ziekte openbaart zich meestal ergens tussen de 40 en 50 jaar. „Een enke ling kan er goed mee leven, de meerder heid ervaart Ménière als enorm belastend", weet KNO-arts professor Robert Stokroos van het Maastricht Universitair Medisch Centrum, voorloper in de behandeling van Ménière. „Er zijn patiënten die niet meer naar een winkel of op visite durven gaan, omdat ze bang zijn voor een plotselinge aanval. Door het onvoorspelbare en totaal verlammende karakter van draaiduizelin gen, krijgen ze er vaak een angststoornis bovenop." Het feit dat Ménière mensen psychisch be hoorlijk uit evenwicht kan brengen, wil niet zeggen dat de oorzaak dus ook tussen de oren zit Stokroos: „Het is een lichamelij ke aandoening. Draaiduizelingen ontstaan door verstoorde toe- en afvoer van bepaal de vloeistoffen in het binnenoor. Een tijd lang dacht men dat de oorzaak te maken had met overproductie van stresshormo nen. Dat blijkt niet het geval. Wellicht spe len ontstekingsreacties door virussen of im munologische processen een rol. Stress kan wel een 'trigger' zijn voor een aanval van draaiduizeligheid. We zien dat patiënten Er zijn patiënten die niet meer naar een winkel of op visite durven, bang voor een aanval. Tamara van Kasterop-Van Dam (1971) heeft de ziekte van Kahler en geeft yogales een hoog streefniveau hebben en veel ver antwoordelijkheid dragen." Goed nieuws voor hen is dat in de afgelo pen tien jaar verschillende behandelingen zijn ontwikkeld om in ieder geval aanval len van draaiduizeligheid te voorkomen. „Tegen restklachten als gehoorverlies en tinnitus hebben we geen behandeling, maar van de aanvallen kunnen we een meerderheid van de patiënten afhelpen." Die draaiduizelingen verdwijnen na een paar jaar overigens meestal ook vanzelf. „Maar als het te lang duurt, gaan patiënten twijfelen en hulp zoeken", vertelt Stok roos. „Dat is ook zeker aan te raden als de aanvallen een invaliderende uitwerking hebben." Het eerste advies dat Ménière-patiënten krijgen, is: rust en regelmaat. Daarnaast schrijven huisartsen en KNO-artsen om te beginnen pillen tegen duizeligheid voor, zoals betahistine. Stokroos: „Het bewijs dat deze werken, is niet zo geweldig. Maar dat neemt niet weg dat de helft van de patiën ten erbij gebaat is. Je kunt het vergelijken met placebo-medicijnen." Werken de pillen niet, dan komen patiën ten met Ménière aan één oor uit bij een gentamicine-behandeling. Via een spuitje wordt de antibiotica in het binnenoor ge druppeld, waardoor het evenwichtsorgaan wordt uitgeschakeld. Dat kun je niet in bei de oren doen, omdat mensen dan geen evenwichtsgevoel meer hebben. Stokroos: „Een ander belangrijk criterium voor deze behandeling is: hoe belastend zijn de aan vallen, zowel lichamelijk als psychisch? Er is een kleine kans op verder gehoorverlies na deze ingreep en we leggen één even wichtsorgaan helemaal plat. Patiënten moe ten er dus in overleg met hun arts goed over nadenken. Als je twee keer per jaar een aanval hebt, zou ik geen gentamicine- behandeling doen. Wel als het om de paar weken is, al zijn er ook mensen die prima leven met tien aanvallen per jaar." Goed alternatief voor de kleine groep pa tiënten met Ménière aan beide oren is ver gelijkbare behandeling met dexamethason. Stokroos: „Voordeel van dit medicijn is dat het evenwichtsorgaan intact blijft, nadeel is het tijdelijk effect. Ons team in Maas tricht zoekt naar een manier om het effect van dexamethason te verlengen." In 2008 liep ik bij een specia list wegens voetklachten, toen er foute eiwitten in mijn bloed werden gevon den. Bleek ik de ziekte van Kahler te hebben; een vorm van bloedkanker, die het immuunsys teem en de botten aantast en vooralsnog niet te genezen is. Doe normaal, dacht ik toen ik de diag nose kreeg. Had het gevoel dat het niet over mij ging. Ik was met een vriendin naar het ziekenhuis ge gaan om de uitslag te horen en we keken elkaar aan. Ook tot haar drong het niet echt door, leek wel. Thuis bij mijn man en kinderen, die toen 1 en 5 jaar waren, kwam het slechte nieuws pas echt bin- Ménière: doodziek en alles draait door Ingrid Beckers beeld Ronald Visser Robert Stokroos (KNO-arts)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12