Het is 25 jaar geleden dat Duitsland en Nederland werden opgeschrikt door het gijzelingsdrama van Gladbeck. Media brachten elke stap van de twee gangsters in beeld en interviewden hen vrijuit. De gijzeling kostte uiteindelijk aan twee gijzelaars en een politieman het leven. 4 SPECTRUM door Felix Nijland De laatste flarden muziek van het Boeskool feest wa ren nauwelijks weggedreven. Tweeduizend Ol- denzalers vierden die woensdagavond 17 augustus 1988 op het marktplein middenin de stad een feestje. Freelance fotograaf Jan Kienhuis feest niet mee; hij luistert al de hele avond in zijn woning aandach tig naar de politieradio. Met het uur groeit de kans dat een in Bremen ge kaapte stadsbus met de bankrovers Hans-Jurgen Rosner en Dieter De gowski en met bijna dertig gijzelaars in Twente de grens zal passeren. Om half drie in de zwoele zomernacht belt Kienhuis een verslaggever van Tu- bantia. Hij zegt alleen: 'De bus komt eraan.' Korte tijd later rijdt de bus van af de Autobahn bij Bad Bentheim de rondweg bij Oldenzaal op. Normaal rijden hier Duitse touringcars op weg naar de Keukenhof. De bus stopt plot seling bij een bushalte ter hoogte van recreatiegebied Het Hulsbeek. Vroeg in de ochtend wordt dit de plek waar Rosner en Degowski met Rosners vriendin Marion Loblich en de beide gijzelaars Silke Bischof en Ines Voitle overstappen in een vluchtauto met Nederlands kenteken. Een kwart eeuw later is de gijzelings zaak weer actueel. Hans-Jurgen Ros ner heeft recent laten weten in de ge vangenis te willen trouwen met zijn penvriendin Gisela en Dieter Degows ki hoopt - naar deze week bleek tever geefs - op vervroegde vrijlating. Het Gladbecker gijzeldrama begint dinsdag 16 augustus kort na half acht in de ochtend als twee mannen op een rode Honda motor bij het filiaal van de Deutsche Bank in de Rentfor- terstrasse in Gladbeck aankomen en daarna onder dreiging van revolvers de bank overvallen. Ze nemen de kas sier en een bankmedewerkster in gij zeling. Scherpschutters omsingelen de bank. Al snel wordt duidelijk wie de bankrovers zijn. De gangstermaat jes Hans-Jurgen Rosner (op dat mo ment 31 jaar) en de als meeloper be kendstaande Dieter Degowski (32). Rosner is op dat moment voortvluch tig. Vanaf zijn jongste jeugd zat hij in tehuizen en maakte hij zich schuldig aan diefstallen, inbraken en roofover vallen. Beiden staan bij de Duitse jus titie te boek als notoire criminelen. De bankrovers eisen 300.000 DM en een vluchtauto. Met een touw om zijn hals haalt kassier Reinhold Alles het door een slechts in onderbroek gesto ken politieman bij de deur neergeleg de geld binnen. Fotografen en camara- ploegen brengen alles in beeld. Om kwart voor tien 's avonds vertrekken de gangsters en hun twee gijzelaars onder flitslicht in een Audi 100 CS, die de politie beschikbaar heeft ge steld. De criminelen wisselen tijdens hun rit twee keer van auto en halen tussendoor Rosners vriendin Marion Loblich (34) op. Kennelijk willen ze op alles voorbereid zijn. In een apo theek kopen ze pijnstillers en kalme ringstabletten. De bankrovers rijden de volgende dag in noordelijke richting en passeren on der meer Lotte-Osnabruck, Bad Oeyn- hausen en het knoopppunt Mun ster-Zuid. Kort na de middag arrive ren ze in Bremen, waar ze 's avonds om zeven uur in het stadsdeel Huckel- riede een rode stadsbus kapen. Ze ne men 32 passagiers in gijzeling. „Het was het begin van een verkeerde film", zegt oud-rechercheur Jurre van der Geize (71) van de politie Olden zaal 25 jaar na dato. Hij had de nacht van 17 op 18 