Vissen in zee is heel wat anders dan in de rivier 42 ZOMERKRANT ZOME CASTEN Jl FP en OMi KMHtt Wie: Ina en Jan van Kamp Uit: Noordrijn-Westfalen, Duitsland Een jong stel wordt vergezeld door twee honden die op een kleedje uit de zon lig gen. Het zijn Ina en )an van Kamp uit Noordrijn-Westfalen in Duitsland. De toeristen verblijven in een 'bed and breakfast' in Geersdijk. Ze verblijven een kleine week in Zeeland. Het stel houdt van vissen, maar in zee hadden zij dat nog nooit gedaan. Vandaar de keuze om naar Zeeland te komen. „En voor de omgeving natuurlijk", zegt Ina. Normaal gesproken brengen Ina en lan hun vakanties door op een boot, maar Ina wilde graag op het vaste land een keer vakantie vie ren. „De laatste keer op een boot werd ik ontzettend zeeziek", vertelt ze. Vorig jaar zijn ze op een boottocht in Friesland ge weest en bijna elk jaar gaan ze rondom Nijmegen op vakantie. „Ik ga graag vissen bij De Maas", zegt Jan. „Nu wilden we Zeeland een keer ontdekken, weer eens iets anders." Het zeevissen gaat ze nog niet zo goed af. „Dit is nieuw voor me, maar ik blijf probe ren", zegt Jan lachend. „Ik ben vissen in rivieren ge wend, maar dit is toch anders." De vakantiegangers spenderen hun vrije uren ver der op het strand en wandelen vaak met Reyko en Timida, hun twee honden. Meer weten? Kijk op: www.pzc.nl/zomerkra nt Tips? U kunt ons mailen: zomer@pzc.nl Sporten is niet altijd jezelf in het zweet werken tot je er bij neervalt. Uitdaging en ontspanning kunnen op andere manieren samengaan, zoals bij de 'toeris- tenschieting' in Aardenburg. Zomerkrantverslag- geefster Nouriya Kaur deed ook een poging. e moet er niet alleen goede ogen voor hebben, maar ook een vaste hand." Noël van de Wijnckel geeft ons een kijkje achter de schermen van het handboogschieten. Noël is griffier van hand booggilde Sint Sebastiaan te Aardenburg. Dit gilde houdt in de maanden juli en augustus een toe- ristenschieting. Nee, dat is niet schieten óp toeristen, maar schie ting dóór toeristen. „Zelf ben ik meer dan twintig jaar actief in het boogschieten", vertelt Noël. Dat verklaart gelijk waarom hij z<* veel over de sport weet te vertel len. Sport? Ja, handboogschieten is een erkende sport. „Volgende maand doen we in België mee met de Europese kampioenschap pen." Wat maakt het handboogschieten zo leuk? „Het is voornamelijk de ontspanning. Als je het vaker be oefent, word je steeds competitie ver. Dan wordt het een uitda ging." En een uitdaging is het zeker. Van avond gaan we schieten op een staande wip. Dat is een achten twintig meter hoge, verticale paal met aan het uiteinde 'vogels' die je moet raken. Wees gerust, het zijn geen echte vogels. Uiteindelijk gaat iedereen voor de 'hoogvogel', dat is het pluimpje dat het allerhoogst zit. Sommigen nemen genoegen met het 'klein spel', het laagste pluimpje. Wij zijn vandaag al tevreden met alles wat we raken. Als het maar niet een hoofd van een omstander is. Maar zelfs dan hebben we een vo gel geraakt. Al is het dan wel een 'pechvogel'. We nemen plaats naast de staan de wip. Van dichterbij lijkt het in eens veel hoger. Een gevoel van hoogtevrees dringt zich op. Of kan dit niet als je zelf op de grond staat? Het voelt in ieder geval wel zo. Een boog in de hand, aanspan nen, even vasthouden en schieten maar! Nou, die pijl komt aardig in de buurt van de 'vogels', vinden wij zelf. Aan het gelach van de er varen schieters te horen, denken zij er anders over. De toeristen staan gelukkig wel aan onze zijde. De PZC-fotograaf beantwoordt het gelach van de ervaren schie ters. Hij schiet... en ja, hoor. Hij heeft meteen een 'kleinspel' te pakken! „Hoe doe je dat?!" Her en der roept zijn resultaat bewonde ring op. „Ik heb het weieens eer der gedaan", zegt hij laconiek. Van een afstand is goed te zien wie geoefend is en wie hier als toerist vertoeft. Er zijn vanavond wel opvallend veel jongeren aan wezig. Noël: „We hebben erg weinig jeugdleden, en het worden er al leen maar minder. Bij de toeris- tenschieting zijn er meer jonge ren aanwezig, maar als gilde heb ben wij er vijf." Vijf jeugdleden voor bijvoorbeeld voetbalclubs is niet veel, maar voor een sport als handboogschieten is het aardig wat. Sint Sebastiaan is geen vereni ging, maar het enige handbooggil de in Nederland. „We zijn in 1433 opgericht en dan mag je jezelf nog een gilde noemen." Bij deze woorden verandert de houding van de griffier. Hij is er duidelijk trots op. „Zie je die twee jongens daar?" Noël wijst naar buiten. Daar staan twee jonge jongens met beide een boog in hun hand. „Zij deden vorig jaar mee met de toeristen- schieting. Zij vonden het zo leuk dat ze besloten om lid te worden. En zie je die mevrouw hier? Dat is hun moeder en zie je die me neer tegenover haar? Dat is de opa. Hij doet nu ook aan hand boogschieten!" Wat een gezellig heid. Noël knikt. „Handboogschie ten is ook een gezelligheidssport. Je komt samen, beoefent de sport, drinkt samen wat en praat wat." Met vierenzeventig leden, waar van vijftig actief, is Sint Sebasti aan een groot gezelschap. Gezel schap, want dat is de indruk die je krijgt als je het veld van dit gil de betreedt: mensen die ontspan nen met elkaar zitten te kletsen, maar ondertussen de schieter goed in de gaten houden. Aan de andere kant van het veld zitten wat mensen aan tafel met een pintje in de ene hand en een boog in de andere. Ja, het moet wel in evenwicht blijven alle maal. EP Waar: Neeltje Jans door Meike Coppoolse Wie niet vaak schiet, is al blij met het kleinspel door Nouriya Kaur Het begon als een avondje uit. In middels is deze familie Luteijn ver slingerd aan het handboogschie- ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42