Maatschappelijk sausje over WK WK ATLETIEK 24 SPORT Door liesblessure geplaagde sprinter verbijt de pijn en knokt zich naar twee finales. Hij was de superster, uiteraard. Met Usain Bolt in het deelnemers veld is de rest bij voorbaat tot een optreden in zijn schaduw veroor deeld. De Jamaicaan zet nu een maal de toon, altijd en overal. Zélfs als hij wordt gediskwalifi ceerd op de 200 meter, zoals tij dens de vorige WK-aflevering twee jaar geleden in het Zuid-Ko- reaanse Daegu. Die schandvlek poetste Bolt twee jaar na dato in het Loezjniki-stadion in Moskou weg, nadat hij vorige zomer tij dens de Olympische Spelen in Londen al de ontstane twijfel de kop had ingedrukt. Hij heerste za terdagavond als vanouds op de 200 meter, net als vorige week zondag op de halve afstand. Zon dag dirigeerde hij bovendien de estafetteploeg naar winst. Alleen: het aangekondigde wereldrecord op de langste sprintdiscipline bleef ver buiten bereik (19,66 se conden). Misschien was het maar beter ook. Want had Bolt zijn blufpo ker (als eerste sprinter de barrière van negentien seconden slechten) bewaarheid, dan had hij daarmee ongewild de argwaan gevoed. Nu bleef de achterdocht uit, hetgeen voor de recent door dopingschan- dalen achtervolgde moeder aller sporten een godsgeschenk was. Dat er sowieso geen mondiale grensverleggingen vielen te note ren, illustreerde allerminst spor tieve armoede. Het WK was, zo als de Nederlandse delegatieleider Joop Alberda het omschreef, 'van een hoog niveau, waarbij op diver se onderdelen wereldrecords wer den aangetikt'. Het silhouet dat meer dan ooit aan de prestaties van Bolt tipte, was die van diens landgenote Shelly-Ann Fraser-Pryce. Zij kopi eerde voor het eerst zijn volledige resultatenreeks en die in totaal zes gouden medailles onderstreep ten nog maar eens de ongeëve naarde status van sprintnatie Ja maica. Reputaties van een trits andere olympische kampioenen moch ten bij dit WK dan sneuvelen, niet die van Mo Farah. De Brit met Somalische wortels, met machtsgrepen op de 5000 en 10.000 meter dé held bij de Spe len in eigen land, onderstreepte andermaal dat de Ethiopische do minantie met het sportieve ver scheiden van Haile Gebrselassie en Kenenisa Bekele is doorbro ken. De koningen zijn dood, leve de koning. Dat winnaars hun triomftochten uitbundig vieren, bewees Ezekiel Kemboi. De Keniaanse steeplelo- per, de olympisch kampioen die zijn wereldtitel prolongeerde, trakteerde het publiek op een wil de, exotische dans. Zijn hanen kam completeerde het plaatje. Dat introvert uit is en extravert in de mode, is te danken aan Bolt. Zijn swingende en opzwepende stijl werd in de afgelopen vijfjaar gemeengoed. Alleen: Bolt zelf ge droeg zich ingetogener dan voor heen, in woord en gebaar. Gaf hij daarmee als trendsetter een sig naal voor de nabije toekomst af? Zich roeren deed Jelena Isinbaje- va daarentegen als geen ander. Eerst door na drie jaar van presta- tieverval zich weer als de diva van het polsstokhoogspringen te pre senteren. In haar afscheidswed- strijd - al zou het ook een 'sabbati cal' kunnen worden, hield ze een slag om de arm - regeerde de pu bliekslieveling als in haar beste ja ren. Ze oogstte met die suprema tie een ovationeel applaus van de chauvinistische toeschouwers, maar voor vele anderen donderde ze naderhand van haar voetstuk. Met het verdedigen van de in in ternationaal verband fel bekriti seerde antihomowetgeving deed de Russin veel stof opwaaien. Niet alleen van onder meer Ame rikaanse zijde werd ze gekapit teld, maar ook vanuit het eigen kamp leek ze te worden be schimpt. Zij het dan alleen op sub tiele wijze. Ksenia Ryzjova en Tatjana Firova omhelsden elkaar op de voor laatste wedstrijddag innig en kus ten elkaar vol op de mond, zowel na hun winstaandeel in de 4x400 meter estafette als tijdens de prijs uitreiking op het podium. Om geen straf voor 'homopropaganda' te riskeren, verzegelden ze nader hand hun lippen. Niettemin: voor het aangezicht van de wereld was het 'statement' gemaakt. MOSKOU - Blij. Het woord ligt doorgaans op de lippen van Chu- randy Martina bestorven. Met een guitige blik in de ogen, een aanste kelijke lach en het stralend witte gebit met de gouden rechterhoek- tand met inscriptie 'c' luidt zijn mantra steevast 'ik ben blij'. In het slotweekeinde van het WK at letiek bezigde de sprinter echter veelvuldig een ander woord: