EU bezint zich op relatie met Egypte Zaak-Heleen Mees is helemaal niet bijzonder 66 Ik ben het niet eens met de militairen maar ben ook geen fan van Mursi 6 BUITENLAND EGYPTE In Egypte is er een groeiende groep dissidenten die zich tegen leger én Moslimbroeders keren. Mexico arresteert leider Golf-kartel Het Mexicaanse leger heeft zaterdag de leider van het Golf-kartel, een van de oudste en meest gevreesde drugsbendes van het land, opgepakt. Mario Armando Ramirez Trevino, alias 'El Pelón' (de kale) werd in de stad Rio Bravo gearresteerd, in een actie van leger en ma rine, aldus lokale media. Motelkamer krioelt van de pythons Agenten kregen de schrik van hun leven toen ze tien tallen pythons ontdekten in een motelkamer in het Cana dese Brantford. De wurgslan gen waren ontsnapt uit plas tic bakken. Ze waren eigen dom van een stelletje dat uit huis was gezet De motelma nager waarschuwde de poli tie. Nieuwe info over dood prinses Diana De Britse politie neemt nieu we informatie onder de loep over de dood van prinses Diana en Dodi al Fayed in 1997, die ze onlangs heeft ontvangen. Scotland Yard laat weten dat het onder zoek niet valt onder Opera tion Paget, een onderzoek naar de theorie dat Diana en Dodi werden vermoord. Meer centrifuges in Iran dan gedacht Iran heeft 18.000 centrifuges voor de verrijking van ura nium, aldus de scheidend topman van het Iraanse atoomenergieprogramma. Tot nu toe waren exacte cij fers onbekend, maar werd uitgegaan van minder centri fuges. Westerse landen zijn bang dat Iran hiermee nucle aire wapens ontwikkelt. Noord-Korea staat familiebezoek toe Zuid-Koreanen zullen hun Noord-Koreaanse familiele den weer kunnen bezoeken. De autoriteiten in Pyong yang hebben daarmee inge stemd. Dat hebben persbu reaus uit beide landen ge meld. De eerste ontmoeting is op 19 september in het Noord-Koreaanse toeristen oord Kumgang. Dat stelden president Herman Van Rompuy van de Europese Raad en voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commis sie in een gisteren gepubliceerde verklaring. Het tweetal riep de re gering en de oppositie in Egypte op van geweld af te zien en de dia loog te hervatten. De situatie in Egypte komt van daag ook aan de orde tijdens een bijeenkomst in de Tweede Kamer, loël Voordewind (Christenunie) heeft vertegenwoordigers van de Egyptische gemeenschap en le den van andere fracties uitgeno digd over de kwestie te praten. Bij het Internationaal Strafhof in Den Haag demonstreerden gister middag een paar honderd men sen tegen de gewelddadige onder drukking van betogers van de Moslimbroederschap, waaruit de afgezette president Mohamed Mursi is voortgekomen. Zelf wa ren leden van de Moslimbroeder schap aanvankelijk van plan zon dag in de Egyptische hoofdstad Cairo te betogen. Maar uiteinde lijk lieten ze dat voornemen uit veiligheidsoverwegingen varen. Bij gewelddadigheden verspreid over het land zijn zaterdag in Egypte 79 mensen gedood. Circa 550 anderen raakten gewond, vol gens regeringscijfers. Bij de con frontaties tussen veiligheidsdien sten en aanhangers van de Mos limbroederschap zijn in de afgelo pen week ruim achthonderd do den gevallen. CAIRO - Aan de Zes Oktoberbrug in het centrum van Cairo hangt een spandoek waarop staat dat het leger, de politie en het Egyptische volk dezelfde doelen nastreven: het uitroeien van terreur. De drie partijen vormen volgens het span doek één hand. Iets verderop, blok keren legertanks de ingangen naar het Tahrir-plein en houden bewa pende soldaten met een nors ge zicht voorbijgangers in de gaten. Het geweld waarin veiligheidsdien sten en aanhangers van de verdre ven president Mursi zijn verwik keld, lijkt inmiddels het hele land te overspoelen. In Cairo blijven veel winkels overdag gesloten en na de avondklok zijn de anders zo drukke straten van de stad totaal uitgestorven. Als je niet met ons bent, dan ben je tegen ons, is het credo van de staat. Om dit idee van eenheid en een gemeenschappelijke vijand te bekrachtigen, worden alle zeilen bijgezet. Staatsmedia dragen hun steentje bij, maar ook media die voorheen als onafhankelijk te boek stonden, lijken te worden meegesleept in dit discours. Zo laat de populaire televisiezender ONtv gedurende zijn programme ring herhaaldelijk beelden zien van de ontruiming van het protest van de Mursi-aanhang bij de Ra- baa el-Adawiyya-moskee waarbij afgelopen woensdag meer dan zes honderd doden vielen. De beelden worden begeleid door een deuntje van Rocky, de bekende Amerikaan se filmserie. Toch zijn er ook andere geluiden, al zijn ze nog zacht. Adham Abdal- lah, een 30-jarige grafisch ontwer per volgt de ontwikkelingen via in ternet vanuit zijn leunstoel. „Ik ben het niet eens met de militai ren", zegt hij, „maar ik ben ook geen aanhanger van Mursi, inte gendeel. Wat mij betreft zijn het le ger en