Klap komt hard aan, maar biedt ook kansen 'Aanpak overlast water kost 750 miljard' Op zoek naar artiesten in het wild tijdens Lowlands-safari IN HET NIEUWS 3 ir bewus Het wegvallen van 3.500 vierkan te meter de Bijenkorf in winkel centrum De Barones is een klap voor het imago van de stad Breda, maar de schade is te overzien. Dat zeggen zowel wethouder Cees Meeuwis van Economische Zaken als Jos Koniuszek, voormalig voor zitter van het Retail Platform Bre da. Meeuwis vindt het besluit van de Bijenkorf-top 'verschrikkelijk'. „Maar het hangt al een paar jaar boven de markt. De directie wil dat de Bijenkorf bijzonder is. Een attractie. Bij zo'n status horen geen kleine filialen. En met de Fy- ra zit je vanuit Breda in een uur in Amsterdam. Dat vinden ze om de hoek", zegt Meeuwis. De wethouder maakt zich geen grote zorgen over leegstand, ook al staat al 125.000 vierkante meter aan winkels in Breda leeg. „De im pact is te overzien", zegt hij. „Er zijn sterke A-merken zoals Pri- mark en Forever 21 die niet kun nen wachten om een grote win kel in Breda te openen. Waarom zouden ze er niet voor kiezen om zich te vestigen in de oude win kel van de Bijenkorf?" Woordvoerder Iris van der Veen van FNV Bondgenoten noemt de sluiting van de vijf filialen 'een grote klap voor het personeel', maar erkent ook dat het eraan zat te komen. „Geruchten over de sluitingen gingen al meer dan een jaar. We hebben de Bijenkorf her haaldelijk om opheldering ge vraagd maar ze wilden niet reage ren." Van der Veen stelt dat het perso neel op dit moment te maken heeft met 'een kwalitatief goed so ciaal plan'. Dat loopt echter dit jaar af. „We gaan ervan uit dat dit plan van kracht blijft." Dat blijkt uit berekeningen die de Wereldbank heeft gepubliceerd in het vakblad Nature Climate Change. Onderzoekers van de We reldbank hebben berekend dat 136 havensteden in 2005 4,5 miljard euro kwijt waren aan schade die het water had aangericht. Zij on derzochten de actuele en toekom stige risico's voor de steden en hielden rekening met drie scena rio's: geen stijging van de zeespie gel in 2050, een stijging met 20 centimeter en een stijging met 40 centimeter. Daarna werden de kosten als gevolg van de schade berekend. Behalve door de stij ging van de zeespiegel kan de wa teroverlast ook toenemen door gronderosie en bevolkingsgroei. Het meeste risico loopt het Chine se Guangzhou, dat tegen Hong kong ligt. Als er geen maatregelen worden genomen, zal de schade daar tot 2050 jaarlijks bijna 10 mil jard euro zijn. Om een kostenex- plosie door waterschade te voorko men moeten de havensteden ruim 250 miljoen euro per jaar uit trekken voor maatregelen tegen het water. Zo zal de Egyptische stad Alexandrië aan de Middel landse Zee de kades flink moeten verhogen als de zeespiegel inder daad tientallen centimeters stijgt. Natuurlijk heeft het dit weekend op Lowlands vooral gedraaid om de muziek. Pop, rock en een stort vloed aan dance-acts bepalen het beeld van het driedaagse festival in de Flevopolder. Maar er is meer. Veel meer. Zowel voor feest gangers als bollebozen. Zo biedt de Lowlands University op zaterdag plek aan minister Jeroen Dijsselbloem en de dag er voor aan ex-minister Ernst Hirsch Ballin. Beiden grijpen de kans om eens met de Lowlandspopulatie in gesprek te gaan. De laatste is thans hoogleraar mensenrechten en constitutioneel recht. Hij is er met zijn formele voorkomen een opvallende verschijning. Een groot contrast met de negen jaar oudere bluescrack Seasick Steve, die een paar tenten verderop zijn jonge toehoorders de beginselen van de blues uitlegt. Het gaat op Lowlands over recht en onrecht, maar ook over de eco nomische crisis en de toekomst van de euro. En wie een nog expli cieter politiek statement wil ma ken, gaat naar de Amnesty Inter national-stand, waar je op de kop van de Russische president Poe- tin kunt meppen met een hamer naar keuze. Ook voor homorech ten in Rusland is er ruimte op Lowlands. Naast een klap op de klein uitgevallen kop van Jut ('al tijd prijs'), moet er natuurlijk ook een petitie ondertekend worden. Zoals ieder jaar heeft Lowlands enkele noviteiten. Wie genoeg heeft van drukte en herrie, zoekt zijn heil in de Bie-bieb, waar je kij kend over de oneindige polder, wordt voorgelezen door een vrien delijke voorleesjuf. Maar ook is er een Backstage Safa ri, een ultieme mogelijkheid om het festival vanachter de normali ter hermetisch gesloten hekken te bekijken. Een reis naar het onbe kende, aangeboden door reisopera tor Shoestring. Zaterdagmiddag ontstaan voor de Backstage Safari in een vijftig jaar oude tourbus lange rijen. Deepa en Koen uit Breda en Astrid en Mirjam uit Rotterdam zijn erva ren Lo'wlands-bezoekers, maar nog nooit backstage geweest. Na tuurlijk hopen ze tijdens de rit ('Best spannend, hoor') enkele ar tiesten te kunnen ontdekken. In een gezelschap van twintig nieuwsgierigen, die allemaal voor deze reis een paspoort met foto hebben laten maken, stappen ze het busje in. Onder de klanken van Gerard Jolings Ticket to the 7Yopics verdwijnt de touringcar achter de hekken en steken reislei ders Jeroen en Leonard van wal met hilarische commentaren. De safari ('Hebben jullie wel een goe de verzekering afgesloten, men sen?') brengt het gezelschap via de catering voor artiesten ('Ja mensen, hier wordt wat zalm ver stouwd') naar de achterzijde van het hoofdpodium, de Alpha. Daar zijn op dat moment The Op- posites bezig met hun voorberei dingen, maar helaas vangen de sa faritoeristen geen glimp van de beroemdheden op. Wel wordt ach ter de kolossale tent een groepsfo to gemaakt. Terwijl de podium bouwers geamuseerd het reisge zelschap aanschouwen, baant het oude dieseltje zich een weg tus sen de containers met voedsel, steigers, lichten en snoeren. Na een kwartier zit de safari er weer op. Een leuke ervaring, oordelen de reizigers. Maar volgend jaar mag de bus best nóg dieper de ar tiestenjungle in. MAANDAG 19 AUGUSTUS 2013 niet voor warenhuis www.sjaak2oefctsjakies.al BREDA - In de steden waar de Bijen korf gaat verdwijnen, komt dat nieuws hard aan. WASHINGTON - De Wereldbank waarschuwt dat de kosten voor de bestrijding van wateroverlast snel zullen toenemen. Als er geen maat regelen worden genomen, zoals het versterken van de dijken, zul len de jaarlijkse kosten tegen 2050 zijn opgelopen tot 1 biljoen dollar (750 miljard euro). door Erik Krebbers BIDDINGHUIZEN - Het jaarlijkse festi val Lowlands is veel meer dan mu ziek. Politici zoeken er contact met jongeren. En het publiek mag 'back stage'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3