Nostalgie kleurt Nazomerzingen en -dansen zeeland naz mer Festival ZEELAND NAZOMER FESTIVAL 15 Ilse DeLange verzorgt dit jaar het openingsconcert van het festivalhart: het Abdijplein in Middelburg. Het is deze zomer precies vijftien jaar geleden dat het grote pu bliek haar leerde kennen, dankzij de hits I'm Not So Tough en World Of Hurt. Ilse DeLange staat echter niet uitgebreid stil bij dit jubileum. „Ik ga gewoon door, maar er zijn wel momenten dat ik op bank zit en me realiseer wat er alle maal is gebeurd. Of als je herinneringen op haalt en denkt: jemig, is dat al weer zo lang ge leden? Dan sta ik zelf even versteld van dat ge tal: vijftien jaar. In elk geval ben ik heel blij dat het nog steeds zo goed gaat." Want sinds die zomer van 1998 is het voortva rend blijven gaan. Negen albums inmiddels, een twintigtal hits, een kast vol prijzen, con certen in het GelreDome. Toch wil ze waken voor routine, voor gemakzucht. „Ik probeer mezelf steeds opnieuw uit te dagen en telkens weer in het diepe te springen, in plaats van voortborduren op de dingen die ik al weet. Het is altijd spannend om met een nieuwe schrijver, een andere producer of nieuwe muzi kanten te werken." Momenteel is ze aan de slag met de uit Zee land afkomstige JB Meijers, onder meer be kend als gitarist van De Dijk en Carice van Houten, maar ook actief als producer, zoals van het komende album van Blof. „We heb ben een onwijze schrijfklik", zegt Ilse DeLan ge, over de min of meer toevallig ontstane sa menwerking. „We schrijven heel veel, niet al leen voor mij, maar ook voor andere projecten, waar ik helaas nog niet zoveel over kan zeg gen. Het is helemaal te gek." „Dit had ik een paar maanden geleden nooit kunnen bedenken. Ik word er zó enthousiast van. Hij is echt zo'n gevoelsmuzikant, die hele maal opgaat in zijn spel. Ik hou daar erg van. Waar het allemaal toe leidt? Ik denk heel veel, maar dat weet ik nog niet." Gezamenlijk werken ze in elk geval aan materi aal voor een nieuw Ilse DeLange-album, maar ook aan nummers voor andere artiesten. „Naast mijn eigen carrière vind ik het leuk om mijn ervaring voor anderen in te zetten. Ik vind het ook helemaal te gek als iemand een liedje van mij opneemt." Dat de zangeres JB Meijers heeft toegevoegd aan haar team bij The Voice of Holland, waar ze komend seizoen voor het eerst coach is, wekt ook geen verbazing. Die rol past ook bij haar ambitie om muziektalent onder haar hoe de te nemen. „Ik hoop dat er een kandidaat is die er echt uitspringt, met een eigen sound en persoonlijkheid. Ik wil me ervoor in de strijd werpen om die authenticiteit te behouden en ontwikkelen. Als ik daar een rol in kan spelen, zou ik dat geweldig vinden." Haar eigen ambities liggen niet meer zozeer, zoals voorheen, in Amerika. „Dat land zal mij altijd bovengemiddeld blijven aanspreken, om dat mijn muzikale roots daar liggen. Dat zal al tijd onderdeel blijven van mijn sound. Maar ac tief een carrière daar najagen, die fase ben ik wel voorbij. Je moet realistisch blijven." Nu lonkt Duitsland, waar tv-zender RTL2 haar deze zomer inzette voor een grote campagne. „Dat kwam ineens op mijn pad en ik vind het onwijs leuk. Maar ik schreeuw het niet van de daken in Nederland, want als het nergens toe leidt, is het ook weer zo raar." Het komende optreden op het Abdijplein wordt een van de zeldzame keren dat Ilse De- Lange in Zeeland te zien is, al stond ze wel al meerdere malen op Concert at Sea. „Een waan zinnige plek om te spelen en ik denk dat het in Middelburg net zo leuk gaat worden. Ik doe natuurlijk de grote hits, want het is geweldig als zo'n vol plein hard gaat meezingen. Daar naast zijn er momenten om ook wat anders te laten horen en even de verstilling, de emotie, te laten spreken." Marijn Brouwers heeft het festijn zelf nog nooit meegemaakt, maar wat hij over het Nazomerzingen hoort vertellen, klinkt hem als muziek in de oren. De zanger is blij met de uitnodiging van ZNF-directeur Henk Schoute deze keer leiding te geven aan dit meezingevenement. „Ik ben kort geleden een keer gaan kijken op het plein en toen ik daar stond onder de bomen voelde ik al een sfeer van saamhorigheid. Geweldig als daar straks twee duizend mensen zingen. Ik krijg bij voorbaat al kippen vel", zegt Brouwers. Hij oogstte dit seizoen veel succes met zijn programma Beste meneer Halsema. Het komend seizoen is er een reprise. Daarna komt hij met een nieuw programma: Bon Anniversaire met Nederlandse vertalingen van chansons van Charles Aznavour. „Ik vind het ontzettend fijn met kleinkunst aan de slag te zijn. Dit genre lijkt langzaam aan het uitsterven, ik wil het stokje graag overnemen", zegt Brouwers. Hij constateert bij het publiek een groot verlangen naar verhalend zingen en beschouwt het een beetje als zijn missie het begrip 'liedjeszanger' inhoud te geven. „We hebben voor het Nazomerzingen een mooi repertoire sa mengesteld: kleinkunst, nederpop en enkele hedendaag se hits. Alles Nederlandstalig. We hebben drie achter grondzangeressen en Marc-Peter van Dijk, mijn vaste pianist, heeft alle nummers gearrangeerd voor een zes- koppige band met viool, cello, gitaar, basgitaar, piano en drums." Brouwers gaat het publiek aan het werk zetten om alles zo mooi mogelijk te laten klinken. Speciale gast is musicalzangeres Doris Baaten. Ook het Nazomerdansen voorziet in het verlangen naar nostalgie. Radio Modern biedt voorafgaand een uurtje swingles: liny hop, swing en jive. Daarna gaat het back to the nifty fifties and de swinging fourties. Een dresscode is er niet, maar petticoats, mooie jurken en pakken en dansschoenen mogen best uit de kast gehaald worden. di 27 aug t/m zat 7 sept ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 Ilse DeLange, vorig jaar tijdens Concert at Sea. foto Lex de Meester Steeds weer in diepe springen door Rolf Bosboom Ilse DeLange, vrijdag 30 augustus, Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Prijs: 32,50 (CJP/65+ 27,50). door Ali Pankow Zondag 1 september. Nazomerzingen, 15.00 uur. Nazomer- dansen, 20.00 uur (swingles) en 21.00 uur (dansfestijn). Ab dijplein, Middelburg. Toegang gratis. Marijn Brouwers leidt deze keer het Nazomerzingen: „Dat moet geweldig klinken daar op het Abdijplein."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 91