4 Recordaantal aanmeldingen UCR 1 Vlaggetje S 14 ZEELAND ONTPOLDERINC NATUURHERSTEL WESTERSCHELDE brieven Anti-ontpolderaars zijn verrast over Gery De Cloedts dreigement dat er meer onder water moet als de Hedwige verdwijnt. Royal Vrede Aarde Sportvissers maandag In de moestuin waar ik af en toe ben en soms ook wel eens een handje toe steek, ziet het er, nu het au gustus is, mooi uit. De kleuren worden dieper en veel dingen zijn uitgegroeid en rijp geworden. De uien die in slagorde staan, zijn nu dik en rond en kunnen met wat moeite de grijze klei grond uit De uien zijn erg goed en hard en je barst meteen in tranen uit als je ze middendoor snijdt. Courgettes nemen belachelijke vormen aan. De meeste bessen zijn eraf, maar hier en daar blinkt nog een vergeten rood besje. De kruisbessen zijn al lang tot een rode zoetzure door zichtige gelei verwerkt. Er is veel moois te zien: niet al leen groenten, maar ook bloe men: goudsbloemen, afrikaan- tjes, donkerrode dahlia's. De meeste tomaten zijn nog groen. Eén vleestomaat is rood, maar is aangevreten, ik denk door een rat. Een rat lust wel een rijpe tomaat en heeft scher pe tandjes. Er zijn natuurlijk meer dieren te vinden in de moestuin. Spin- nen hebben hun eerste oefenin gen achter de rug en hebben al dikke buikjes. Er zijn vlinders: koolwitjes na tuurlijk, maar ik zag ook een vuurvlindertje met een mooi roodkoperkleurig randje. Ik verbaasde me erover, want de tijm was al uitgebloeid. Wonderlijk zijn de wegen van de evolutie. Het regende niet veel de laatste tijd en dat bete kent: water geven. Zeker ook aan de bonen, want die zijn nu aan de beurt. Sommige groeien omhoog en worstelen zich langs bamboestaken die een paar meter hoog zijn. Wat een groeikracht! De stokbonen zijn soms al groot, maar hun steeltje is sterk. Boven in zo'n holle bam boestok stak ik een tijdje gele den een Zeeuws vlaggetje. Luc- tor et Emergo staat erop. Mis schien had ik zo'n vlaggetje daar niet moeten plaatsen. Daar waar het vlaggetje wappert, groeien de bonen niet tot bo venaan de stok. Ze houden zich NlEUW-NAMEN - Magda de Feijter van actiecomité Red Onze Pol ders 'schrikt ervan'. Anti-ontpol- deraar Gert-Jan Minderhoud 'staat ervan te kijken'. Hans Fran ken van De Levende Delta 'kan zich niet voorstellen dat ie het meent'. Maar ze begrijpen wel dat Gery De Cloedt zich zo getergd voelt door de gang van zaken rond zijn Hertogin Hedwigepolder dat hij uitroept 'als mijn polder ten on der gaat, dan moet dat ook maar gebeuren met andere polders die ooit zijn genoemd om te worden ontpolderd'. De Feijter, die in de Zeeuws-Vlaamse Eendragtpolder woont: „Ik sta er wel van te kijken dat hij deze conclusie trekt." Minderhoud, die boert in de Everingepolder op Zuid-Beve land, gaat er niet van uit dat de an ti-ontpolderaars het gevaar nu in eens van twee kanten hebben te duchten: van de Vogelbescher ming én van hun medestander tot dusver De Cloedt. „Zijn in vloed op eventuele ontpoldering in het middengebied is beperkt. He gei de De pe Ha kei de rot stt Co wa nu bri aai mt m. Het is alsof ze bang zijn van dat vlaggetje en daarom niet goed groeien. Ergerlijk is het steeds meer opko mend zogenaamd gedoe met ko ninklijke zaken. Mensen die er mee van doen hebben, noemen zich dan royalty-watcher of royal ty-specialist. Al afgezien van dat Engelse taalgebruik, moet je hier toch ook wel bijzondere kwalitei ten en/of opleidingen voor geno ten hebben. Nu kwam ik door Fri so's dood de term tegen van 'des kundige op gebied van koninklij ke begrafenissen'. Wat moet je hier al dan niet voor gedaan heb ben? Ik zou deze man de Engelse term 'royal funeral specialist' ge ven, want dan doet hij echt mee. Mogelijk kan hij dan bij de "dean" van onze Roosevelt-academie nog een korte kopstudie op dit onder werp volgen. Dan weet hij zeker dat hij bij een volgende kroning mee in de zaal mag tussen als die hemels kijkende royalties. Hij is dan immers geaccrediteerd, zoals dat heet. En misschien krijgt hij nog zo een lintje na afloop. Een droevige dag voor getroffen families en de Israëlische samenle ving om de vrijlating van de Pales- tijnen uit Israëlische gevangenis sen. Dat er in de loop van jaren een veelvoud aan onschuldige Pa- lestijnen doodgeschoten zijn, daar wordt niet over gesproken. In Israël lopen mensen rond, die met een glimlachend gezicht ver tellen