Politieke slogans verboden in Turkse stadions TVveede Kamer tegen simpeler reisadvies BUITENLAND 7 China treedt hard op tegen activisten ISTANBUL - De Turkse regering vreest al enige tijd dat de protes ten zich van de straat naar het voetbalstadion verplaatsen.Voor de wedstrijd zaterdagavond tegen Trabzon, werd elk spandoek van Carsi, de supportersclub van Be- siktas, door de politie uitgerold en gecontroleerd. Politieke slo gans zijn sinds kort verboden in de Uirkse voetbalstadions. Niet voor niets. De supporters van de drie superclubs Fenerbah- ce, Galatasaray en Besiktas schaar den zich eind mei massaal achter het Gezi-protest. Het verzet tegen de regering verenigde de fans, die elkaar normaal gesproken liever het ziekenhuis in slaan. Met name Carsi is volgens veel Tbrken de held van Gezi. Het was Carsi dat in no-time - via Twitter - duizenden aanhangers mobiliseer de en naar het Gezi-park toog. „Traangas is ons parfum", klonk het door de straten van Istanbul. Het waren Carsi-leden die in het heetst van de strijd een bulldozer van een bouwplaats meenamen en daarmee politie op afstand hiel den. Ook vooraanstaand Carsi-lid Jix was tijdens het protest elke avond op straat te vinden. „Traangas is niets nieuws voor ons", lacht de 30-jarige makelaar. Zijn echte naam geeft hij niet en hij spreekt liever bij hem thuis af. Na de pro testen werd al een aantal vrien den door de politie van het bed gelicht en aangehouden. „Je weet nooit wie er meeluistert. Zover is het al gekomen in dit land." De supporters van de drie grootste voetbalclubs van Istanbul nemen het protest over van de straatbetogers De liefde voor Besiktas zit diep. Net als bij zijn vader en grootva der. De club van de gewone man, zegt hij. De supporters zijn geen lieverdjes maar staan ook bekend om hun humor en politieke slo gans. Eerder keerden ze zich al tegen kerncentrales en tegen de oorlog in Irak. 'We zijn allemaal zwart', stond er op een spandoek nadat Besiktas-speler Pascal Nouma werd uitgescholden door de fans van de tegenstander. Toen een in ternationale commissie van astro nomen verklaarde dat Pluto offici eel geen planeet was, stond Carsi klaar met een spandoek: 'We zijn allemaal Pluto'. Na de aardbeving in de stad Van, twee jaar geleden, trokken de fans in het stadion massaal hun bovenkleding uit, uit medeleven met de slachtoffers. „Van heeft het koud, wij ook." Het was het begin van een grote hulpactie. Jix: „We zijn geen poli tieke beweging, maar we komen op voor de onderdrukten. Het was dan ook volkomen logisch dat we ons bij het Gezi-protest voegden." Het massale protest in juni rond het Taksim-plein in Istanbul heeft indruk gemaakt op Jix. „Ik ben wel wat traangas gewend, maar ik kreeg op een gegeven mo ment de volle laag. Ik zag niets meer. Een Fenerbahce-fan kwam mijn gezicht afspoelen met water. Gaat het, maat?" Hij lacht. „Onge kend. Maar die verbroedering, de macht van de mensen op straat, daar is de regering enorm van ge schrokken." Hij schudt zijn hoofd. Erdogan, de regering, ze begrijpen er niets van. „De geest van Gezi is niet meer te stoppen. Mensen zwijgen niet langer, zijn niet meer bang. Sloganverbod of niet. De regering probeert nu al het protest te on derdrukken, maar dat is onmoge lijk. Wat gaan ze doen? Iedereen arresteren?" PEKING - De Chinese autoriteiten treden hard op tegen mensenrech tenactivisten. Tientallen van hen zijn de afgelopen weken gearres teerd. Volgens mensenrechtenor ganisatie CHRD richt de overheid zich op leden van de Beweging van Nieuwe Burgers, een groep in tellectuelen die tegen onrecht, machtsmisbruik en corruptie strij den. Het laatste slachtoffer van het har de beleid van de overheid is de prominente activist en advocaat Yang Maodong. Officiële bronnen hebben zijn arrestatie dit weekein de gemeld, maar volgens de CHRD werd hij twee weken gele den al opgepakt. De 47-jarige Yang organiseerde acties in het zuiden van China tegen corrupte partijfunctionarissen. Hij wordt beschuldigd van het verstoren van de openbare orde. sef groeit het aantal sympathisan ten. „De totale controle die het le ger nastreeft, gaat op verzet stui ten. Egyptenaren