FZC Van de Bodensee naar Lac Léman Kostuumdrama 2&3 ZWITSERLAND 21 TV-SERIE Dit wordt, daar zijn we heilig van overtuigd, een hele uitda ging. Rijden op een segway, het kan toch nooit zo makke lijk zijn als fietsen. We ontdek ken al snel dat dat een misvat ting is en rollen geruisloos langs de Vecht en door de Utrechtse binnenstad. De segway had ons tot op he den altijd een glimlach we ten te ontlokken. Toegege ven, het apparaat ziet er een beetje koddig uit met die flinke zijwielen en zijn zo netjes rechtopstaande passagiers. We zagen ze jaren geleden al aan de Californische kust, als handig en blits vervoermiddel op de boulevards. Of het bijvoorbeeld in een stad als Utrecht, met zijn klinkerweggetjes en drukke grach ten, en langs de meanderende Vecht een handig vervoermiddel zou zijn, willen we graag zelf eens ervaren. Een kwartiertje na dat we de tips en tricks van Cees ter Haar van IceBear Events hebben opgezogen én aanvankelijk toch wat weifelend hebben op gevolgd, rollen we al snel vanuit de drukke binnenstad naar de buitengebieden van Utrecht, iedere onwennigheid kwijt. Van uit hartje centrum zoeken we het groen op. Met het kabbelende water voortdurend aan onze zijde. Eerst een stukje over het rustige gedeelte van de Oudegracht, met zijn karakteristieke werfkelders beneden, en dan langs de Vecht. Die loopt, tot onze eigen verrassing eigenlijk, tot in de stad. Al rap is het tochtje rustgevend. Je hou ding maakt dat je veel van de omgeving meekrijgt, meer dan tijdens een wandeling of fietstocht. Bovendien kost het besturen bar weinig inspanning, zeker als je een maal doorhebt dat je met iets gebogen knie ën niet alleen het meeste comfort, maar ook de beste controle hebt. Een eerste, korte pauze houden we bij Fort aan de Klop, een op een strategische plek aan de Vecht gelegen verdedigingswerk. Het fort, en zijn minder solide voorganger, moest de stad Utrecht beschermen tegen onder anderen de Spanjaarden en de Fran sen. Nu is de sfeer er, met een theetuin, herberg én zelfs een camping, heel wat ge moedelijker. Wij vervolgen de tocht richting Slot Zuy- len, dat reeds in de dertiende eeuw zijn ontstaansgeschiedenis kent. Het kasteel, sinds de jaren vijftig een museum, is één van de vele buitenhuizen langs de Vecht. Belle van Zuylen, schrijfster, componiste en vroege feministe, was één van de be roemdste bewoonsters. Een naar haar ver noemd restaurant is ons rust- en keerpunt. Wie nog meer buitenhuizen langs de Vecht wil zien en door wil toeren tot Maarssen of verder, moet even overleggen. Want, vergeet het niet: de segway is elek trisch aangedreven. Met een volle accu (kos ten: 25 cent) kun je zo'n 35 kilometer rij den. Als we in de verte de Domtoren weer zien opdoemen, herhaalt Cees ter Haar voor de zekerheid enkele waarschuwende instruc ties. „Let toch vooral op de stoep." Het is geen overbodige tip. Nederlanders zijn het vervoer per fiets gewend, een segway is echter veel breder. We passen dan ook maar net over het smalle bruggetje van de Weerdsluis, gaan de Oudegracht weer op en vervolgens met zeker 15 kilometer per uur langs alle bezienswaardigheden in het centrum. We passeren de Watertoren aan de Lauwerhof, waar tot voor kort het Wa terleidingmuseum was gevestigd. Bekijken met de Pieterskerk en achtergelegen gebou wen het vroegere katholieke hart van de stad en genieten van het Academiegebouw en de nabijgelegen Dom. Een bezoekje aan het binnenste van de kerk en de toren laten we voor deze keer achterwege, wel laten we ons verrassen met een ritje door de kruisgang van de Domkerk. Hier heerst een serene rust. Twee studenten van het conservatorium spelen in het kader van hun opleiding een klassiek muziekstuk in de Pandhof. Een boekenlezer heeft de prachtige middel eeuwse kloostertuin uitgekozen voor zijn genot. Onze 'kruistocht' doet hem welis waar opkijken van zijn literatuur, maar dat we ons geruisloos vervoeren, maakt dat nie mand zich echt druk maakt over dit ogen schijnlijk onoverbrugbare conflict met vroeger tijden. WAAR EN WAT 3?" Reizen Media Blits en stil langs de Vecht door Edward Swier Op de segway door de kruisgang van de Utrechtse Domkerk, foto Suzanne Laman reageren? reizen@depersdienst.nl Utrecht -V f Jf Ook op een seg way door Utrecht? Je boekt de tocht bij de VW van de stad. Op maandag kun je door de binnenstad rijden (voor 45 minuten betaal je 29,50 euro) of een route langs de Vecht volgen (60 minuten voor 32,50 euro). In overleg met IceBear Events (www.icebea- revents.nl) zijn variaties op deze tochten mogelijk. In Arnhem, Rotterdam, Amers foort en Eindhoven zijn eveneens speciale routes. Ook in andere steden worden seg- waytours aangeboden. Informeer bij de WV voor de mogelijkheden. Volgens schattingen rijden er een kleine vijf honderd segways in Nederland rond, waar van een flink deel beroepsmatig wordt ge bruikt. Onder meer diverse politiekorpsen en de Koninklijke Marechaussee op Schip hol verplaatsen zich per segway.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61