Ryanair op ramkoers met belangenclub piloten ii We beginnen met entertainment en sport Daarmee gaan we de zender opbouwen it Fox is een sterke partij. Het bedrijf komt om de drie grote weg te drukken 4 BINNENLAND TV-ZENDER Fox International Channels begint vandaag zonder veel tamtam met een nieuwe, gratis tv-zender. Eikenprocessierups veel minder te zien In grote delen van het land zijn er dit jaar minder eiken- processierupsen. Waar schijnlijk zijn door de hitte veel nesten ondergronds ge gaan omdat het in de bo men te warm werd. Daar door werden ze niet opge merkt en opgeruimd. Ook werden ze gegeten door vo gels. De komende weken zul len de processievlinders massaal uitvliegen om zich voort te planten, meldt het Kenniscentrum Eikenproces sierups op natuurbericht.nl. Verwarde man 'schiet' op agent In Den Bosch is zaterdagmid dag een verwarde 52-jarige man aangehouden omdat hij twee, naar later bleek on geladen en onbruikbare, pis tolen op het hoofd van een agent richtte. Hij haalde de trekker over. De agenten wa ren op een burenruzie afge komen en probeerden hem zijn wapens te ontfutselen. Geen geitjes in wei op de verpakking Verscheidene grote fabrikan ten van geitenkaas gaan 'mis leidende' plaatjes van geiten in de wei van hun verpak king halen. Dat heeft Wak ker Dier bekendgemaakt. „In werkelijkheid staan vrij wel alle geiten op stal. De meeste fabrikanten hebben hun verpakkingen aange past of zullen dat doen." Lichaam jongen (12) gevonden Het lichaam van de Neder landse jongen die sinds don derdag in Noorwegen werd vermist, is zaterdagavond ge vonden. De 12-jarige jongen werd gevonden op ongeveer 150 meter van de plek waar hij in een snelstromende ri vier viel. Hij was met zijn moeder en broer op vakan tie. 28 aanhoudingen op dancefeest Een grote drugs- en wapen controle onder bezoekers van het dancefestival Deci bel outdoor-festival in Hilva- renbeek heeft zaterdag tot 28 arrestaties geleid. De aan gehouden festivalbezoekers waren onder meer in het be zit van drugs of hadden ge probeerd op illegale wijze het terrein op te komen. AMSTERDAM - Bijna geruisloos be gint Fox International Channels vandaag met een nieuwe Neder landse televisiezender: Fox. Op het open net welteverstaan, dus niet betaald zoals het geval is bij de meer bekende Fox Sport Eredi visie en Fox Sport International. Met praatprogramma's over sport, eigen tv-series en films wil het Amerikaanse bedrijf onder lei ding van mediamagnaat Rupert Murdoch een plek veroveren in de Nederlandse huiskamer. Vol gend jaar hoopt het de samenvat tingen van de eredivisievoetbal wedstrijden uit te zenden, nu nog in handen van de NOS. Het is alweer even geleden dat een nieuwe 'general interest'-zen- der zich aandiende. De laatste was Talpa, die in 2005 met veel bombarie begon, maar er na twee jaar alweer mee op hield. Hoeveel rustiger gaat de lancering van Fox nu. „We beginnen met sport en entertainment, net als RTL7 en Veronica. Daarmee gaan we de komende jaren de zender opbouwen", vertelt directeur Ray mond van der Vliet van Fox Inter national Channels. „Daarvoor heb ben we de mensen achter én voor het scherm nodig. Samen met de kijkers zal de zender groeien." Maar dat de zender een blijvertje is, daar is hij van overtuigd. „We zijn hier voor de lange termijn." Dus mogen de andere mediabe drijven van hem hun borst natma ken. Nu nog wordt de markt gedo mineerd door RTL Nederland (RTL 4, 5,7 en 8), SBS Broadcas ting (SBS6, Nets en Veronica) en de Nederlandse Publieke Omroep (Nederland 1, 2 en 3). Samen in nen ze een groot deel van de recla me-inkomsten a 962 miljoen eu ro. „Daarnaast heb je nog heel veel kleine exploitanten zoals Via com (MTV, Comedy Central) en Discovery Networks (Discovery, TLC). Die zijn goed voor 27 pro cent van alle tijd dat we televisie kijken, maar niet voor een even zo groot deel van de advertentie- gelden", vertelt Menno van Leeu wen, sectoranalist bij ABN Amro. Ook de Nederlandse tv-wereld voelt de recessie. De advertentie markt krimpt, vorig jaar nog met 5,4 procent. „Fox komt met kleine stappen op de markt. Het becon curreert in eerste instantie de klei nere exploitanten", denkt