Regeltjesland m SPECTRUM 9 standplaats Zwitserland Claudia van Zanten 9 fir pakken ze me niet meer op die ma nier. Ze komen nu met een rechts zaak en maken me zwart op een ma nier die in Nederland volstrekt on denkbaar zou zijn." Ondanks de intimidaties en dreige menten wil Wiek niet van ophouden weten. Een Thais tijdschrift riep hem nog niet zo lang geleden uit tot held, maar die titel schuift hij liever aan de kant. „Als kind wilde ik een held wor den, zoals een brandweerman een held is. Een held stelt het welzijn van mens of dier boven zichzelf. Dat doe ik niet. Ik ben een mazzelaar en heb het geluk dat ik kan doen waar ik zin in heb." Dat hij een buitengewoon leven leidt, beseft hij echter zelf ook wel. De Ne derlander wil daarom zijn levensver haal vastleggen in een biografie. Om mensen te inspireren hun dromen waar te maken. En om te vertellen dat hij niet in het paradijs woont, zoals vaak wordt gedacht. „Het klopt dat als ik 's ochtends op mijn balkon sta, be ren en olifanten zie. Maar vaak zit ik de rest van de dag achter het beeld scherm e-mails te beantwoorden." Op zijn computer laat hij foto's zien van een chimpansee die onlangs in Bangkok werd gevonden. De met uit sterven bedreigde mensaap komt in het wild niet in Azië voor, maar dit exemplaar leeft sinds 30 jaar in de Thaise hoofdstad in een hokje van 2 bij 3 meter. Wiek schudt zijn hoofd. „Het Thaise staatsbosbeheer is wezen kijken. En weet je wat ze zeggen? 'He is happy'. Vervolgens doen ze er niks aan." De chimpansee vertelt op de fo to's het verhaal dat Wieks strijd tegen stroperij en illegale dierenhandel nog lang niet voorbij is. „Ik kan het niet uitstaan dat mensen hier mee weg ko men." De afgelopen weken was Zwitserland niet bepaald positief in het nieuws. Zo wilde het stadje Bremgarten apar te regels instellen voor asielzoekers. Veel Zwitsers reageerden verontwaar digd; zij vinden dat de regels in het Alpenland voor iedereen hetzelfde moeten zijn. Vanzelfsprekend moet ook iedereen zich aan deze regels houden, of je nu autochtoon, expat of asielzoeker bent Want al leen dan kan de integratie slagen en kan het land functioneren. Zwitsers zijn dol op regels, geschreven en onge schreven. Dat ondervond ook ik, toen ik begin dit jaar vanuit Amsterdam verhuisde naar een dorpje grenzend aan Zürich, de grootste stad van Zwitser land. In Amsterdam en veel andere Nederlandse steden lappen de bewoners de regels nogal eens aan hun laars. Door rood fietsen is gebruikelijker dan stop pen; vuilnis wordt gewoon op straat gezet, ook al is het op de vaste ophaaldag toevallig Hemelvaart of Kerstmis; de straten zijn geregeld bezaaid met lege blik jes, lege chipszakjes en sigarettenpeu ken. Ook het openbaar vervoer in Ne derland houdt zich vaak niet aan de dienstregeling; om de haverklap valt een dienst uit en heel treinreizend Nederland is inmiddels gewend aan een vertraging van tien minuten (of meer). Zo niet in Zwitserland. Over het alge meen houden mensen zich keurig aan de regels. Ook in het verkeer. Automobilisten, scooterrijders en fietsers stoppen daadwerkelijk voor een rood licht of zebrapad en het openbaar vervoer rijdt stipt op tijd. In de zeldza me gevallen dat een tram of trein één of twee minu ten te laat is, wijzen de Zwitsers boos met hun vin ger op hun horloge. In dit land is weinig criminaliteit en de straten zijn extreem schoon: mensen maken gebruik van de af valbakken met ingebouwde asbak die op elke straat hoek te vinden zijn. Dan het huis-, tuin- en keukenafval. In mijn dorp moet zo ongeveer alles apart worden aangeboden. Toen ik me in liet schrijven bij de gemeente, kreeg ik een dikke informatiemap met daarin onder meer een document van acht Aatjes gewijd aan geschei den afvalinzameling. Niet alleen grofvuil, glas en petflessen worden hier apart ingezameld, ook alumi nium conservenblikken moeten in een eigen contai ner. Karton wordt gescheiden van gewoon papier, waarbij het papier keurig dient te worden opgevou wen. Daarvan moet je een nette, gladgestreken sta pel maken die je bijeenbindt met touw. Zet je het niet op deze manier aan de straatkant, dan laten de ophaaldiensten jouw stapel gewoon staan. Tuinaf val moet worden gescheiden van groente- en fruit- resten, waar overigens geen gekookte resten tussen mogen zitten, want die moeten weer bij het 'regulie re' huisafval. Ik heb hiervan echt een studie moeten maken en uiteindelijk de hulp moeten inroepen van een Zwit serse buurvrouw, voordat ik het 'recyclen Zwitser se stijl' onder de knie had. Of al dit naar mijn idee redelijk doorgeslagen recy clen aantoonbaar effect heeft op het milieu, vraag ik me af. Maar goed, dit zijn de regels en daar dient ie dereen zich aan te houden. De Zwitserse regeltjes manie zal voor de gemiddelde Nederlander wellicht een beetje overdreven, krampachtig en benauwend aanvoelen. Daar staat dan wel weer een gestructu reerd, veilig en schoon land tegenover. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 reageren? spectrum@depersdienst.nl De oorspronkelijk uit Breda afkomstige Edwin Wiek (47) woont sinds zijn 23e in Azië. Aanvankelijk in Hong Kong, waar hij een modebedrijf opzette. In 1989 verhuis de Wiek naar Thailand waar hij als modeondernemer een productie- en exportbedrijf runde. Twaalf jaar later gooide hij het roer radicaal om en begon hij met het op vangen van wilde dieren in nood. Wiek is getrouwd met de Thaise vrouw Jansaeng Sangnanork. Zij is presidente van de WFFT.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57