d d beste Je moet je best doen om hier te verdwalen 14 REIZEN COLOFON Gemeente Ommen in Overijssel. Wandelkrant Te voet riep Om men in mei uit tot wandelge meente van het jaar. Te voet kiest ieder jaar een winnaar uit drie ge nomineerde gemeenten. Dit jaar waren ook Midden-Drenthe en Wassenaar in de race. 'Ommen is het meest vriendelijk voor wandelaars en scoort hoog op het gebied van onverharde pa den, bewegwijzering,routecontro le, themaroutes, informatie, be reikbaarheid en voorzieningen'. De route die Ommen de winst be zorgde, is de 12 kilometer lange Bergenroute over de Archemer- en Lemelerberg. Die gaan we dus uitproberen. We zijn vroeg, maar het is al best warm vandaag. We vertrekken bij het Boscafé bij de vijfsterren natuurcamping Leme- ler Esch. Alle routes in dit gebied zijn met kleuren aangegeven op een fors informatiepaneel. Het eer ste deel gaat over de drukke cam ping, langs hutten, caravans en tenten. Eenmaal in het bos wor den we omhuld door stilte, mits je de zoemende vliegen negeert. Om hier te verdwalen, moet je je best doen. Precies daar waar je een paaltje met gekleurde richtin gaanwijzers zou verwachten, blijkt er een te staan. Wij volgen de blauwe pijlen. Linksom, rechts om, langs naaldbomen en jenever besstruiken. Heuvel op, heuvel af. Diagonaal door Zwitserland, van het noordoosten naar het zuidwesten, is een fietsroute langs een strook van dertien meren. Aan de oevers fiets je er over vlak terrein, maar over de bergpassen zeker niet. Dan is het lekker als je hulp krijgt van je e-bike. Op het parkeerterrein van ons opstaphotel bij Zürich geeft Rudi Jaisli van SwissTrails instruc ties over fietsen op een e-bike. We leren dat er di verse niveaus van trapon- dersteuning zijn, maar die hulp is in het eerste deel van onze tocht overbodig. Het fietspad voert hier over de vlakke oever van het Bodenmeer. Het weer is somber: de overkant van het meer is niet te zien. De veerboten laten voortdurend de mist hoorn klinken. Het zorgt voor een mystiek sfeertje. We zijn begonnen aan de Merenroute, die ons dwars door Zwitserland langs dertien verschillende meren voert. Wij fietsen de route van noord naar zuid. We belanden zelfs heel even in Oostenrijk, als we de oude loop van de Rijn volgen. De route gaat hier over een dijk: voor ons Nederlan ders heel gewoon, voor de Zwitsers is een dijk toch wel heel bijzonder. Het Rijndal vernauwt zich en de bergen to renen hoog boven ons uit. We steken de Rijn over, via een klassieke brug met een sierlijke houten overkapping, en komen aan in het postzegelstaatje Liechtenstein. Vanuit zijn slot op een veilige rots, hoog bo ven de hoofdstad Vaduz, bestuurt vorst Hans Adam zijn ministaatje. Het staats hoofd kan vanuit het raam van zijn werkka mer werkelijk alles wat er in Vaduz op straat gebeurt, in de gaten houden. .Terwijl de zonnestralen doorbreken, ste ken we de Rijn weer over en gaan we op weg naar de Walensee. Aan de overkant van dit langgestrekte meer priemt een 1.500 meter hoge rotswand de lucht in. Aangepalkt tegen dit massief ligt het plaats je Quinten, dat alleen met een boot te be reiken is. De natuurlijke bescherming te gen koude noordenwind zorgt voor een subtropisch klimaat. We zien er in de weel derige plantengroei zelfs kiwi's en vijgen. Zo warm als het klimaat is, zo ijskoud is het kraakheldere gletsjerwater van het meer. Ook aan de zuidoever van de Walen see is op diverse stukken nauwelijks ruim te voor een fietspad. De weg voert door ge heimzinnige spelonken van een tunnel. Grote kijkgaten in de tunnelwand bieden mooie uitzichten over het meer. We zijn op weg naar de Obersee, naar het plaatsje Rapperswil, dat op een landtong in het meer ligt. Het oude centrum is een plaatje. De Zwitsers zijn zeer zorgvuldig met het behoud van hun erfgoed. De rijk gedecoreerde huizen staan er nog net zo bij als in vervlogen tijden. Vlaggen met kleurrijke wapens sieren het straatbeeld nog verder op. Vanaf de Obersee slingert de smalle route zich steil naar boven. Het is tijd voor de trapondersteuning. Na iedere bocht krij gen we een andere blik over het meer, dat steeds dieper onder ons ligt. Via de Sihlsee, de Agerisee en de Zugersee komen we bij een van de pareltjes van de route: het grillig gevormde Vierwoudste denmeer. Aan een van de watertentakels ligt, onder het wakende oog van de huis- berg Pilatus, de stad Luzern. De ruim 200 meter lange en overdekte Kapelbrug, uit het jaar 1365, is een van de belangrijkste toeristische attracties van de stad. De route kronkelt heen en weer tussen de steile bergwand en het water. Wij voelen ons als fietsers maar nietig in dit natuur- schouwspel. Prachtige wolkenpartijen in de blauwe hemel maken het plaatje com pleet. Er volgt nu een waar lint van meren, afgewisseld door snelstromende beken. We naderen een steeds hoger niveau: op naar het volgende meer! Na de Lungerner- see zijn we pas echt blij met de traponder steuning, want hier gaat het echt spectacu lair de hoogte in. Maar we krijgen er de heerlijke lucht en de sfeer van de alpenwei den van het hooggebergte voor terug. Hoog op de alp staan koeien te grazen. Het geklingel van de bel die ze om de nek dra gen, zorgt voor een gezellige sfeer. Voor de rest heerst hier diepe rust. Maar dan, tij dens de klim naar de Brünigpas, schrikken we van een indringend gefluit. Pal naast If eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Marieke Peters advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Nederlanders zijn dol op ranglijstjes. In De eerste de beste richten we ons op de hoogste regionen van een Ne derlandse ranglijst op toeristisch ge bied. Deze week: de wandelgemeen te van 2013. door Marcha van Schijndel And the winner is.... Welke verkiezing? Waarom winst? Mee eens? door Bert Sitters Grote foto: Het Vierwoudstedenmeer veran dert voortdurend. Kleine foto links: De fiets kan zo mee op de boot. Kleine foto rechts: De route is geschikt voor alle niveau's. Zeker als je met een e-bike fietst, foto's Bert Sitters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62