pijn. Al regeerde uiteindelijk toch de blijdschap, nadat de Oranje-cap tain die kwelling had verbeten en zich naar twee finales had ge knokt. Optimisme mag dan de brandstof voor Martina zijn, vrijdag besefte hij dat ook bij hem de tank leeg kan raken. In zijn ogen ligt alles wat menselijk mogelijk is binnen zijn bereik, maar ditmaal moest ook de 29-jarige routinier na de se rie en halve finale op de 200 me ter erkennen dat hij tegen de gren zen van zijn fysiek was aangelo pen. Het protesterende lichaam, of gedetailleerder gezegd het te gensputterende linkerbovenbeen, baarde hem zorgen. „Ik doe m'n best, meer kan ik niet doen", tem perde hij de verwachtingen voor de eindstrijd, waarvoor hij zich niet rechtstreeks maar als tijdsnel- ste van de nummers drie van de drie halve finales had geplaatst. De tijd van 20,13 seconden kon Martina zaterdagavond niet op nieuw noteren, zelfs niet benade ren. In de race die Usain Bolt won (19,66) en waarin diens landge noot Warren Weir (19,79) en de Amerikaan Curtis Mitchell (20,04) hem naar het ereschavot vergezelden, bleef Martina als nummer zeven op 20,35 steken. De sluimerende liesblessure leek zich te hebben gewroken en de es tafetteploeg op de 4x100 meter dreigde het zondag zonder hem te moeten doen. Een ijsbad, de fy siotherapeut, het 'machientje' dat zijn spieren verder losmaakt en een goede nachtrust wendden echter het onheil af. Martina kwam een etmaal later in actie en toonde zich de ware kopman door de Oranje-ploeg naar de fina le te loodsen; een eindstrijd waar in - na de diskwalificatie van Groot-Brittannië - het kwartet Brian Mariano, Martina, Liemar- vin Bonevacia en Hensley Paulina in een tijd van 38,37 seconden naar de vijfde plek snelde. Dit tot opluchting én vreugde van Marti na. Lachend: „Ik moet die inmid dels bekende zin tóch weer uit spreken: Ik ben blij." Niet alleen Martina telde zijn ze geningen. Ook Joop Alberda, tech nisch directeur ad interim bij de atletiekunie, was in zijn nopjes. Negen dagen topatletiek had, van uit Nederlands perspectief, gere sulteerd in de beste WK-eindsco- re in de dertigjarige historie. En dat stemde tot tevredenheid. Volgens de puntentabel, een optel som van podiumplaatsen en top- achtklasseringen, was er een to taal van 24 uitgerold. Dat was vier punten hoger dan in 2005 in Hel sinki. In die vergelijking moet wel een voorbehoud worden gemaakt: destijds werd polsstokhoogsprin ger Rens Blom wereldkampioen en veroverde kogelstoter Rutger Smith zilver, ditmaal won ver springer Ignisious Gaisah zilver en pakte zevenkampster Dafne Schippers het brons. De vijfde positie voor tienkamper Eelco Sintnicolaas, plus de finale plaatsen voor Susan Kuijken (acht ste op 5000 meter), Martina en de estafettemannen maakten daaren tegen het verschil tussen toen en nu. Echecs waren er ook, twee in het bijzonder. Discuswerper Erik Cadée faalde in zijn vierde WK op rij en mag zich inmiddels ach ter zijn oren gaan krabben. De A-status van sportkoepel NOCNSF dreigt hij aan het einde van het jaar kwijt te raken en dat zal zeker voer voor discussie zijn binnen de bond waar het werp- nummer als speerpunt geldt. Het uitstappen van de aan rug en lies geblesseerde marathonloper Mi chel Butter was eveneens - in let terlijke en figuurlijke zin - pijn lijk, maar zal een minder kriti sche evaluatie opleveren. Alberda liet zich niet tot een gron digere analyse verleiden. Wél sprak hij zijn vertrouwen in het beleid uit. „De Nederlandse atle tiek is veelbelovend, zeker als we de scherpte er inhouden en de at titude nog beter wordt. Calime- ro-gedrag vertonen, is ook ner gens voor nodig. Nieuwe talenten drijven boven als we de juiste blokken blijven stapelen." Martina is toch weer blij De Russinnen Kseniya Ryzhova (links) en Tatyana Firova maken een state ment na het winnen van de 4x400 meter estafette, foto Yuri Kadobnov/AFP door Marco Knippen MOSKOU - Bij het WK werden in ne gen dagen 47 gouden medailles uit gereikt. Niet alleen het eremetaal beklijfde. Show vermengde zich met drama, maar bovenal werd de atletiekhoogmis met een maat schappelijk sausje overgoten. Een terugblik. door Marco Knippen Tom Dumoulin (rechts) en de Tsjechische eindwinnaar Zdenek Stybar in actie op de Kapelmuur, op weg naar de fi nish tijdens de laatste etappe van de Eneco Tour. foto Bas Czerwinski/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24