Jr. its -K 4 m Al twaalf jaar zet Ne derlander Edwin Wiek zich in voor de bescherming van wil de dieren in Thailand. Onlangs werd hij ver oordeeld voor het ille gaal bezitten van wil de dieren. Het weer houdt hem er niet van zijn strijd voort te zet ten. 8 SPECTRUM buitenland r* Tijdens een inval zette iemand een pistool tegen mijn hoofd en zei dat ik moest stoppen Kijk, daar loopt een jager." Edwin Wiek wijst naar een gestalte in de verte, achter het meer en achter de hekken die het domein van de Wildlife Friends Foundation Thai land (WFFT) afbakenen. Nog net is te zien hoe een kleine Aziatische man in het struikgewas verdwijnt. „Ik weet zeker dat het een jager was", zegt Wiek vol overtuiging. „Ik zag zijn ge weer. Hij zal wel op konijnen jagen." Jagers zijn niet bepaald de beste vrien den van Edwin Wiek. De oorspronke lijk uit Breda afkomstige Wiek zet zich sinds twaalf jaar in voor het wel zijn van wilde dieren in Thailand, waar stroperij een miljoenenhandel is. Naast veel supporters heeft hem dat vijanden opgeleverd die niet al leen betrokken zijn bij stroperij, maar ook politieke invloed hebben. In een omstreden rechtszaak werden Wiek, zijn vrouw en de WFFT on langs schuldig bevonden aan het ille gaal houden van wilde dieren. Het leidde tot boetes van ruim 720 euro, een voorwaardelijke celstraf van een jaar en een bijzonder complimentje, waarin de rechter het goede werk van de dierenbeschermers prees. Gefrus treerd over de in zijn ogen onterechte en politiek gemotiveerde uitspraak, is Wiek inmiddels in beroep gegaan. „Ik denk weieens, ik stop ermee. Waarom zou ik dit nog langer doen?", zegt hij tijdens een rondleiding over het opvangcentrum van de WFFT. In grote kooien zwaaien gibbons'heen en weer. Elders rennen zeldzame ree ën door het bos. Even verderop begint het enorme terrein dat de olifanten tot hun beschikking hebben. Ze zijn gered van Thai die de dieren onder meer gebruikten om trektochten met toeristen mee te maken. De olifanten zijn een goed voorbeeld van bedreig de dieren die hier een nieuw thuis krijgen. Wiek begon zijn opvangcentrum twaalf jaar geleden. Aanleiding was een aap die uit de handen van stro pers was bevrijd. De Nederlander nam zich voor een geschikte opvang plek voor het dier te vinden. Toen die er niet bleek te zijn, begon hij het WFFT Wildlife Rescue Center. „De eerste twee jaar heb ik mijn eigen geld erin gestopt. Daarna lukte het steeds beter sponsors te vinden. Sinds het vierde jaar hoefik alleen nog in mijn eigen onderhoud te voorzien." In ruim tien jaar tijd is het WFFT uit gegroeid tot een opvangcentrum met 37 betaalde krachten en soms wel 40 vrijwilligers. Voor de huidige 400 die ren beschikt het centrum over 29 hec tare grond. „We hebben er pas gele den nog een stuk grond bijgekocht", vertelt Wiek tijdens een rit per landro ver over het terrein. Hij stopt de wa gen bij het verblijf van enkele beren. Eén van de zwarte dieren is nieuw in het centrum. De beer is door mishan deling zo zwaar getraumatiseerd, dat hij het binnenverblijf niet durft te ver laten. Nog een paar weken, denkt Wiek, dan durft hij wel naar buiten. Maar waar zijn de andere beren dan? Wiek loopt om het ruime buitenver blijf van de dieren heen. Geen beer te bekennen. „Misschien liggen ze te sla pen in een van de buizen", suggereert hij, wijzend naar dikke buizen halver wege het terrein. Wiek heeft meege maakt dat de dieren een gat groeven om onder het hek door te kruipen en in een ander verblijf weer boven te ko men. Maar dankzij een flinke laag be ton, gestort tot op een diepte van an derhalve meter, lukt dat niet meer. Als na een paar minuten nog geen beer te zien is, belt Wiek een van zijn medewerkers. Niet dat hij bang is dat de dieren zijn ontsnapt. Hij wil vooral weten of de dieren in orde zijn. De col lega stelt hem gerust. En dan, in een flits, schiet één van de beren voorbij om vervolgens weer in het struikge was te verdwijnen. Het ontsnappen van dieren is overi gens niet Wieks grootste zorg op dit moment. Dat blijkt uit de strijd die hij afgelopen maanden moest voeren in de rechtbank. Hij werd beschuldigd van het illegaal houden van wilde die ren, aldus de aanklacht. Het was vol gens de dierenbeschermer een duide lijk politiek gemotiveerde zaak. In ja nuari 2012 publiceerde Wiek een opi niestuk in de Thaise krant The Nation, waarin hij de autoriteiten er van beschuldigde betrokken te zijn bij de illegale handel in jonge, wilde oli fanten. Enkele weken later vond in zijn opvangcentrum een inval plaats. Een intimiderend moment met tien tallen gewapende mannen die de die ren met stokken te lijf gingen. „Ze zei den dat ze de papieren wilden zien van alle dieren die ik hier hield en wel binnen twee en een half uur." Hoewel Wiek volhield dat alle docu menten aanwezig én in orde waren, bleek het voor hem onmogelijk om binnen zo'n korte tijd de papieren van meer dan vierhonderd dieren te voorschijn te toveren. Het Thaise Staatsbosbeheer nam daarop ruim honderd dieren in beslag en begon de rechtszaak waarin de Bredanaar on langs werd veroordeeld tot een geld boete en een voorwaardelijke celstraf. Een poging om hem stil te krijgen, weet Wiek zeker. En niet de eerste. Toen het opvangcentrum in 2003 nog maar een paar jaar actief was, werd zijn auto beschoten. Een jaar later zet te iemand een pistool tegen zijn hoofd. „Ze zeiden dat ik moest stop pen, maar ik herinner me niet dat ik echt onder de indruk was. Inmiddels De strijd van door Ate Hoekstra foto WFFT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56