dat ze Palestij nen doodge schoten hebben. Daarvan zit er geen enkele in een Palestijnse ge vangenis. Op facebook is een film pje te zien uit Gaza, 2008/2009, gemaakt door het IDF. Een vrouw komt met een witte vlag haar huis uit en loopt naar buiten. Even later wordt ze neergeknald. Een gejuich gaat er op. Zelfverde diging noemen ze dat. Zoals Rob bert Soeterik van de week zei op de radio, is het een te eenzijdig beeld om alleen oog te hebben voor de gevoelens van de Joods-Is- raeliers en niet ook voor die van de Palestijnen, die zich verzetten tegen de nu al 65 jaar durende be zetting. Voor het eerst een Oranjetelg in de aarde begraven, staat er in de krant naar aanleiding van de be grafenis van prins Friso. Prinses Marianne, dochter van koning Willem I, werd in 1883 in Erdin- gen begraven.....in de aarde. Johan Dobbelaar Gouwestraat 42, Terneuzen Planten hinderen sportvissers. Het moet niet gekker worden dat vissers gaan lopen klagen dat ze last hebben van planten. Snap niet wat de sport is van een vis in een haak te laten bijten om hem vervolgens door het water te sleu ren. Vis wijzer, vis niet! NIEUW-NAMEN - Morgen begint de inspraakprocedure over de uitwer king van het politieke besluit de Hertogin Hedwigepolder te ont- polderen. Het rijksinpassingsplan waarmee de bestemming land bouwgrond wordt veranderd in getijdenatuur, het dijkverleggings- plan, de analyse naar de effectivi teit van de kosten, het plan voor de manier waarop de polder zal worden ingericht en een bijbeho rend milieueffectrapport, liggen van 20 augustus tot en met 30 sep tember ter inzage. Gedurende die tijd kunnen zienswijzen worden ingediend, schriftelijk of monde ling. Het is de laatste kans voor particu lieren en organisaties om iets van de ontpoldering van de Hedwige polder te vinden. Nadat staatsse cretaris Sharon Dijksma van Eco nomische Zaken en minister Me- lanie Schultz van Haegen van In frastructuur en Milieu de ziens wijzen hebben verwerkt en de plannen definitief hebben vastge steld, is alleen nog beroep bij de Raad van State mogelijk. Die weg is evenwel alleen te bewandelen door degenen die eerder een zienswijze over de ontpolderings- Van de vierhonderd studenten die in Middelburg wilden komen studeren, zijn er net als vorig ja ren tweehonderd toegelaten. „Ze zijn geselecteerd op motivatie en op brede belangstelling", zegt dean Barbara Oomen. UCR heeft actief nieuwe studenten gewor ven op internationale studiebeur zen. Oomen: „We beginnen steeds meer naam te maken. On ze oud-studenten doen het daar naast heel goed." Onder de nieu we studenten zijn relatief veel stu denten van buiten Europa, onder meer uit Sudan, Oekraïne en Ne- pal. De aankomende UCR-eerstejaars studenten Middelburg maken van af vandaag kennis met hun nieu we school en woonplaats. Studen tenvereniging RASA houdt een in troductieweek met verschillende activiteiten voor de nieuwko mers. Er zijn feesten en quizzen in Mid delburgse cafés, een sportdag en vrijdag doen de studenten spelle tjes in de binnenstad. Als afslui ting eten de eerstejaars samen pannenkoeken op het Abdijplein. De officiële opening van het aca demisch jaar is op 28 augustus in de Nieuwe Kerk in Middelburg. pla hel vai Aa gei po Hc Na pa: ne re 1 Wim Hofman M 'Dat kan Gery De r C door Ben Jansen Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Als gevolg van afspraken met Vlaanderen moet Nederland 600 ha estuariene natuur rond de Westerschelde herstellen. De provincie Zeeland is verantwoordelijk voor 295 ha in het Midden gebied, dat globaal door de trajecten van de (voormalige veerdiensten) wordt begrensd. In verdrag van 2005 genoemde polders Project in voorbereiding (totaal 303 ha) Polders Middengebied '---C Vlissingen Hoofdplaatpolder 38 ha 2013-2014 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Jan Op het Veld Zwanenlaan 25, Kamperland Corrie van der Hart Vronesteijn 46, Oostkapelle Dominique du Fossé Hartogsweg 14, Scherpenisse Breskens Waterdunen 52 ha natuurherstel 2012-2015 Laatste kans om iets van d MIDDELBURG - University College Roosevelt (UCR) in Middelburg heeft voor komend studiejaar een recordaantal van vierhonderd aan meldingen binnen gekregen. Dat zijn ongeveer honderd studenten meer dan in de vorige studiejaren. BRI Bri bei br; eei vai Ko De ne bal aai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14