SPORT Ajax herstelt zich in klassieker van nederlaag tegen AZ dankzij twee goals van Kolbeinn Sigthorsson. ude Stats www.pzc.nl/rudistats Tom Dumoulin kan wiel van Zdenek Stybar niet houden Zeeuwse dartbond probeert zich weer op de kaart te zetten AMSTERDAM - Ajax-Feyenoord (2-1) had zondagmiddag veel weg van een maaltijd die bij de eerste happen verrassend lekker smaakt, maar daarna toch snel koud aan de kant geschoven wordt. In de kwaliteitsarme klassieker kon Feyenoord heel even een vuist ma ken, nam Ajax voor rust de regie over en zakte het niveau van de twee rivalen in de tweede helft naar een bedenkelijk niveau. De thuisploeg bleef toch gewoon overeind, omdat de eveneens ma tige opponent de kracht en fines se miste om Ajax echt in de hoek te drijven. Ajax herstelde zich met de over winning van de nederlaag een week eerder in Alkmaar tegen AZ (3-2). De aartsrivaal uit Rotter dam werd echter nog wat dieper de put in geduwd en staat na drie speeldagen puntloos onderaan. Toch lijkt na de slechtste competi tiestart ooit geen sprake van pa niek. De nederlaag tegen PEC Zwolle (2-1) was teleurstellend, het kansloze verlies tegen FC Twente (1-4) volgens Ronald Koe man logisch met negen tegen elf. „Ik heb nu weer een team gezien dat er alles aan wilde doen", zei de trainer. „Van de komende vijf competitiewedstrijden spelen we er vier thuis. Feyenoord moet weer Feyenoord worden." Koeman hield zich mede vast aan de sterke openingsfase, waarin Ajax geen ruimte kreeg om te voetballen. Dat Graziano Pellè ver volgens na zes minuten ook nog voor 0-1 zorgde, was mooi meege nomen. Na ruim een kwartier was Feyenoord de grip echter al grotendeels kwijt op het slecht be speelbare veld. „Bij ons ontbrak in het begin de scherpte", vond Ajax-trainer Frank de Boer. „Het leek wel of we dat doelpunt van Feyenoord nodig hadden om in de wedstrijd te komen." Hij zag een half uur lang een heel goed Ajax, dat aan een totale om singeling begon. Alleen doelman Kenneth Vermeer keek van een af standje toe en zag dat de laatste pass of het laatste tikje een paar keer ontbrak. De gelijkmaker hing in de lucht en kwam uitein delijk vanaf de penaltystip. Viktor Fischer ging na een duel met Ruud Vormer naar de grond, Kol beinn Sigthorsson schoot onberis pelijk raak. Dat scheidsrechter Kuipers de strafschop gaf, was later voer voor discussie. Had Vormer de Ajacied wel geraakt? Een belangrijkere vraag was echter waarom Vormer in het strafschopgebied ineens re delijk onstuimig de Deen kruiste. En zo konden tijdens de klassie ker meer vragen worden gesteld over de keuzes die spelers maak ten. Knullig balverlies, lopen met de bal, miscommunicatie; deze Ajax-Feyenoord verdiende het stempel 'topper' niet. Het bleke spel van Bojan Krkic, de mislukte acties van Fischer bij Ajax, het ge brek aan kwaliteit bij Feyenoor der Lex Immers en het missen van de juiste vorm bij Jordy Cla- sie; het kwam in de Arena alle maal bovendrijven. En wat deed Joris Mathijsen bij de 2-1 van Ajax? Na de voorzet van rechts back Ruben Ligeon kon Sigthors son vrij inkoppen, omdat Mathij sen te laat was. Omdat Ajax daarna verzuimde door te drukken, bleef Feyenoord in leven. Steeds kenden de Am sterdammers nonchalante fases, waardoor Feyenoord ineens weer de ruimte kreeg om te voetballen. Alleen deed de ploeg daar heel weinig mee. Het duel had bij mo menten iets weg van de lamme te gen de blinde en maakte duidelijk dat Ajax een serieus probleem heeft als het Toby Alderweireld en/of Christian Eriksen nog kwijt raakt. De Boer: „Natuurlijk willen we ze houden. Maar iedereen weet hoe het werkt in de voetbal lerij." Feyenoord heeft geen regisseur zo als Eriksen. De topscorer staat daardoor heel vaak op een eiland en dat leidde tot geklaag bij de wandelende Pellè, die zich voorin onbegrepen voelde. Ook met de debuterende invaller Samuel Arm- enteros naast hem werd Feye noord nauwelijks dreigend. Toch leek Feyenoord in blessuretijd nog een kans op de gelijkmaker te krijgen, uit een corner. De onkun de werd echter geïllustreerd door Tonny Vilhena. De jonge midden velder besloot de corner snel kort te nemen, waardoor de kans ver keken was. Het moment paste perfect in het beeld van de klassieker, die Ajax verdiend won zonder te overtui gen. Scoren tegen Noad'67 is voorportaal van Feyenoord 1 WIELRENNEN DARTS Feyenoorder Ruud Vormer is zich van geen kwaad bewust, maar scheidsrechter Björn Kuipers weet het zeker: Vormer heeft Viktor Fischer in het strafschopgebied onreglementair gevloerd en de straf die daarop staat is een strafschop. Daaruit maakte Kolbeinn Sigthorsson namens Ajax de gelijkmaker, foto Olaf Kraak/ANP Feyenoord dieper in de put door Barry van der Hooft MAANDAG 19 augustus 2013 V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21