12 13 Ménière: doodziek en alles draait GEZOND 11 12 13 RUBRIEK OVERLEVEN Uitgekeken op de monotonie van asfalt en een persoonlijk re cord dat toch niet meer te eve naren valt? Vergeet de eindtijd en geniet van de natuur via trailrunning; lange trajecten over zandpaadjes, door heu vels, over bergen en duinen. De route naar een van de uit zichtpunten van de Kenne- merduinen bij Bloemen- daal maakt direct duidelijk dat trailrunning meer fysie ke inspanning vergt dan lo pen op asfalt. Gelukkig pau zeert mijn groepje op de top. Even uithij- gen van de fikse beklimming, die een aan slag vormt op de voor hardlopers zo ken merkende stramme kuiten. Op het asfalt kun je daarmee nog wel uit de voeten, in de duinen zijn korte kuitspieren ronduit hinderlijk. Hoewel de overweldigende natuur veel van de extra krachtsinspanning goedmaakt, is het niet zo simpel één te worden met de omgeving, waar het bij trailrunning om draait. De oneffenheden van de duinpaden brengen me voortdurend uit het ritme. De bekende runners high, voor veel hardlo pers de reden telkens weer de hardloop schoenen aan te trekken, is niet aan te beve len; de focus moet voortdurend op de grond zijn. En soms is nog meer oplettend heid nodig, omdat simpelweg niet duide lijk is waar de voeten terechtkomen, zoals bij het rennen door een meertje midden in het duingebied. Stijgen en dalen, door los zand of modder; bij trailrunning zijn ster ke enkels, een solide balans en een goede rompstabiliteit onontbeerlijk. Na een marathon liggen de straten vol met plastic. Een trailrunner houdt de route netjes Marc Weening van MudSweatTrails, een platform van trailrunners, denkt dat 10 pro cent van de 3 miljoen hardlopers in Neder land trailrunning zal gaan beoefenen. Of het aanbod aan wedstrijden in de pas blijft lopen met de verwachte aanwas van deel nemers, is maar de vraag. De inschrijving voor trailruns in ons land is vaak al binnen anderhalve dag gesloten. Dat komt omdat Staatsbosbeheer en na tuurorganisaties, die eigenaar zijn van de terreinen, een maximum stellen aan het aantal deelnemers om eventuele schade aan de natuur zo veel mogelijk te beper ken. Het grootste evenement telt momen teel tweehonderd deelnemers. Om in de groeiende behoefte aan trailruns te voor zien, staan er dit jaar veertig op het pro gramma. Dat is tien meer dan vorig jaar. Volgens Weening is er ook binnen bestaan de trails nog uitbreiding mogelijk. „Bij wed strijden met eerdere edities mogen we het jaar erop vaak meer lopers toelaten, nadat is gebleken dat de natuur geen schade is toegebracht." Tijdens een trailrun mogen dan ook slechts op een beperkt aantal punten toe schouwers staan en gelden strenge regels voor afval. Weening: „Liggen na een mara thon de straten bezaaid met plastic beker tjes en flesjes, een trailrunner houdt de rou te netjes. Bij evenementen in het buiten land zijn er organisatoren die van lopers ei sen dat zij hun eigen beker meenemen." Sommige maatregelen, zoals het tegengaan van grote aantallen toeschouwers, vergen een omschakeling van de deelnemers. Zo moest Pascal van Norden, trailrunner sinds 2009, wennen aan de linten en kalklijnen waarmee de route - niet zelden summier - wordt aangegeven. „Tijdens de Voorne Duinentrail 2012 miste ik een lintje waar door ik na 9 kilometer tot mijn grote verras sing weer bij de start stond. In plaats van 38 kilometer liep ik toen maar vrolijk zo'n 45 kilometer." Van Norden, eerder bokser en marathonlo per, startte vier jaar geleden met trailrun ning. Hij heeft met de ovèrige dertigers en veertigers die deze sport vooral beoefenen gemeen dat hij 'veel kilometers op de teller had en iets nieuws zocht'. Hij omschrijft zichzelf als 'competitief ingesteld', in tegen stelling tot de meerderheid van de trailrun ners die wars zijn van de focus op snelle tij den en massale loopevenementen verrui len voor rust op parkoersen in de natuur. WELKE SCHOENEN? DINSDAG 20 AUGUSTUS 2013 Hollen in de vrije natuur door Dora Rovers Mare Weening www.mudsweattrails.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl foto Getty Images/iStockphoto Mare Weening raadt voor trailrunning spe ciale loopschoenen aan, met profielen die passen bij de ondergrond; nat of droog, zacht of hard. Zelf heeft Weening liefst zes paar, die verge leken met de reguliere hardloopschoen een steviger profiel hebben met noppen voor grip tijdens klimmen zowel als dalen, een stevige neus, extra stabiliteit bij de hiel, en een tong die goed afsluit om voorwerpen als takjes en stenen buiten te houden. Voor wie zich eerst wil oriënteren, is er een basisschoen verkrijgbaar voor zowel asfalt als duin. Bij het lopen van langere afstanden op onverharde paden is het raadzaam - en bij sommige wedstrijden verplicht - mini maal een mobieltje, een regenjack, eten en drinken, armstukken, een isolatiedeken, en bij overbrugging van hoogteverschillen ook stokken mee te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11