zeeland naz mer festival ZEELAND NAZOMER FESTIVAL 3 Zeeland Nazomerfestival doet het dit jaar met één locatievoorstelling minder. Toch doet die bezuiniging weinig pijn. Het festival lijkt meer in trek dan ooit. Kom bij Henk Schoute, directeur van Theaterproductiehuis Zeelandia en het Zeeland Nazomerfestival, niet aan met doemverhalen. Natuurlijk ontkomt ook zijn organisatie niet aan bezuinigingen, maar met creatieve oplossin gen is er nog altijd veel mogelijk, stelt hij. En niet minder belangrijk: de animo van het pu bliek lijkt alleen maar groeiende. „Dat is zeker een trend. Ik hoor ook heel positieve geluiden bij mijn collega's in het land." Tot nu toe bestond de kern van het Nazomerfes tival steeds uit vier locatievoorstellingen. Om de krimpende budgetten op te vangen besloot Zee landia bewust niet de kaasschaaf te hanteren. „We hebben een duidelijke keuze gemaakt door niet alles te versoberen, maar één locatievoorstel ling te laten vervallen. Daardoor kunnen we de rest eigenlijk in even grote vorm en met dezelfde kwaliteit voortzetten." Het schrappen van één productie blijkt minder ingrijpend dan het lijkt. „Het gekke is dat het pu bliek het niet eens in de gaten lijkt te hebben. Bo vendien had Alex Mallems, onze artistiek leider, nu de tijd om ook de dramaturgie van De een zaamheid van de egel te doen. Dat is eigenlijk nu onze vierde eigen voorstelling geworden." De afnemende overheidsbijdragen weet Zeelan dia voor een belangrijk deel via andere kanalen op te vangen. Cultuurfondsen en grote sponso ren blijven het festival trouw en particuliere steun wordt steeds belangrijker. Het recent in het leven geroepen initiatief Vrienden van Zee landia slaat aan en dankzij een aanzienlijk legaat, ondergebracht in de stichting Munt van Zee land, is mede de locatievoorstelling Escorial in Veere gefinancierd. De voorverkoop van het festival stemt Schoute optimistisch. Vorig jaar was die al opvallend goed en dit jaar houdt die op z'n minst gelijke tred. Begin augustus werd al de grens van 6ooo verkochte kaarten gepasseerd. Escorial 'loopt als een trein', aldus Schoute, zodat inmiddels een extra voorstelling is ingelast. Ook de animo voor de andere twee locatieproducties - de grootscha lige openingsvoorstelling Kabaal en Liefde in Re nesse en Happy Days in de Wilhelminapolder - is goed. Bij de concerten op het Abdijplein lijkt dat van Ilse DeLange (nota bene het duurste in het aanbod) zelfs uitverkocht te raken. Ook Trijn tje Oosterhuis, Ruben Hein/Sir Yes Sir en de slot- avond met Douwe Bob zijn in trek. Centraal dit jaar staat 'verbintenis': samenwer king in allerlei vormen. „We hebben nooit een thema, maar voor mezelf is dat wel een soort ro de draad." Dat blijkt onder meer uit de concer ten op het Abdijplein, die deze keer worden ge presenteerd door collega-directeuren uit de Zeeuwse cultuursector. Schoute, sinds 2009 directeur van Zeelandia, heeft het festival de afgelopen jaren steeds meer naar zijn hand gezet. Dit jaar heeft hij de tech niek en de horeca onder handen genomen. „Dat waren een soort aparte koninkrijkjes geworden, terwijl ze net zo goed bij het festival horen. We moeten het toch samen doen. Ook dat is een vorm van verbintenis." Verder hecht hij veel belang aan aandacht voor jeugd en jongeren in het programma. „Dat is een heel bewuste keuze van mij. Het was te ver ach tergebleven, maar dit jaar is het weer goed ge lukt. Het is mijn missie om de komende jaren de jeugd er nog meer bij te betrekken en ze ook naar het Abdijplein te lokken." di 27 aug t/m zat 7 sept ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 INHOUD PAGINA 4 EN 5: Tussen macht en eerlijkheid - regisseur Frances Sanders over locatievoorstelling 'Kabaal en Liefde' PAGINA 6 EN 7: Terwijl het langzaam afbrokkelt - regisseur Mirjam Koen en actrice Marlies Heuer over locatievoorstelling 'Happy Days' PAGINA 8 EN 9: Macht maakt onverschillig - Josse De Pauw over locatievoorstelling 'Escorial' PAGINA 10 en 11: Compleet overzicht festivalprogramma PAGINA 13: Dikkertje Dap versus Suzanne - interview VOF de Kunst PAGINA 15: Steeds weer in diepe springen - interview Ilse DeLange PAGINA 17: Op dit plein heb je de wind mee - interview Trijntje Oosterhuis PAGINA 19: Pop op klassieke instrumenten - interview No Angry Young Man PAGINA 21: Ruben Hein laat alle opties open PAGINA 23: Pluk de dag en omarm het leven - interview Douwe Bob INTERNET PZC en Omroep Zeeland doen op internet gezamenlijk verslag van het Nazomerfestival, met voorbeschouwingen, nieuws, fo to's, video's, recensies, uitslagen, publieksenquêtes en weblog festivaldirecteur Henk Schoute. Kijk op www.pzc.nl/znf2013 of www.omroepzeeland.nl/znf2013. Voor meer informatie over het festival en de kaartverkoop, zie www.nazomerfestival.nl COLOFON Deze festivalbijlage is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Courant en BN DeStem, in samenwerking met Theaterproduc tiehuis Zeelandia/Zeeland Nazomerfestival. Coördinatie: Rolf Bosboom Vormgeving: Kees Lammers Infographic: Rolant Quist Eindredactie: Rolf Bosboom en Jan van Damme VOORPAGINA I Festivaldirecteur Henk Schoute in Slot Moermond in Renesse, decor van de openingsvoorstelling Kabaal en Liefde. foto Lex de Meester Festival blijft fier overeind door Rolf Bosboom I Marlies Heuer en Die van Duin spelen de locatievoorstel ling Happy Days in de Wilhelminapolder. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79