26 Landgoederen in plaats van akkers Brugdelen 'Netkous' op transport 25 mille geïnd bij controle Dorpsenquête over Kats BEVELANDEN en THOLEN 17 Op Landgoed Kogelhofstaat misschien wel het meest bijzondere huis van Zeeland. Zomercruise RIJN MOEZEL KRAS. NL kamperland - Midden in de pol der staat een glazen huis. Een gla zen huis op betonnen pootjes. Het huis vormt het hart van Land goed Kogelhof dat deels publiek toegankelijk is. De deuren van het huis blijven echter dicht. Letter lijk en figuurlijk. Architect Paul de Ruiter laat we ten dat hij niet meewerkt aan pu bliciteit: zijn opdrachtgever wil dat niet. Bij landschapsarchitec ten Bosch Slabbers, het bureau dat het landgoed om het huis ont wierp, klinkt hetzelfde geluid: we willen graag iets vertellen, maar het mag niet en dat respectern we. En toch is er weinig geheim zinnigs aan het Landgoed Kogel hof: wie door het hek stapt, kan zo een rondje over het terrein lo pen. Halverwege staat een vrien delijk bord: privéterrein; daar moet de bezoeker de bocht om, een bocht die ruim uitzicht biedt op het ongewoon moderne huis, zeker voor Zeeuwse begrippen. De villa zeifis een attractie voor architectuurliefhebbers: een ultra modern huis op een grote V-vor- mige betonnen poot en een beton nen schacht die toegang biedt tot de kelder; de wanden van de villa zijn volledig van glas, het gebouw is doorzichtig; de mensen binnen moeten een adembenemend uit zicht op de polder en de einder hebben; wandelaars zien op hun beurt de bewoners in hun huis heen-en-weer lopen. Vanuit de verte valt het groenige glas weg te gen de bomen achter het huis. Onder het huis, verborgen in de lichtglooiende heuvel waar het op staat, is een garage waar zes auto's en een traktor inpassen. Daar zit ook een badkamer en een kan toor, met een raam net boven het wateroppervlak. Het huis iS volle dig zelfvoorzienend: op het dak liggen zonnecellen, er is een ei gen windmolen en warmte wordt opgeslagen in de grond. De bewo ners stoken bij met hout dat ge wonnen wordt uit eigen tuin. Het landgoed is openbaar - dat is een vereiste voor wie gebruik maakt van de subsidiemogelijkhe den die nieuwe landgoederen bie den - maar uitnodigend is het niet. De ingang - een stalen hek - zit aan de kant van de Ruiterplaat- weg, een weg waar auto's hard rij den en waar geen parkeermoge- lijkheden zijn. Er heen wandelen valt niet mee. Het is dan ook rustig op het ter rein. Aan de voorkant, achter de wal met nog jonge boompjes, loopt een pad in lassovorm door lage struiken en grasland. Een ko nijn hipt er vandoor. Achter het huis verandert het landgoed van karakter: hier staan rijen abelen in strakke formatie op geknipt gras met klaver. Voor de villa is een grote rechthoekige vijver met een familie schreeuwende Nijl- ganzen als bewoners, het water loopt als een grote letter Z door richting de Jacobadijk; hier wordt het allemaal iets wilder, met riet kragen langs de oever. De eigenaar, bedenker en bewo ner kocht het land in 2006. Het landgoed was toen nog landbouw grond. Hij kreeg toestemming om er een huis te bouwen mits het terrein als natuurgebied werd in gericht: inmiddels zouden er vol gens de architect 71.000 bomen op het terrein staan - een getal dat gezien de omvang van het ter rein en een snelle telling schrome lijk overdreven lijkt. Maar wat geeft het; Landgoed Kogehhof is betoverend. Onder bepaalde voorwaar den is het mogelijk om van landbouwgrond een nieuw landgoed, met één of meer huizen, te maken. Er is een specia le regeling voor de aanleg van nieuwe landgoederen. Nieuwbouw in het buitengebied wordt meestal afgeremd: landgoe deren mogen worden aangelegd onder voorwaarde dat de bebou wing wordt gecompenseerd door nieuwe natuur, meestal een bos of een parkachtige omgeving. Maximaal een hectare van het to tale terrein mag worden afgeslo ten voor privégebruik. Op een landgoed mag meer dan één huis worden gebouwd, maar het hoeft niet. Veel grondeigena ren maken van die gelegenheid ge bruik om kosten voor de aankoop en de aanleg van het landgoed te rug te verdienen. Voor bezitters van een landgoed zijn allerlei sub sidiemogelijkheden, onder meer voor de aanleg van de beplanting. Op dit moment wordt vlakbij Yer- seke, tegen het natuurgebied de Yerseke moer aan, een landgoed ontwikkeld: daar worden drie wo ningen gebouwd: een hoofdhuis en twee kleinere villa's. Het oude huis dat bij de oorspronkelijke boerderij hoorde, wordt ook ver kocht. De akker- en weilanden die bij het voormalige boerenbe drijf horen, worden omgevormd tot natuurgebied. NIEUWDORP - Vanaf de kade van