Van Leeuwen. „Maar je hebt het wel over Fox. Dat is een sterke partij, zowel qua programmering als qua geld. Het bedrijf komt niet om klein te blijven maar om de drie grote weg te drukken." Fox International Channels is we- reldwijd actief, onder meer in de Verenigde Staten, Engeland, Ja pan, Chili en Spanje. Het is onder deel van News Corporation, het op twee na grootste mediaconglo- meraat van de wereld. Het is niet voor het eerst dat Fox het vizier richt op de Nederland se televisiemarkt. Het heeft hier al 'special interest'-zenders zoals National Geographic en 24Kit- chen. En eerder, in 1998-1999 en 2000-2001, zond het al eens uit onder de naam Fox8. Die algeme ne zender scoorde onvoldoende. „Fox was in die tijd een heel ande re organisatie", vindt Van der Vliet. „We hebben nu een naam over de hele wereld, dat was toen niet. Destijds gingen we voor de kansen die zich voordeden, zon der dat daar een doordachte strate gie achter zat. Nu zijn de ingre diënten om een zender op te bou wen wél aanwezig." Desondanks wil hij geen ver wacht marktaandeel noemen. „Als ik nu zeg binnen twee jaar 15 procent, dan weet ik dat dat wei nig reëel is. Maar onze horizon ligt verder dan die twee jaar." Fox is vanaf vandaag beschikbaar voor klanten van UPC en Ziggo op kanaal 11. Bij KPN is Fox te vin den op kanaal 14, nu nog alleen voor abonnees met interactieve te levisie. Bij CanalDigitaal staat Fox op kanaal 52 (HD) en 58 (SD). Ook liet de maatschappij een ac count van de pilotengroep op Facebook blokkeren. De RPG is met steun van meerde re pilotenbonden opgericht om de cultuur binnen Ryanair te ver beteren. In de paar weken dat de club bestaat, heeft naar eigen zeg gen meer dan de helft van de Ryanairpiloten zich aangemeld. De organisatie richt zich op het omstreden veiligheidsbeleid bij de Ierse prijsstunter. De veilig heid staat volgens de RPG onder druk doordat 75 procent van de pi loten niet in dienst is van de vlieg maatschappij. De 'kleine zelfstan digen' hebben een nul-urencon- tract. Critici krijgen minder werk, en hebben dus minder inkomen. Het ontslag van bestuurslid en ge- zagvoerder Goss heeft formeel te maken met een tv-optreden. Goss uitte bij het Britse Channel 4 zor gen over de handhaving van vei ligheidsregels. Volgens RPG-voor- zitter Evert van Zwol had Goss het daarbij niet eens specifiek over de Ierse prijsstunter. Ryanair zelf ziet dat anders. Volgens woordvoerder Robin Kiely van Ryanair heeft Goss eerder schrifte lijk richting zijn werkgever ver klaard dat hij zich geen zorgen maakt over de veiligheid binnen het bedrijf. Nu hij op tv het tegen deel beweerde, is dat reden voor ontslag, vindt de zegsman. Goss wordt nu juridisch bijge staan door de RPG. De club wordt door de Ierse vliegmaatschappij echter niet erkend. Volgens zegs man Kiely is de RPG een publici- teitsmachine van de vakbonden van concurrerende vliegmaat schappijen. Ryanair verwijst daar bij naar de leiding van de RPG die voor het overgrote deel be staat uit piloten van andere maat schappijen. Zo is voorzitter Van Zwol piloot bij de KLM. Van Zwol: „Ik wil als voorzitter zo snel mogelijk plaatsmaken voor een Ryanair-piloot. Maar zo lang dat bedrijf critici ontslaat, is het moeilijk iemand voor die func tie te vinden." Dat Ryanair het Facebook-ac- count van de RPG liet blokkeren, vindt Van Zwol een 'flauwe peste rij'. De belangenclub heeft een nieuw account op Facebook gezet, dat vooralsnog bereikbaar blijft. WAGENINGEN Eikenprocessierupsen DEN BOSCH AMSTERDAM OSLO HILVARENBEEK Sluwe Fox dient zich door Freke Remmers illustratie Mark Reijntjens Raymond van der Vliet, Fox Menno van Leeuwen, ABN Amro O door Paul Bots AMSTERDAM/DUBLIN - De oprich ting van een belangenvereniging voor Ryanair-piloten is slecht geval len bij de leiding van de Ierse vlieg maatschappij. De eerste Ryanair-pi- loot die recent werd gekozen tot het bestuur van de Ryanair Pilot Group (RPG), John Goss, is na een dienstverband van 26 jaar op straat gezet. De eerste Ryanair-piloot die werd gekozen in het bestuur van de RPG is na 26 jaar op straat gezet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4