^$l,GISC# Smokkelfilms SPECTRUM 3 Arend Stoffels uit Zaamslag is op zoek naar smokkelverhalen voor zijn film. „Mensen die ooit wat te maken hebben gehad met smokke len, kunnen contact met me opnemen. Liefst in de avonduren (0115-436148)." Stoffels wil zoveel mogelijk facetten van het smokkelen in zijn film stoppen. „Ook de verhalen van de dou aniers zijn natuurlijk erg belangrijk. Ik wil een zo compleet mogelijk beeld geven van de smok kelarij in de grensstreek." Niet alleen Arend Stoffels is op zoek naar verha len, ook filmmaker Luc Sponselee (oud-Hulsten- aar) wil zoveel mogelijk verhalen verzamelen. „Om er uiteindelijk ook een film van te maken. Inmiddels heb ik al met dertig mensen gespro ken. Van een aantal heb ik korte (video)impres- sies gemaakt voor de smokkeltentoonstelling in het museum De Vier Ambachten in Hulst." Evenals Arend Stoffels wil Sponselee de film maken om de verhalen van smokkelaars voor al tijd vast te leggen. „Simpel gezegd, de smokkelaars gaan ook dood. Nu kun je nog veel verhalen horen, straks niet meer. Het is pure interesse. Wanneer de film klaar is? Het is in ieder geval veel werk. Ik ga ze ker eens met Arend praten. Samenwerken kan natuurlijk nooit kwaad." dat hij een auto kon besturen, liet zich niet zo snel afschrikken. „Maar zelf heb ik nooit wapens meegeno men. Dan is het einde zoek. Wisten de kommiezen ook, dat ik geen wa pens bij me had. Ik vertrouwde op mijn stuurmanskunst en meestal te recht. Met een lekgeschoten band kwam ik nog weg." Je ziet het zo gebeuren. Roman He- melsoet vertelt beeldend en heeft ook nog eens talloze mappen vol kranten knipsel en foto's. Om maar te zwijgen over de boeken waarin veel foto's van hem en zijn Amerikaanse voertuigen staan. Hij vertelt honderduit over rookpotten die je alleen bij rustig weer kon gebruiken, over gepantserde auto's die hij zo ver- en ombouwde dat zowat elke versperring aan gort werd gereden. Ooit reed hij met een van zijn met staalplaten verstevigde vrachtwagens een douaneblokkade van twee vracht wagens die met kettingen aan de bo men langs de weg waren verankerd, compleet in tweeën. Nagestaard door verbijsterde douaniers. Grinnikend: „Het ging er soms hard aan toe ja. Soms reden we met 8000 kilo boter de grens over. Die speelden we ook wel eens kwijt. Jaloezie speel de in de smokkelwereld een grote rol. Ze probeerden je eruit te werken. Al tijd moest je opletten, alert zijn. Een foutje kon fataal zijn." Hij kende alle weggetjes in de grens streek. Blindelings als het moest. Lang bleef hij uit handen van justitie, maar uiteindelijk belandde ook de smokkel- prins van Zeeuws-Vlaanderen in de Belgische cel en keerde hij na een aan tal jaren naar eigen zeggen totaal be rooid terug in Zeeuws-Vlaanderen, waar hij de herinneringen nog altijd een gezicht geeft. Arend Stoffels: „Natuurlijk komt er een moment dat de smokkelaars van toen er niet meer zijn. Daarom willen we die verhalen vastleggen op film. Want die verhalen mogen nooit verlo ren gaan. De echte verhalen dus. Zon der opsmuk." over als je geen afleveradressen hebt. Je moet de boter wel kwijt kunnen." Arend Stoffels begon net voor de wa tersnoodramp met smokkelen. Heel simpel met een bromfiets. „Een Bata- vus. De tassen vól met boter en bij Zelzate de grens over. Binnendoor na tuurlijk. Dat ging vanzelf. Nee, ik ben nooit gepakt. In ieder geval niet met boter." Wel een keer met drank. Bij Kapelle- brug was dat. Stoffels: „Als we van Aalst naar Gent reden, legden we aan Zo romantisch was het allemaal niet. Het ging om geld. Heel veel geld in een café waar we lekker konden eten. We leverden daar ook wel eens wat af. Voor het eten moesten we niets betalen en toen dachten we: ne men we wat drank mee voor die men sen. Werd de auto bij Kapellebrug on dersteboven gehaald en natuurlijk za gen ze die flessen. Boete van 2600 franken!!" Arend Stoffels hield het voor gezien toen de Belgen begonnen te schieten, zoals hij het zegt. „Luister, die kom miezen wisten ook niet meer wat ze moesten doen. Telkens werden ze af getroefd door de smokkelaars die weer iets verzonnen om te kunnen ontsnappen. Werden er bijvoorbeeld massieve banden onder de auto's ge legd waarmee de kraaienpoten zowat platgereden werden." Roman Hemelsoet hield het aanzien lijk langer vol. De man die meer dan eens in België als stuntrijder liet zien ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2013 Lange tijd een vertrouwd beeld aan de grens. Controlerende douaniers, foto's Peter Nicolai Al lang verdwenen bij de grens: bor den van de douanekantoren. Een gepantserde auto waarmee versperringen van de weg werden gereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51