de Moslimbroederschap bloeddorstige instituties die scha delijk zijn voor Egypte. Ik distanti eer me dus van allebei." Abdallah staat niet alleen in zijn af keer van de twee dominante par tijen in de Egyptische politiek. Toen couppleger generaal Abdel Fattah al-Sissi op 26 juli aan Egyp- tenaren vroeg de straat op te gaan om hem een mandaat te geven 'ter reur' te bestrijden, zonderden een honderdtal activisten zich af op het Sfinx-plein in het oosten van de hoofdstad om zich uit te spre- -ken tegen de broederschap en het leger. Sindsdien staat de beweging bekend als het derde plein. Publicist Aalam Wassef is een van de drijvende krachten achter het idee. „De term derde plein is sym bolisch", stelt hij. De eerste twee pleinen, het leger en de broeder schap domineren eigenlijk al de cennia de Egyptische politiek. Het derde plein is de revolutie die bei den afwijst. Op dit moment is die stroming vrijwel monddood ge maakt door het leger. De veilig heidsdiensten laten zien hoe ver ze bereid zijn te gaan om mensen angst aan te jagen. We zijn er ech ter nog altijd. Weliswaar in de mar ge, maar we leven nog." Het is moeilijk in te schatten hoe groot de aanhang van het derde plein precies is. Maar volgens Was- Vandaag staat ze voor de jury van de New Yorkse rechtbank op ver denking van harassment (lastigval len) en van stalking in the third de gree. Dan hebben we het over het belagen van meer dan twee men sen. Het zou gaan om Buiter, zijn vrouw en zijn volwassen kinde ren. Na het verbreken van hun relatie zou Buiter Mees verschillende ma len verzocht hebben te stoppen met contact zoeken. Volgens de aanklacht van Buiter - die topeco noom is bij de Citigroup-bank - ging ze gewoon door. Mees zou in twee jaar meer dan duizend be richten hebben gestuurd aan Bui ter en zijn familieleden. Vervol gens zou hij haar volgens de New Yorkse kranten een officiële cease and desist brief hebben gestuurd. Dat is belangrijk, zo weet advo caat John Carney, die al in ver schillende stalking-zaken in New York verdachten heeft vertegen woordigd. „Zo'n briefis een voor waarde om later een stalking-aan- klacht te kunnen indienen", zegt Carney. „Je moet kunnen bewij zen dat je echt geen contact meer wilde." De zaak van Mees en Buiter is vol- Proces wegens stalking begint vandaag. Mees laat zich verdedigen door een topadvocaat gens Carney voor New Yorkse be grippen niet bijzonder. Er komen hier jaarlijks honderden van dit soort zaken voorbij, zegt hij. „Er wonen hier veel beroemde men sen. Bijna elke filmster heeft wel een stalker." De eerste stalkingswet van de Ver enigde Staten kwam in 1990 in Ca- lifornië tot stand nadat actrice Re becca Schaeflfer, bekend van de te levisieserie My Sister Sam, werd vermoord door een fan. Robert Bardo had eerst talloze malen te vergeefs geprobeerd Schaeflfer bij de tv-studio te benaderen. Toen hij haar thuisadres had achter haald, schoot hij haar dood. Dreigen met geweld is een essen tieel onderdeel van de Amerikaan se stalking-wetten. Pas dan wordt harassment volgens advocaat Car ney stalking. Carney: „Bij Mees en Buiter gaat het om een kleine vrouw tegenover een veel grotere man. Fysieke dreiging is dan al moeilijker hard te maken. En zo'n mailtje over zo'n vliegtuig, wat zegt dat? Je vrouw kan ook wei eens zeggen: 'Ik kan je wel ver moorden.' Dat wil niet zeggen dat ze ook echt een keukenmes pakt. Het zal aan de jury zijn om over die mailtjes te oordelen." Heieen Mees leek tijdens haar voorarrest geen geld te hebben om de borgsom van 5.000 dollar te betalen. Nu laat ze zich verte genwoordigen door een van de be kendste advocaten van de stad: Ira London. Hij is een levende legen de van in de 80 inmiddels, aldus Carney. „Hij heeft veel beruchte beursfraude- en moordzaken ge daan en werd twee keer bekroond tot topadvocaat van de stad. Aan haar verdediging zal het niet lig gen." Mees kan maximaal een jaar ge vangenisstraf krijgen, maar Car ney vermoedt dat het blijft bij de vier nachten voorarrest. „Als ze belooft niet meer in Buiters buurt te komen." RIO BRAVO BRANTFORD Prinses Diana LONDEN TEHERAN LONDEN CAIRO - De Europese Unie gaat zich de komende dagen beraden op de betrekkingen met Egypte. Het sa menwerkingsverband van 28 lan den zal maatregelen nemen die moeten bijdragen aan de beëindi ging van het geweld en de hervat ting van het democratisch proces in het Arabische land. 'Derde plein kan door onze correspondent Dirk Wanrooij Publicist Aalam Wassef door onze correspondent Mathijs Rotteveel NEW YORK - Ze stuurde per email foto's van een dood vogeltje en wenste dat het vliegtuig van haar ex, econoom Willem Buiter, uit de lucht zou vallen. Hoewel dit geen ernstige feiten lijken, hebben ze econome en publiciste Heieen Mees ernstig in de problemen ge bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6