Moordenaar poseert voor mooi plaatje SPECTRUM 5 de bankovervallers en hun gijzelaars buiten de stad. Goed twee uur later is Silke Bischof dood. Een politiecom- mando ramt de vluchtauto bij Bad Honnef, waarna een schotenwisseling volgt. Hans-Iurgen Rosner heeft lange tijd beweerd dat Bischof stierf door een politiekogel. Uit onderzoek kwam echter onomstotelijk vast te staan dat het schot met zijn wapen is gelost. Ines Voitle vlucht in een sloot langs de weg en overleeft een schot in de rug. Bij de actie wordt zowel Rosner als Degowski getroffen door politieko gels. Marion Loblich komt afgezien van de schotwond in haar been onge schonden uit de auto. Na afloop van het gijzelingsdrama zijn er veel vragen. Had de politie niet veel eerder moeten ingrijpen, bijvoor beeld al in de bank in Gladbeck? Waar om duurde het 54 uur voor de gijze ling werd beëindigd? En had de gijze ling niet kunnen worden beëindigd met minder bloedvergieten? In de re cent uitgezonden ZDF-documentaire is de conclusie dat vooral het falen van de politie en het optreden van de Duitse pers het gijzeldrama van Glad beck zo'n ongekende dimensie en dra matische afloop hebben gegeven. Deze week besloot de rechtbank in Duitsland dat de tot levenslang veroor deelde Dieter Degowski niet vroegtijdig vrijkomt. Degowski, die in Werl in de gevangenis zit, had gra tie gevraagd, iets wat een gevange na 20 jaar celstraf in Duitsland mag doen. Zijn verzoek werd woens dag afgewezen, omdat van de bankrover en moorde naar wordt gevreesd dat hij heel snel opnieuw het verkeerde pad zal kiezen. Hans-Jurgen Rosner en Dieter Degowski werden in 1991 door een Duitse rechtbank veroordeeld tot levenslange gevangenis straffen. Marion Loblich kreeg voor haar betrokken heid negen jaar, waarvan ze er zes uitzat. De gang stervriendin woont tegen woordig in Maagdenburg. Rosner zit momenteel ge vangen in de zwaarbewaak te gevangenis in Aken. De zwaar getatoeëerde crimi neel kan in 2016 vrijko men. Waarschijnlijk is dat niet. Rosner heeft preven tieve hechtenis en blijft waarschijnlijk tot het ein de van zijn leven in de ge vangenis. Tijdens de gijzeling in Bre men vroeg een fotograaf aan Degowski zijn wapen nogmaals op de keel van Silke Bisschof te zetten, zo dat hij een mooi plaatje zou kunnen schieten. Een groot deel van de Duitse pers werd sensatiejourna- listiek verweten. De journa listen boden een vrije büh ne aan de gijzelnemers, die niet met tegenzin voor de camera's poseerden en in terviews gaven Een aantal betrokken jour nalisten trok na het gijzel drama publiekelijk het boe tekleed aan. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 Dieter Degowski houdt voor het oog van de camera's de later doodgeschoten Silke Bischof onder schot, foto ANP Oldenzaal: vlak na de bevrijding van (bijna) alle gijzelaars uit de gekaapte bus. foto Jan Kienhuis reageren? V spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53