In de Amerikaanse suburbs is een frisgroen gazon een must. Maar niet meer voor lang. De cactus komt eraan. 10 VERDIEPING WATERVERBRUIK Het idee om gras te gaan verven kreeg Joe Peraz- zo toen hij in de zomer van 2009 iets te vroeg ar riveerde bij een football- wedstrijd. Zittend in de zon zag hij mannen met spuitbussen over het veld lopen die de gras sprieten verfden in de kleur van de thuisclub: blauw. Hij dacht aan de grasmat in zijn tuin, die door een paar droge zomer weken treurig bruin kleurde. Wat zij kun nen met blauw moet ik doen met groen, vond hij. En het werkte. Nu, vier jaar later, spuit hij met zijn bedrijf Gras is Greener in de zomer grasmat na grasmat groen. „Laatst nog heb ik bij een landhuis een gazon van zo'n drieduizend vierkante meter schitterend groen gespo ten", zegt Perazzo. „De eigenaar had die avond een feestje." Perazzo's werk is een echte New Yorkse - en dus tijdelijke - oplossing voor een struc tureel Amerikaans probleem: klimaatveran dering. Mag een likje verf nog werken aan de natte Oostkust, het zuidwesten van de Verenigde Staten heeft te maken met zulke droogtes dat blijvende maatregelen nodig zijn. Een daarvan: het verwijderen van gras matten uit de tuinen van de inwoners. Veel stadsbesturen doen het, maar woes- tijnstad Las Vegas heeft sinds 2003 het meest uitgebreide programma. In dat jaar naderden de watervoorraden van de stad door extreme droogte het nulpunt en het stadsbestuur ging inwoners die hun water- slurpende grasmat verwijderden, belonen. Sindsdien heeft de stad volgens de New York Times bijna 150 miljoen euro uitbe taald voor 1500 hectare verwijderd gras. In de winter mogen bewoners hun planten maar één keer per week water geven. Huis eigenaren die geld hebben ontvangen voor verwijderd gras moeten bij verkoop van hun huis een clausule in het contract opne men: geen nieuw gazon, anders een boete. En het blijkt te werken. In de laatste tien jaar heeft de stad, ondanks een stijgend aantal inwoners, 34 miljard liter water be spaard. En andere gemeenten volgen. Los Angeles, Long Beach, Orange County en San Diego, allemaal betalen ze tussen de 10 en 25 euro per vierkante meter verwijderd gras. Daarbij gaan ze nauwkeurig te werk, legt Michelle Shumate uit. Ze is manager van het WaterSmart-programma van San Die- go en ziet toe op het uitgekeerde 'grasgeld'. „Het moet gebruikt worden om de tuin aan te passen aan ons droge klimaat", zegt ze. „Dus met cactussen, vetplanten en an dere lokale beplanting die weinig water no dig heeft. Er mogen ook rotsen in, maar niet meer dan 50 procent." Elke inwoner van San Diego verdient maxi maal 2200 euro voor de nieuwe tuininrich ting. „Die krijgen ze pas als wij alle bonne tjes en foto's hebben gezien", zegt Shuma te. San Diego heeft zo'n 750.000 euro gere serveerd voor het project. „Ondanks dat we pas een paar maanden bezig zijn, zie ik dat ons project werkt", zegt ze. „We krijgen steeds meer aanvragen, laatst vier mensen uit dezelfde straat. Dat zegt mij dat de trend van lokale tuinbeplanting aan slaat." De eerste vijf maanden van dit jaar waren volgens de Los Angeles Department of Wa- ter and Power de droogste ooit in Califor- nië. Deze overheidsinstantie zegt dat met de 'grasprogramma's' ieder jaar 177 liter wa ter bespaard kan worden. Volgens Shumate vindt 95 procent van de inwoners van Cali- fornië waterbesparing dan ook een belang rijke overheidstaak. Dat niet iedereen het eens is met de uitvoe ring van die taak bewijst Victor Hanson uit Glendale, een wijk in de suburbs van Los Angeles. Hij verving zijn uitgedroogde gras mat een paar jaar terug door een frisse lap kunstgras. „Het was erg mooi", zegt hij. „Voorbijgangers vroegen me hoe ik mijn gras zo mooi groen hield. Ik moest ze uit leggen dat het nep was." Hanson kreeg echter geen beloning voor zijn waterbesparende ingreep, maar een boete. Na lang tegenstribbelen heeft hij zijn plastic mat nu maar verwijderd. Shumate van het WaterSmart-programma: „Nog niet iedereen begrijpt wat we bedoe len met milieubewust tuinieren. Daarom hebben we ook veel geld gereserveerd voor voorlichtingswerk." AMERIKAAN HEEFT BIJNA 2,5 MILJOEN LITER WATER PER JAAR NODIG door onze correspondent Mathijs Rotteveel Amerikanen gebruiken gemiddeld 217.000 liter water per jaar voor huishoudelijk ge bruik. Dat is minder dan de Australiërs (341.000) en de Canadezen (279.000), maar vele malen meer dan de Nederlanders (28.000). Het mondiale gemiddelde is 57.000 liter per jaar. Het water dat in huizen uit de kraan komt, is echter maar een fractie van het totale water verbruik. Agrariërs nemen het overgrote deel, wereld wijd ruim 90 procent, van alle zoetwatercon sumptie voor hun rekening. Daarvan gaat 27 procent naar het verbouwen van granen en 22 procent naar de productie van vlees. Zo kost de teelt van een appel zo'n 75 liter water en de productie van een hamburger 2400 liter. Het maken van een katoenen T-shirt vergt ruim 4000 liter water, met na me omdat de katoenplant zo dorstig is. foto Getty Images/iStockphoto Tel je al het water bij elkaar op dat nodig is voor de productie van goederen en diensten die burgers in een land consumeren, de zoge noemde watervoetafdruk, dan verbruikt de gemiddelde Nederlander jaarlijks 1.223.000 liter water. Dat is net iets meer dan de ge middelde aardbewoner. Amerikanen zijn dan met 2.483.000 liter nog steeds grootverbrui kers. Bron: www.watervoetafdruk.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10