PZC 21 KIJKTIP Lowlands 2013 ZATERDAG 22.05 UUR EN ZONDAG 22.20 UUR O LIMITED De gedramatiseerde geschiedenis van het shoppen, zo kun je het nieuwe Britse kostuumdrama Mr. Selfridge goed omschrijven. Maar dan wel overgoten met scheuten tragiek, liefde en passie. De start van de Britse drama serie Mr. Selfridge speelt zich af net voor de Eerste Wereldoorlog, in dezelfde periode als de al gevestigde kijkcijferknaller Downton Abbey. Vergelijkingen tus sen de twee series waren derhalve snel ge maakt in Engeland. Volgens Jeremy Piven (48), hoofdrolspeler in Mr. Selfridge, gaat die vergelijking echter mank. „Begrijp me goed, ik ben fan van Downton Abbey. Dat men ons ermee verge lijkt, vind ik een eer. Maar die serie speelt zich af op het platteland en Mr. Selfridge in Londen, dus daarmee krijgt het meteen een geheel ander tempo. Daarbij omarmt mijn personage Harry Selfridge de moder ne tijd, hij wil mensen dichter bij de toe komst brengen. Downton Abbey is in feite een viering van het verleden. Daar moet Harry nou net niets van weten." De Amerikaanse acteur - bij HBO-kijkers bekend van de serie Entourage - speelt de zelfverzekerde Harry Selfridge. Vanuit Chi cago verhuist deze ambitieuze ondernemer naar Londen met zijn gezin, begeesterd door de ambitie er een luxueus warenhuis op te zetten in wat toen al de winkelstraat der winkelstraten was: Oxford Street. Daar is het overigens nog steeds te vinden. Selfridges Co opent in 1909. Het winkel paradijs heeft een voor die tijd geheel ver nieuwend concept: vrouwen ontdekken er dat winkelen meer is dan alleen het aanvul len van de voorraadkast. Shoppen is ook ge woon 'leuk', zeker in een omgeving waar de spullen niet weggestopt zijn, maar uitge stald en aanraakbaar. „Mannen zullen misschien zeggen dat toen de ellende pas goed is begonnen", grapt Pi ven, die in het kader van zijn rol rondloopt met royale gezichtsbeharing. Hij draait om slachtig aan zijn versgekweekte snor, ter wijl hij de profetische trekjes van zijn per sonage verwoordt. De tweede reeks is al bijna gefilmd (de makers mikken op vier seizoenen), vandaar dat hij in gedachten even een jaar terug in de tijd moet voor de start van de serie, zo legt hij uit. „Harry transformeert het winkelen tot het shoppen zoals wij dat kennen, hij sleept het winkelen als het ware de moderne tijd binnen. Hij creëerde een plek waar klanten zich 'te gast' voelden, in plaats van groot wild dat tot op de laatste penny uitgekne pen moest worden. Het betekende zelfs een stille revolutie. Er werd make-up uitge stald in een tijd dat alleen prostituees en ac trices zich opmaakten. Dat was een soort van bevrijding. Vrouwen ontworstelden zich aan het strakke keurslijf van die tijd en durfden opeens de aandacht op zichzelf te vestigen." De serie Mr. Selfridge is gebaseerd op de bio grafie Shopping, seduction Mr. Selfridge van Lindy Woodhead. Daarin wordt ook verhaald over de steun die Selfridge gaf aan de suffragettes, de eerste voorvechtsters van gelijke rechten voor vrouwen, met na me van het stemrecht. Dat zorgde er ook De Britten nemen historisch drama enorm serieus, elk detail moet kloppen voor dat de etalages van Selfridges gespaard bleven tijdens hun beruchte protestmarsen door de stad. Piven: „Daarbij bood hij ba nen met perspectief aan vrouwen. Aan de andere kant was hij wel een echt manne tje. Hij gokte en had affaires bij de vleet, al was hij getrouwd. Die tweeslachtigheid maakt hem boeiend om te spelen. Al met al stond hij open voor nieuwe dingen en in spireerde hij zijn werknemers mateloos." Piven is fan van kostuumdrama. „De Brit ten nemen historisch drama enorm se rieus, elk detail moet kloppen. Voor een ac teur is een kostuum een prima hulpmid del. Je bent meteen gedwongen anders te lopen, een andere houding aan te nemen, dus je kruipt sneller in een personage. Ook kijkers zijn dol op het genre, omdat het te rugblikt op een simpeler tijd: zonder mail, zonder Twitter, zonder WhatsApp. Dat wa ren nog eens tijden!" Zelf ziet Piven Twitter als 'noodzakelijk kwaad'. „Ik ben er bepaald niet handig in. Zo zette ik een tijd geleden per ongeluk mijn eigen mobiele nummer op Twitter. Ik ben nog nooit zo vaak gebeld. Al viel het nóg mee, omdat veel mensen dachten: zó stom kan hij toch niet zijn... Nou, wél dus." ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 Medi Jeremy Piven als Harry Selfridge. foto NCRV wnifr.1 door Monique Brandt Jeremy Piven Mr. Selfridge. Elke zaterdag op Nederland 2, 20.05 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69