augustus piketdienst bij de recherche en bevond zich op de rondweg net voorbij Oldenzaal achter de bus met gijzelaars. Al onmiddellijk na de buskaping in Bremen spreekt Rosner op straat met een leger aan ver slaggevers en fotografen. Hij verklaart dat zijn leven hem niets meer waard is. Hij wil tot het uiterste gaan en steekt demonstratief de loop van zijn wapen in zijn mond. In een documen taire op de Duitse televisiezender ZDF zei een politieman vorige week dat scherpschutters Rosner en De gowski regelmatig in hun vizier had den. Het risico in te grijpen werd ech ter te groot geacht vanwege de gijze laars en de mensen rond de bus. Later op de avond worden op de Rast- statte Grundbergsee bij Bremen de twee bankmedewerkers vrijgelaten. Als Rosners vriendin Marion Loblich naar het toilet gaat, wordt ze door de 1 V4 Hans-Jurgen Rosner (rechts) and Dieter Degowski poseren voor fotografen in de bus met gijzelaars, foto EPA politie gearresteerd. De reactie van De gowski schokt iedereen. Hij schiet de 15-jarige Italiaanse jongen Emanuele de Georgio in het hoofd. Even later wordt Loblich vrijgelaten en keert ze terug in de bus. De politie wordt na derhand klungelig optreden verwe ten. Bild-reporter Wolfgang Kempf en fotograaf Wolfgang Meyer trekken, met televisiecamera's op zich gericht, de stervende Italiaanse jongen uit de bus. Emanuele wilde in de bus zijn zusje beschermen. Vervolgens koerst de bus, achtervolgd door een sliert aan politieauto's en auto's met pers, rich ting Nederland. Politie man Ingo Hagen is het tweede dodelij ke slachtoffer in het gijzeldrama. Bij de achtervolging knalt hij met zijn au to op een vrachtwagen. In de vroege ochtendmist bij Olden zaal staat de bus vervolgens een paar uur stil op de rondweg. Naast politie mensen, onder wie een arrestatie-een heid met automatische wapens, bevin den zich nog maar een paar Neder landse verslaggevers en fotografen in de buurt van de bus. Officier van justi tie mr. F. de Groot had ervoor gezorgd dat bij de grens de Duitse politiemen sen door mochten rijden. De tiental len Duitse verslaggevers werden ech ter tegengehouden. De Nederlandse onderhandelaars willen alleen praten als de kinderen in de bus worden vrij gelaten. Dat gebeurt kort voor vijf uur in de ochtend. Ook enkele vrouwen mogen de bus verlaten. De gangsters willen van de bus af en eisen een vluchtauto. Op het moment dat ze in de Nederlandse vluchtauto willen stappen, vluchten twee gijze laars. Rosner schiet drie keer, maar verwondt daarbij ook zijn vriendin Lo blich en de Duitse buschauffeur. Oud-rechercheur Van der Geize herin nert zich dat ook in Oldenzaal het risi co de gijzelnemers neer te schieten te groot was. „Het was een donkere nacht en er waren teveel gijzelaars in de bus." Met twee gijzelaars verdwijnen Ros ner, Degowski en Loblich in een BMW 735 i richting Hengelo en later richting Keulen. De gijzelaars zijn twee jonge meisjes, de de 18-jarige Sil ke Bischof en haar even oude vrien din Ines Voitle. Degowski had in Duitsland al laten merken gechar meerd te zijn van de blonde en aan trekkelijke Silke. Als de vluchtauto die ochtend de bin nenstad van Keulen bereikt, stoppen de gangsters met hun gijzelaars. Later op de ochtend praten ze uitgebreid met de pers. De auto is omringend door honderden toeschouwers. Het is een bizar tafereel. Terwijl ze de twee meisjes onder schot houden, eten Ros ner en Degowski wat. Een van de jour nalisten stapt vervolgens in en rijdt Het bloedspoor van Gladbeck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52