El Juntacadaveres laat bandoneon dansen op beats zeeland nazimer festival ZEELAND NAZOMER FESTIVAL 23 Douwe Bob, die in 2012 werd uitgeroepen tot beste singer-songwriter van Nederland, mag dit jaar het Nazomerfestival afsluiten. In de zomer van 2012 leek het alsof een nieuw poptalent uit de lucht kwam val len. Douwe Bob (Posthuma) etaleerde in de eerste editie van Giel Beelens 'Beste Singer-Songwriter van Nederland' zijn karaktervolle stem, goede liedjes en een opval lende identiteit. Beetje Beatles, country, pop, americana en liedjes die beklijven. Niemand kon eromheen: Nederland had er een zanger en schrijver bij die alles heeft om in de eredivi sie van de popmuziek een rol van betekenis te spelen. Douwe Bob ging met die erkenning aan de slag, verzamelde muzikanten met een reputa tie om zich heen en kon aan 'een mooie plaat' werken. Want ook nog maar net twintig en op gedoken uit het niets was die droom er al veel langer en kleurde muziek van jongs af aan zijn leven. Wachten op het moment dat wensen in vervulling gaan ligt niet in zijn aard. 'Why wait for a fallin' star, when you can just shoot one down', zingt hij in zijn autobiografische song Born In A Storm van het gelijknamige de buutalbum dat in mei dit jaar uitkwam. Een statement dat aansluit bij de carpe diem-filoso- fie die vaak in zijn teksten in zijn eerste verza meling tijdloze liedjes terugkeert. 'Een opstapje', zo noemt Douwe Bob zijn in de vorige zomer behaalde titel 'Beste Sin ger-Songwriter' van Nederland'. „Daarna moet je jezelf blijven bewijzen." Er lag al een contract om een album te maken naar eigen in zicht. „Het schrijven van nieuwe songs gaat ook gewoon door. Er is altijd wel inspiratie, ze ker als er veel gebeurt zoals in het laatste jaar. Dat zorgt ook voor verandering, want het le ven gaat door. Het heeft me in ieder geval ge sterkt om op mijn manier aan die droom ver der te werken." Met muziek bezig zijn is er altijd al geweest. Eerst klassiek piano, daarna jazz en steeds meer de kant op van popmuziek. Als zoon van Simon Posthuma, grondlegger van designteam The Fooi waarmee hij eind jaren zestig in Lon den voor onder andere The Beatles werkte, lag de fascinatie voor de sixties voor de hand. „Toch heb ik die muziek vooral zelf ontdekt. Net als country, bluegrass, jarenzeventigrock en verhalende singer-songwriters. Die muziek neem je mee als je zelf gaat schrijven, net als de muziek waarmee je opgroeit of die je onder weg tegenkomt. Op de een of andere manier liggen die genres dichtbij en kan ik me daar het beste in uitdrukken." Dat laat hij duidelijk horen op zijn album. Er liggen heel wat verwijzingen naar die muziek stijlen, maar door de invulling en arrangemen ten zet Douwe Bob daar zijn eigen handteke ning onder en brengt dat tijdloze karakter naar het hier en nu. Op Born In A Storm krijgen de songs vaker een gepolijste vorm. „De kunst is om niet te lang bij te schaven. Soms klinkt iets goed vanaf het begin. Ik neem dat vaak al op en luister bij het uitwerken regelmatig terug om dat oorspron kelijke gevoel en idee vast te houden. Een rauw randje hoort bij mijn muziek, ook als het intieme kleine liedjes zijn." Op het album worden de uptempo nummers met volledige band afgewisseld met enkele kleine juweeltjes. Kleine verhaaltjes over soms grote thema's die doorgaans altijd een positie ve draai krijgen. Het leven in de spotlights en op de podia be valt hem, de droom die uitkwam. Daarvan wil Douwe Bob zo lang het kan genieten. Stilstaan bij succes is niets voor hem. Blijven schrijven van goede songs is zijn antwoord. Zo simpel is het. Pluk de dag en omarm het leven. Combineren van muziekgenres is niet nieuw. En alles is mogelijk. De band El Juntacadaveres - opgericht in Antwerpen in 2009 - bewijst het opnieuw door een link te leggen tussen Argen tijnse tango, jazz, rock en hiphop. De tango geeft daarin de richting aan. De bandoneon die danst op het ritme van beats en breaks waaromheen woorden in een 'flow' een verhaal vertellen. Dat verhaal komt van de Argentijn se bandleider, componist, saxofonist, bandoneonspeler en zanger Enrique Noviello. Begin dit jaar verscheen het verrassende debuutalbum De Platino van Juntacada veres. Enrique Noviello ontdekt de tango in Europa. „In Argen tinië werkte ik als jazzmuzikant. De saxofoon was mijn instrument, Charlie 'Bird' Parker mijn grote voorbeeld en bebop mijn muziek. Ik zocht meer vrijheid in het mu siceren en dacht die in Amsterdam te vinden. Daar ont moette ik muzikanten uit Antwerpen die met dezelfde ideeën rondliepen. Ik ging met ze mee en vond in die stad ook een publiek dat nieuwsgierig was naar nieuwe invalshoeken. We speelden veel crossover en zo ontdek te ik ook de bandoneon en muzikanten die de tango als basis hadden voor hun muziek." Vooral het geluid en de ziel van de bandoneon brachten Noviello naar de volksmuziek uit zijn geboorteland. Hij kwam naar Europa op het moment dat in Parijs zijn landgenoot Eduardo Makaroff met het Gotan Project de traditionele tango naar het domein van rock en pop leid de. Als liefhebber van soundscapes, jazz, gypsy en swing ging Noviello met die elementen aan de slag. „Geen mu ziek uit machines, maar een echte band. Dat zorgde voor een rockbezetting en zo konden we ook hiphopelemen ten toevoegen." Noviello en zijn zeven muzikanten creëren daarmee hun eigen triphopvariant van de tango. Melancholie en tristesse smelten bij El Juntacadaveres samen met de hardheid van het moderne leven. De bandnaam komt van een roman (De lijkenverzamelaar) uit 1964 van de Uruguayaanse schrijver Juan Carlos Onetti, ook al een ro de draad in de.verhalen die Noviello wil vertellen. „Het is een roman over een man met een droom, iemand die gelooft in het onmogelijke. Daarvoor moet je onconven tionele beslissingen nemen, nieuwe wegen zoeken zon der je hart en ziel te verliezen. Dat sluit aan op de ma nier waarop wij met muziek omgaan". di 27 aug t/m zat 7 sept ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 Douwe Bob: „Een rauw randje hoort bij mijn muziek." foto jean-Pierre Jans Pluk de dag en omarm het leven door René de Dreu Douwe Bob, zaterdag 7 september, Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Voorprogram ma: Geert The Chiefs (20.30 uur). Prijs: 17,50 (CJP/65+ 15). door René de Dreu El Juntacadaveres, donderdag 5 september, Abdijplein, Mid delburg. Aanvang: 21.00 uur. Voorprogramma: Tuxedo Ban- dido (20.30 uur). Prijs: 10,-. El Juntacadaveres. foto Michel Hakim

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 99