zeeland naz mer festival Dansbaarheid telt bij Amsterdam Klezmer Band ZEELAND NAZOMER FESTIVAL 19 De Belgische formatie No Angry Young Man brengt eigenzinnige popmuziek, waarop bas en synthesizers samengaan met klassieke instrumenten. di 27 aug t/m zat 7 sept De bandnaam is geënt op de uit spraak van Bob Dylan uit 1969: 'I don't want to protest any more. I never said 1 was an Angry Young Man'. „We vonden de naam in de eerste plaats goed klinken", zegt cellist Pie ter Hulst. „Ook de idee dat Dylan liever had dat ze naar zijn muziek zouden luisteren zon der overal bijbedoelingen achter te zoeken, vonden wij knap. De teksten op onze nieuwe plaat Paris Rains zijn zeer belangrijk, maar de muziek ook. Een goed evenwicht tussen deze twee is wat wij zelf appreciëren in de platen die we kopen." De kern van No Angry Young Man (NAYM) bestaat uit zanger en gitarist Jeroen Van Ham, cellist Pieter Hulst en pianist Johan Loeckx. Op hun albums en tijdens concerten wordt het instrumentarium door gastmuzikanten uit gebreid met onder meer viool, hobo en klari net. Popmuziek met klassieke instrumenten? Feit is dat de heren tijdens hun studie aan het conservatorium een stevige basis legden in de klassieke muziek. „Veel - bijna alles - van wat je nu hoort is ooit al gedaan in de klassieke muziek", aldus Hulst. „We leerden elkaar op deze manier kennen en klank en kleuren van de nieuwe songs zitten bij ons gewoon in het bloed. Het is geweldig hoe een song van een demo kan uitgroeien tot iets veel groter doordat je het passende arran gement eronder gaat bouwen. Samenwerken met Werner Pensaert, producer van K's Choi ce, was hiervoor een geweldige ervaring. Als we nu naar de nieuwe nummers luisteren, zien we deze studio-ervaring nog steeds voor ons. Werner was het trouwens die ons uitdaag de om nog verder te gaan in wat we voordien deden: popmuziek met klassieke instrumen ten zoals de cello, of samenwerken met gast muzikanten op viool, trombone, contrabas, kla rinet en hobo." De drie kernmuzikanten van NAYM schrijven muziek en brengen die vaak mee naar de stu dio. „Jeroen Van Ham vertaalt de klanken in de juiste woorden. Johan Loeckx is iemand die meer dan wie ook weet hoe iets door de spea kers zal klinken." Zelf zet Hulst de klassieke touch van de mu ziek naar zijn hand. „Met de juiste arrange menten. En zonder te vergeten dat onze grote vriendenkring in Brussel ervoor zorgde dat er bijna dertig man meewerkte aan Paris Rains. We zijn enorm trots op het resultaat." Hulst geeft aan dat het genre dat NAYM speelt en de achtergrond ervan, al langer in trek zijn. „Mensen geraken het beu dat iedereen met de juiste trucjes in de studio een plaat kan ma ken. Je hoeft zelfs niet meer te kunnen zingen. Zelfs dat kan een computer in jouw plaats. Het is echter niet zo makkelijk om een album met karakter te maken. Over dit laatste deden wij bijna vier jaar." In Middelburg zal een mix klinken van nieu we songs en ouder werk. „We hebben ook nog wat verrassingen in petto, maar hier gaan we nu niet meer over zeggen. Dan moeten de mensen zelf maar komen luisteren." Een optreden van de Amsterdam Klezmer Band betekent feest. Ze hebben geen drummer maar spelen alsof er een drummer aan boord is. Dans baarheid staat hoog in het vaandel. Dinsdag 3 september treden ze op tijdens het Zeeland Nazomerfes tival. Klezmer is van oorsprong Joodse bruiloftmuziek maar herbergt tegenwoordig een veelvoud aan genres, waaron der Balkanmuziek. De Amsterdam Klezmer Band mengt deze stijl met ingrediënten als ska, punk en zelfs een en kele rap. „Dit gaat organisch. Er is eigenlijk nooit echt over nagedacht", zegt saxofonist Job Chajes. „Wij schrij ven onze eigen muziek en daarin sluipen ongemerkt de muzikale ideeën die we overal en nergens oppikken." De band speelt immers veel en eigenlijk op alle grote fes tivals nationaal en internationaal, van de Zwarte Cross in de Achterhoek tot Rusland en Brazilië. Wat staat er nog meer op het verlanglijstje? „De nieuwe cd gaat voor een deel onze wensen qua samenwerking vervullen. Daar kan ik nu verder nog niet zo veel over vertellen", zegt Chajes. „Verder staan we overal voor open. En we willen natuurlijk overal graag spelen. Hoog op ons lijstje staat het Franse overzeese departement lie de La Réunion, want daar is onze trompettist al eens ge weest. En hij zegt dat het er heel mooi is. Verder willen we graag terug naar Brazilië, want we vonden het eten, de sfeer en de muziek daar echt geweldig." Vorig jaar kwam het livealbum Mokum uit, naar aanlei ding van hun 15-jarig bestaan. Maar, zoals altijd heeft de band plannen volop. „Wij zijn op dit moment met twee dingen bezig. Allereerst de theaterproductie Benja, waar in wij rondom onze (eigen) muziek het verhaal Benja van de Oekraïense schrijver Isaak Babel vertellen. Daar naast werken wij aan een nieuwe cd. Deze muziek gaat, net als een van onze vorige albums (Remixed), onze mu ziek uitbreiden met een elektronisch of anderszins saus je" Met de nummers van dit nieuwe album gaat de Amster dam Klezmer Band in 2014 ook uitgebreid op tournee. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 Pop op klassieke instrumenten No Angry Young Man, met Johan Loeckx, Pieter Hulst en Jeroen Van Ham. door Mischa Beckers No Angry Young Man, dinsdag 3 september, Ab dijplein, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Voor programma: RASA-festival (zowel pop- als klas sieke muziek door studenten University College Roosevelt, 19.00 uur). Toegang gratis. door Mischa Beckers Amsterdam Klezmer Band, dinsdag 3 september, Abdij plein, Middelburg. Aanvang 22.00 uur (na afloop van het op treden van No Angry Young Man). Toegang gratis. Amsterdam Klezmer Band, met rechtsachter saxofonist Job Chajes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 95