willen niet leven onder een noodwet. Hoe langer die duurt, hoe meer mensen zich ertegen zullen keren. We zijn be gonnen die mensen nu bij elkaar te brengen." Vanwege de extreme veiligheids maatregelen is de aanhang van het derde plein gedwongen zich op slimme manieren te uiten. Zo ma ken zij sinds afgelopen zaterdag el ke avond om negen uur vijf minu ten lang lawaai met potten en pan nen om de opgelegde angst en stil te te doorbreken. De campagne staat bekend als Masmoua, wat 'hoorbaar' betekent. „Het stelt mis schien nog weinig voor, maar het kan snel kan groeien", verwacht Wassef In het volledig gepolariseerde Egypte lijkt het derde plein een speler zonder betekenis. Maar het leger zal de extreme veiligheids maatregelen slechts kunnen verko pen zolang de dreiging van het Mursi-kamp reëel blijft. En zelfs dan zal het verzet tegen de maatre gelen groeien. Wassef: „In een tijd waarin elke afwijkende mening door de staat als verraad wordt be stempeld, is het onze verantwoor delijkheid daar tegenin te gaan." Blijf weg van de Egyptische ho tels aan de Rode Zee en de Golf van Akaba als de reis daar naartoe 'niet essentieel' is. Zo luidt sinds vrijdag het reisadvies van minis ter Frans Timmermans van Bui tenlandse Zaken, nadat de Egypti sche badplaatsen eerder nog rela tief veilig werden genoemd, ver weg van de brandhaarden. Maar is een vakantie 'essentieel'? Dat moeten vakantiegangers zelf maar besluiten. Buitenlandse Za ken adviseert slechts. Reisorganisaties zijn niet blij met de aanscherping. De ANVR had liever gezien dat Timmermans óf alle soorten reizen naar de resorts zou hebben afgeraden óf juist niet. Liever 'zwart-wit' dan ruim te voor interpretatie, aldus Mir jam Dresmé van de ANVR. „Dat was helder geweest." Om de veiligheidssituatie in lan den te bepalen, gebruikt Buiten landse Zaken meerdere classifica ties, die oplopen van 'geen bijzon dere veiligheidsrisico's tot 'alle rei zen worden ontraden'. Het ontra den van 'niet-essentiële reizen' is de op een na hoogste indicatie van gevaar. Het ministerie zegt de actuele veiligheidssituatie 'zo pre cies en waarheidsgetrouw moge lijk' weer te willen geven. In de Kamer klinkt begrip voor Timmermans' afweging. Nu alle reizen naar Egypte ontraden, zou in feite betekenen dat vakantie gangers wordt verteld dat ze acuut in gevaar zijn, aldus SP-Ka- merlid Harry van Bommel. „Dan zouden mensen die daar al zijn ei genlijk direct terug moeten, ter wijl zij ver verwijderd zijn van de onlusten." WD-Kamerlid Han ten Broeke hecht ook aan een duidelijk en ge nuanceerd advies. „Het moet mo gelijk blijven om met reisadvie zen niet meteen all-out te gaan. Dat er een stukje eigen verant woordelijkheid bij de burger wordt neergelegd, moeten men sen aankunnen." Zelf afwegen dus, meent de Ka mer. Reisorganisaties hebben in middels maatregelen genomen. Bureaus als Neckermann, TUI en Corendon brengen geen vakantie gangers meer naar de Rode Zee en de Golf van Akaba. Wel gaan vliegtuigen er leeg naartoe om va kantiegangers op te halen. Sky Tours vloog zaterdag nog wel met half gevulde toestellen naar de ge bieden. De organisaties worden op kosten gejaagd: pas als alle rei zen worden ontraden, kunnen zij een beroep doen op een garantie regeling. Nu minister Timmer mans daar (nog) niet aan wil, draaien zij zelf voor de omboekin- gen en annuleringen op. Volgens Ten Broeke en Van Bommel schuilt hierin een mogelijke ver klaring voor het feit dat de ANVR aan de bel trekt, terwijl de organi satie vrijdag nog zei blij te zijn met het aangescherpte reisadvies. De reisbranche heeft liever een zwart-wit-advies: of helemaal niet gaan of geheel veilig om te gaan MAANDAG 19 AUGUSTUS 2013 door onze correspondent Jessica Maas 1 land redden' Militairen bewaken in Cairo het constitutionele hof tegen mogelijk geweld van Moslimbroeders, foto EPA door Laurens Kok DEN HAAG - Branche-organisatie van reisbureaus ANVR noemt het aangescherpte reisadvies van Bui tenlandse Zaken naar resorts in Egypte onnodig verwarrend. De Tweede Kamer hecht echter aan een betrouwbaar en zorgvuldig ad vies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7