Familiedrama King Sweet King smaakt naar meer zeeland naz mer festival ZEELAND NAZOMER FESTIVAL 13 Na de grote hits in de jaren tachtig legde VOF de Kunst zich met veel succes toe op kinderrepertoire. De cirkel sluit zich in Middelburg. Het wordt een drukke dag, woens dag 4 september. VOF de Kunst treedt dan twee keer op tijdens het Zeeland Nazomerfestival, 's Middags verzorgt de band een kinderconcert, 's Avonds volgt een concert voor volwassenen. Met veel genoegen overi gens, verzekert zanger Nol Havens. „We heb ben een sterke band met Middelburg. Het is een geweldige stad, met de beste boekhandel van Nederland." Dertig jaar bestaat VOF de Kunst inmiddels Het wonderlijke verhaal van de groep begon toen Havens begin jaren tachtig Ferdy Lancee ontmoette. Ze voegden hun wederzijdse bands samen en het eerste resultaat, het num mer Suzanne, groeide in 1983 meteen uit tot een hit. Niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland. „We waren allemaal jongens met een uitke ring", vertelt Nol Havens. „We zijn met negen 'vennoten' naar de sociale dienst gestapt met de vraag of we, met behoud van uitkering, een bedrijf mochten opzetten dat zich bezighoudt met het maken en uitvoeren van muziek. Dat vond men prima. Voordat we wisten hadden we een hele dikke hit en liep het uit de klau wen. Na een maand kregen we al een brief van de sociale dienst. Ze hadden het idee dat we onszelf inmiddels konden bedruipen. Dat klop te. We zijn twee jaar lang van huis geweest. Dat was wel een aparte ervaring." In 1987 volgde die andere grote hit: Eén kopje koffie. Na de jaren tachtig sloeg VOF de Kunst een compleet andere weg in. „Aart Staartjes vroeg ons een paar liedjes van Annie M.G. Schmidt in Sesamstraat te doen. „Dat liep weer op een andere manier uit de klauwen. We kregen zo verschrikkelijk veel reacties. Ie dereen wilde die liedjes hebben." Er kwam dus een cd, een samenwerking met Annie M.G. Schmidt zelf en vanaf 1995 ook familie voorstellingen samen met Erik van Muiswin kel. „Toen hebben we besloten dat volwasse nenrepertoire niet meer te doen. We hadden onze handen vol en om niet op twee gedach ten te hinken, hebben we de keuze gemaakt om voluit voor het kinderrepertoire te gaan en alles wat daaraan vasthangt." De laatste jaren waren er diverse bandleden die toch weer muziek voor volwassenen wil den maken. „Ik heb dat altijd een beetje tegen gehouden, maar de band wilde dat echt heel graag", zegt Havens. „Toen heb ik gezegd: oké, maar dan wil ik ook een nieuwe cd maken. Je moet het serieus aanpakken en niet alleen maar het oude repertoire doen." Dat nieuwe album, 2(013) getiteld, wordt eind oktober in thuishaven Tilburg gepresenteerd. „We zijn nieuw werk gaan schrijven en von den het meteen ongelooflijk leuk om te doen. Toen hebben we ook besloten om weer op te treden. Inmiddels hebben we een paar try-outs gedaan. Dat was meteen weer super leuk. Je ziet in het publiek ook jongeren van 25, die roepen om het kinderrepertoire. Dat vinden we wel grappig. We zijn dan niet te flauw om even Dikkertje Dap of juffrouw Schol ten te spelen, maar in principe doen we geen kinderoptredens meer. We willen ons nu echt richten op volwassenenrepertoire." Op het Abdijplein in Middelburg komen beide, sporen nog één keer samen, 's Avonds klinken, behalve nieuwe nummers, ook de bekende hits van vroeger, inclusief uiteraard Suzanne. „Dat nummer begint met twee pianoakkoor den. Als je die waar dan ook in Europa speelt, zingt iedereen uit volle borst mee. Daar ben ik wel trots op." Bakkerszoon Izaak van Melle uit Zeeuws-Vlaan- deren weet de kleine familiezaak van zijn vader uit te bouwen tot een grote biscuit- en snoepfa- briek. Het bedrijf groeit uit tot het snoepimpe- rium Van Melle, inmiddels overgenomen door de Itali aanse fabrikant Perfetti. Actrice Julia van de Graaffis de achterkleindochter van Izaak van Melle. Zij nam het ini tiatief tot een theaterproductie geïnspireerd op haar fa miliegeschiedenis. Deze voorstelling King Sweet King, met tekst van Paul Pourveur en onder regie van Paul Knieriem, maakte anderhalfjaar geleden een toer door Zeeland en daarbuiten. Dit Zeeuwse familiedrama smaakt naar meer en krijgt bij dit Zeeland Nazomerfesti val een reprise. „Fantastisch", vindt Julia van de Graaff. „Het is altijd leuk als een voorstelling waar je veel energie in hebt ge stoken, weer gespeeld mag worden. In dit geval ben ik er extra blij mee." De toer met King Sweet King heeft haar de ontmoeting met diverse verre familieleden opgele verd. „Ik heb nu bijvoorbeeld regelmatig contact met Julia van Melle, de jongste zus van mijn oma. Dat is heel speciaal dat ik er een soort oma bij heb gekregen." De titel van het stuk verwijst niet alleen naar het zoet van de snoepjes, maar legt ook een link naar King Lear, de koning die zijn rijk onder zijn drie dochters wil ver delen. Binnen de familie Van Melle is er ook sprake van spanning rond de opvolging als de stamvader zich terug trekt uit het bedrijf. Het talent van de oudere dochters staat dan lijnrecht tegenover de traditie dat de eerste zoon de zaak overneemt. Het stuk bestaat uit drie delen die vloeiend in elkaar overgaan, maar waarin flinke tijdsprongen worden ge maakt: van rond 1900, via 1944 tijdens het bombarde ment op Breskens naar het hier en nu. Naast Julia van de Graaff worden de rollen van de dochters vertolkt door Gonny Gaakeer en door Eva Marie de Waal, die voor de ze reprise-opvoeringen de rol van Astrid van Eek heeft overgenomen. Stijn Westenend vertolkt diverse man nenrollen en treedt ook op als hoornblazer en geluids kunstenaar. „Kort geleden tijdens mijn vakantie ben ik begonnen de tekst te hernemen", zegt Van de Graaff. „Dat kostte niet zoveel tijd. Zelfs mijn lange monoloog in dit stuk had ik met een uurtje weer paraat. Ik ben echt heel blij dat we het nog een keer mogen gaan spelen." di 27 aug t/m zat 7 sept ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 IVOF de Kunst, met tweede van links zanger Nol Havens. Dikkertje Dap versus Suzanne door Rolf Bosboom VOF de Kunst, woensdag 4 september, Abdij plein, Middelburg. Aanvang: 15.00 uur (kinder concert) en 21.00 uur (avondconcert). Voorpro gramma 's avonds: Soort van Sven (20.30 uur). Toegang: 's middags gratis, 's avonds 17,50. VOF de Kunst opent zondag 8 september (15.00 uur) het seizoen van De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland met een theaterconcert door Ali Pankow King Sweet King, za. 31 aug t/m ma. 2 september en do. 4 en vr. 5 september, vertrek vanaf Abdijplein, Middelburg, 18.45 uur. Prijs: €17,50 (CJP/65+ 15). Ma. 1 sepL inleiding Alex Mallems, 18.15 uur, festivalhart Scène met de drie zussen in de voorstelling King Sweet King. In het midden: Julia van de Graaff. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89