VDS Staal- en Machinebouw in Vlissingen-Oost vertrok zaterdag een speciaal transport richting Rotterdam. De twee door VDS vervaardigde brugdelen met de beeldende naam 'Netkous' voor De Groene Verbinding werden op een ponton gereden voor versche ping naar de Waalhaven in Rotter dam. Het Nieuwdorpse bedrijf vervaardigt voor dit project ook de 'Koedoodbrug', inclusief detail- engineering en conservering. De ze wordt begin 2014 gemonteerd. De Groene Verbinding, een pro ject van de Stadsregio Rotterdam, is de brug die Rotterdam-Zuid verbindt met het nieuwe recreatie gebied 'het Buijtenland van Rhoon'. In de vangrail door graan op de weg Twee auto's zijn zaterdag rond 05.15 uur tegen de vangrail ge botst op de toerit van de Post weg naar de Sloeweg en de A58 bij 's-Heerenhoek doordat er los graan op de weg lag. Een vrachtwagen moet het verlo ren zijn door een losgeraakte laadklep. De politie is op zoek naar de chauffeur van de graan- wagen. Vleermuizen zoeken in de Zwaakse Weel Met gids Kees Verweel van Na tuurmonumenten kan er zater dag 24 augustus met een 'batde tector' gezocht worden naar vleermuizen in de Zwaakse Weel. De detector maakt de vleermuisgeluiden voor men sen hoorbaar. De tocht begint bij het informatiepunt aan de Zwaaksedijk 5 te Kwadendam- me om 20.30 uur: 0113-644044. Belgische duikers stropen 13 kreeften Twee Belgische sportduikers zijn vrijdag betrapt in Stavenis- se met dertien gestroopte kreef ten. De politie zag de mannen van 41 en 62 jaar rond 16.00 uur bezig op de Oosterschelde. In de haven van Stavenisse werd het visnet in beslag genomen. De kreeften zijn teruggezet. De mannen krijgen een boete die justitie zal bepalen. Bachconcert op orgel in de Grote Kerk Organist Eric Quist geeft zater dag 24 augustus een Bachcon cert op het Van Damorgel in de Grote- of Onze Lieve Vrouwe- kerk te Tholen. Hij speelt be werkingen van orgelkoralen, zoals 'Wer nur den lieben Gott laftt walten', 'Nun danket alle Gott" en Fantasia und Fuge in G moll. Het duurt van 14.30 tot 15.00 uurToegang is gratis. De grote verkeerscontrole bij Colijnsplaat, die de politie en Belastingdienst donderdag hiel den, heeft bijna 25.000 euro aan achterstallige belastingaf drachten opgeleverd. Dat meldt de politie. In totaal werden bij de controle op de Eerste Deltaweg tussen 13.30 en 23.00 uur vijfduizend voer tuigen gecontroleerd. De belas tingdienst nam 25 automobilis- ten apart, wat resulteerde in het leggen van zestien beslagen en een inbeslagname van een voer tuig. Ter plaatse werd 24,804 euro geïnd. De politie trof nog een automobi list (52) uit de gemeente Reimers- waal aan die te veel gedronken had. Dat was niet voor het eerst, daarom kreeg hij een bon van 607 euro, een rijverbod van drie uur en een melding bij het CBR. Wat zijn de sterke kanten en de mindere zaken van het wo nen in Kats: die vraag stelt de PZC-redactie aan de Katse- naren. Op de website van de PZC kunnen zij in acht vragen weergeven wat zij de kracht van Kats vinden, wat er scheelt aan het dorp en welke kwestie meer aandacht mag hebben van de PZC-redactie. De redactie Bevelanden en Tho len van de PZC houdt alle dorpen in hun gebied tegen het licht. Nu de zomervakantie voorbij is, pakt de redactie de reeks weer op. Reageren kan schriftelijk: PZC re dactie Goes, postbus 162,4460 AD Goes of rechtstreeks op de websi te: www.pzc.nl/enquete. Reacties moeten uiterlijk vrijdag 30 augustus binnen zijn. MAANDAG 19 AUGUSTUS 2013 de polder? door Nadia Berkelder hectare is het land goed Kogelhof bij Kam perland. Het grootste deel is openbaar. ft 'S-HEERENHOEK KWADENDAMME COLIJNSPLAAT STAVENISSE THOLEN KATS INCLUSIEF daagse riviercruise per MS Prinses Christina busreis 7 nachten cruise alle maaltijden aan boord Populair vaarprogramma en bijzonder gunstige vaartijden! Het MS Prinses Christina vaart in september vanuit Keulen een prachtige route. Ontdek onderweg prachtige Duitse stadjes zoals Andernach, Cochem en Boppard Maar ook Rüdes- heim, Koblenz en Königswinter passeren de revue. U boekt deze 8-daagse cruise al vanaf slechts 599, inclusief busreis en alle maaltijden aan boord! Het MS Prinses Christina*** beschikt over o.a. een gezellige salon met dansvloer, bar, deels overdekt zonnedek en een sfeervol restaurant. Klantbeoordeling een 7,2! Sep. 8 669 - gegarandeerd vertrek Sep. 22 €599 Prijzen zijn p.p. o.b.v. 2-p.hut benedendek. Zie www.kras.nl/91048 I Het eerste brugdeel staat al op de ponton terwijl het tweede deel op z'n plaats wordt gereden, foto Lex de Meester waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57